Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Yaban Mersini Faydaları, Zararları ve Besin Değeri?

276

Yaban Mersini Faydaları, Zararları ve Besin Değeri?

Sağlığa faydalı bitki paylaşımımız içerisinde yazımızı Yaban Mersini faydaları, zararları ve besin değerinden bahsedeceğiz. Antioksidan içeriği bakımından en zengin bitki olarak gösterilen bu bitki, hücrelere zarar veren birçok zararlı maddenin temizliğini yaparak kandada bulunan zaralı maddelerin atılmasını sağlar. Bu sayede vücut içerisindeki tüm hücrelerin tazelenmesini, yenilenmesini sağlamaktadır. Diğer Yaban Mersini faydaları;

 • İnsanların yaşlanmalarını önlediği, var olan ağrıların giderildiği, kesik, yaralanma ve iltihapların kısa sürede tedavi edildiğini ifade etmektedir.
 • Yaban Mersini faydaları göz üzerinde yoğun olarak hissedilir. Gözlerde meydana gelen sağlık sorunlarını büyük oranda koruma altına aldığı gibi gözlerin daha keskin, daha net görmesine olanak sağladığı görülmüştür.
 • İçeriğinde bulunan bazı değerli vitaminler sayesinde hafızayı güçlendirdiği ve beyin sağlığı üzerinde üst düzey etkiler alındığını görmekteyiz.
 • Yaban Mersini faydaları arasında bir diğer önemli özellik ise beyin kanaması ve Alzheimer gibi önemli hastalıkların görülme olasılığını minimuma indirdiği gibi vitaminlerin bir diğer etkisi kanserleri önlediği gibi yakalanma durumlarını da %50 azalttığı söylenmekte.
 • Doğal Yaban Mersini şeker hastalarına sifa değosudur. Özellikle de kan şekeri olan insanlara Yaban Mersini iyi gelmektedir.
 • Beyin ve Sinir sistemi üzerindeki etkisi insanların rahatlamasına, stres gibi durumların ortadan kalmasına olanak sağladığı görülmüştür.
 • Yaban Mersini çekirdekleri potasyum bombası gibidir. Yaban Mersini faydaları denildiğinde Potasyum ihtiyacı olan insanlar bu bitkiyi rahatlıkla tüketebilmektedir.

Yaban Mersini Zararları

Yaban Mersini faydaları genellikle insanlar üzerinde sağlıklı bir yapının oluşmasına olanak sağlamakta. Yararları Olduğu kadar dikkat edilemediği zaman tam bir tehlike unsuru olarak da kayıtlara geçtiği görülmüştür.

 • Yaban Mersinin sık tüketilmesi vücut içerisinde temizlik yaptığı gibi kolesterolün bir anda yükseliş sağlamasına da neden olduğu söylenmekte.
 • Herhangi bir planlanmış ameliyat var ise ameliyattan en az 1 ay önce tüketiminin kesilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kan şekeri gibi bir sağlık sorununun meydana gelmesine neden olabilmektedir.
 • Yukarıdaki maddeye istinaden kontrolsüz tüketimi kan şekerinin büyük oranda düşmesine neden olduğu söylenmekte.
 • Günümüzde doğal olmayan şeker emdirilmiş tezgahlarda satılan Yaban Mersini kan şekeri veya bazı şeker hastalarına oldukça zararlıdır. Lakin doğal Yaban Mersini faydaları arasında şeker hastalarına iyi gelmektedir. Doğalı ile günümüzde birçok yerde satılan ile karıştırılmamalıdır.

Yaban Mersini Kaç Kalori? Yaban Mersini Besin Değeri?

Yaban mersininin özellikle de çekirdekleri potasyum açısından zengindir. Ayrıca Yaban Mersini besin değeri açısından E Vitamini, C Vitamini ve folik asit açısından da zengindir.

Yaban Mersini kaç koloridir sorusunun cevabı ise bir adet Yaban Mersini 1,17 kaloridir.

1 Adet ve 100 gram Yaban Mersini besin değeri, tablosu;

Besin Değeri Adı 1 Adet Değeri (2 gr.)
100 gr. Değeri
1)Karbonhidrat (g):0,178,49
2)Protein (g):0,460,01
3)Yağ (g):0,340,01
4)Lif (g):2,730,05
5)Kalori:1,2462
5)Kolesterol (mg):00
6)Sodyum (mg):60,12
7)Demir (mg):0,550,01
8)Kalsiyum  (mg):130,26
9)Potasyum  (mg):981,96
10Vitamin A (iu):60,12
11)Vitamin C  (mg):300,6

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.