Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Yeni Doğan Bebekler İçin Oda Koşulları

280

Yeni Doğan Bebek

Bebekler, her zaman üzerine titrediğimiz ve annelerin 9 ay karnında taşıyıp özenle sakındıkları varlıklardır. Onların sağlığı herkes için büyük önem taşımakta ve gelişimleri için önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak yeni doğan bebeklerin ileride sorun yaşamamaları için gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan en önemlisi olan onların uyudukları ve yattıkları yerlerdir. Bunun sebebi yeni doğan bebekler için uykunun çok önemli olması ve gelişimlerinde büyük yer tutmasıdır. O nedenle, bu uyuma esnasında içerilerinde bulundukları odanın koşullarının onların sağlık ve gelişimine uygun olması gerekmektedir. Sizler için bu temel kuralları ve üzerinde durulması gereken bazı önemli noktaları derledik ve gözünüz gibi baktığınız bebeklerinizle ilgili bilgi edinmenizi sağlamaya çalıştık.

Yeni Doğan Bebek Giysi Seçimi

Yeni doğan bebek için uyku öncesi giyim çok önemlidir!

Yeni doğan bebek için giysi seçimi oldukça büyük önem taşımaktadır. Henüz bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş olan küçüklerimizin herhangi bir hastalıkla karşılaşmamaları için kıyafetlerine de oldukça büyük önem verilmesi gerekmektedir. Peki bu önemli noktalar nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, yeni doğan bebek üzerindeki kıyafetler kesinlikle tüylü olmamalı ve üzerinde metal bulunmamalıdır. Daha çok teri emen ve tenin nefes alabilmesine uygun kıyafetlerin kullanılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak terleyen bebeğin üşütüp hasta olmasını engellemeniz daha rahat olacaktır. Bebeğin üzerindeki kıyafetlerin yumuşak olması ve üzerinde fazla dikiş olmamasına da özen gösterilmelidir. Bebeklerde ilk aylarda çorap, şapka ve eldiven gibi kıyafetler mutlaka giydirilmelidir. Bu dönemlerde uygun görülen kıyafetler genellikle tulum olmaktadır.

Bebekler İçin Oda Sıcaklığı

Bebeğin içerisinde bulunan oda koşullarına dikkat edin!

Yeni doğan bebek, kesinlikle 24-26 derece aralığındaki bir oda sıcaklığında yatmalı veya uyumalıdır. Bu esnada hava sıcaklığının artması durumunda oda mutlaka havalandırılmalı ve bu havalandırma hava kirliliği bulunmayan saat aralıklarında yapılmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tek nokta bu değildir. Aynı zamanda odanın havalandırılmasından sonra veya önce soğuk hava akımına neden olacak pencere açıklıklarına da dikkat edilmelidir. Bu önemli noktalar dışında yeni doğmuş bebek  sağlığı için, vücut ısısında ani değişiklikler olabileceğinden hava sirkülasyonuna da dikkat edilmelidir. Aynı zamanda odanın güneş alıyor olması da bu noktada onların sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.