Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Yusuf Atılgan Kimdir, Eserleri ve Hakkında Bilgi

260

Yusuf Atılganın Hayatı Özetle

1921 yılında dünyaya gelen Yusuf Atılgan, orta öğretim ikinci sınıfa kadar Manisa’da eğitim almış daha sonrasında ise öğreninimi askeri lisede devam ettirme kararı almıştır. Üniversite eğitimi olarak askeriyeyi düşünmeyen Atılgan, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmış ve bu alanda eğitimlerini tamamlayarak alan içerisinde çalışmalara başlamıştır.

Üniversite yıllarında iken üye olduğu Türkiye Kominist Partisine üye olduğu ve eylem faaliyetlerine katıldığı iddiası ile tutuklanmış ve belirli bir süre hapis cezasına çarptırılmıştır.

10 ay süren hapis cezasının ardından 1946 yılında cezaevinden çıkan Yusuf Atılgan, alınan bir karar sonucunda öğretmenlik yetkileri elinden alınarak kurumlardan kovulma cezasına çarptırılmıştır.

Aynı yıl içerisinde baba ocağı olan Manisa’ya geri dönmüş ve geçimini sağlamak amacı ile çiftçiliğe başlamak durumunda kalmıştır. 1946 yılına kadar sürdürdüğü çiftçiliği bırakmış ve ardından İstanbul’a dönerek danışmanlık hizmeti başta olmak üzere çeviri hizmetleri gibi alanlarda çalışmalara başlamıştır. Canistan adlı romanının yazımı sırasında iken meydana gelen bir kalp krizi onu 1989 yılında aramızdan ayırmıştır.

Yusuf Atılgan, edebiyat dünyasında Aylak Adam ve Anayurt oteli eserleri ile ön plana çıkmıştır. Modern edebiyatının öncüleri arasında gösterilen eserler, psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temalarını oldukça modern bir şekilde ele almıştı. Anayurt oteli kitabı 1987 yılında sinemaya uyarlanmış ve oldukça bol ödül alarak kendisini göstermiştir. Bununla beraber sayısız şiir, tiyatro ve öykü yazıları bugün Yusuf Atılgan’ın halen ölümsüz olarak anılmasına olanak sağlamakta.

Yusuf ATILGAN Eserleri

Romanları

  • Canistan
  • Anayurt Oteli
  • Aylak Adam

Öyküleri

  • Bodur Minareden Öte

Masal Kitabı

  • Ekmek Elden Süt Memeden

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.