Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Yazının İcadı? Yazıyı Kim Buldu? İlk Yazı?

327

Yazıyı kim buldu?

Yazının icadı M.Ö. 3200 yıllarında Sümerler bulmuşlardır. Sümerlerin ilk yazıları şekiller üzerine kuruludur. Bu yazı türü şekiller ile ifade edilmektedir. Yani her varlık ve olay için bir şekil kullandılar. Çivi yazısında bulunan işaretler geçmişte bulunan resim yazılarına dayanır. Bir kavramı ifade eden işaretlere ”ideogram” adı verilir.

İlk Bulunan Yazı Bugün Hangi Dile Benzer?

Sümerce dili, Sami kökenli ve Hint-Avrupa dilleri aileleri ile akraba olmadığı söylenimektedir. Sümer dilinin bazı özellikleri Ural-Altay gurubu dilleriyle benzerlik göstermektedir. Lakin ne kadar benzer olsa da bu gruba dahil edilemez. Sümerce bugün pek çok yapılan araştırma Hint Avrupa Dil Ailesi’ nden çok sondan eklemeli yapısı sebebi ile Japonca, Korece, Moğolca, ve Türkçe ile yakın akrabalıkları tahmin edilmektedir. Bu konularda araştırmaları bulunan yazar İbrahim OKUR, Sümercenin Türkçe ile aynı olan yakınlığını çeşitli kaynaklar göstererek belgelemiştir. Sümer yıllarca dünyada hüküm sürsede en yaygın Sümerce konuşulan dillerden olmuştur.

Özellikle dini kayıtlarda büyük bir öneme sahip olmuştur. Sümerolog Muazzez İlmiye ÇIĞ: Sümer dili ile Türkçe arasındaki benzerlik o kadar fazladır ki… Mesela Sümerce alım, Türkçe alımlı, bab-baba, dim-dimdik, es-esmek, gim-kim, güles-güleç, ib-ip, ir-er, ulu-ulu, kusu-koşmak, gibi… sözleriyle Smerce-Türkçe arasında bir akrabalık olduğunu savunmaktadır.

Tarihte İlk Yazılı Hukuk Kuralları

Tarihte ilk yazılı hukuk kuralları Sümerler tarafından oluşturulmuştur. Bu özellikleri ile Sümerler’ e dünyadaki ilk Hukuk devleti denmektedir. Otoritenin korunmak istenmesi hukuk kurallarınnın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Lugaş Kralı Urukagine’ nin oluşturduğu ilk yazılı kanunlar ”fidye ve bedel” sistemine dayanmaktadır. 

Sümerler’ in en önemli edebiyat eserleri:

Gılgamış Destanı, Yaradılış Destanı ve Tufan Hikayesidir.

Sümerlerin İcat Ettikleri:

Sümerler Matematik ve Geometrinin temellerini de atmıştır. Dairenin alanını hesaplamışlar, dört işlemi bulmuşlar, çarpma ve bölme ile ilgili cetveller hazırlamışlardır. Aynı zamanda sümerler astronomide de kendilerini gelişmeyi başarmışlardır. Burçları bulmuşlar, bir ayı 30 bir yılı 360 gün olarak hesaplamışlardır. Ayrıca güneş saatini de icat etmişlerdir. Sümerler dünyada ilk kez ay yılı hesabı ile takvimi bulmuşlardır.

Sümerlerin egemenliklerine Akadlar tarafından son verilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.