Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Vitiligo Nedir? Vitiligo Tedavisi? Vitiligo İçin Zararlılar?

895

Vitiligo Nedir? Vitiligo Tedavisi? Vitiligo İçin Zararlılar?

Vitiligo, deri üzerinde, pigment(deriye renk, veren hücreler) kaybı nedeniyle beyaz kezyonların oluşmasıdır ve herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Lezyonlar düz, pigmentsiz ve koyu sınırlı olarak görülür. Sıklıkla etkilenen bölgeler; yüz,dirsekler, dizler, eller, ayaklar ve genital bölgedir. Ayrıca travma ve basınç görmüş bölgeler de etkilenebilir. Bazı lezyonlar pigmentasyonu kısmen yeniden kazanabilir, fakat yeni lezyonlar da oluşabilir. Pigment kaybı ilerlemeyebilir, ilerleyici de olabilir.Bütün bunların yanın Vitiligo tedavisi imkansız da değil tam aksine iyileşme olasılığınız da yüksektir.

Peygamberimiz (s.a.v.) “Her kim karısı adetli iken cinsi münasebette bulunur ve ilişki sebebiyle doğacak çocuk veya kendisi abraşlık (sedef ve alaca) beya cüzzama (lepra) yakalanırsa kendisinden başkasını suçlamasın.” ve “devamlı sığır ve dana eti yenirse abraşlık (sedef), alaca (vitiligo), cüzzam (lepra), fil hastalığı ve daha bir çok hastalık ortaya çıkar” buyurmuştur.

Vitiligo (Ala) Neden Olur?

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) alaca ve sedef için biri manevi, biri fiziksel iki sebep göstermiştir. Önce birinci sebebe göz atalım: Yaradanın yasaklarına boyun eğmeyen bütün varşıklar ceza görür fakat bunun hikmetini anlamak mümkün olmayabilir. Alaca ve sedefin ikinci sebebi devamlı sığır ve dana eti yemek, hazır sosis ve sucuk gibi karışık etler ve bir yemeği sindirmeden ikinci bir yemek yemektir. Bu alışkanlık nedeniyle oluşan kronik hazımsızlık sonucu üretilen yakıcı toksinler ve atıklar karaciğer, dalak ve böbreklerin çalışmasını zorlaştırır. Toksin üretimi arttıkça, karaciğer nötralize etmekte, böbrekler dışarı atmakta zorlanır. Bağışıklık sistemi, böbrekleri korumak için bu atıkları ve toksinleri deriye gönderir. Deri kişinin mizacına göre, ya çıban, ya egzama, ya da sedef vasıtasıyla toksinleri dışarı atar. Ancak derinin gücü, atıkları dışarı atmaya yetmezse, atık ve toksinler derinin alt tabakalarında birikmeye, orada çürümeye ve çöplüklerde olduğu gibi deri hücrelerini bozan yakıcı bir gaz oluşturmaya başlar. Bu noktadan sonra sedef, vitiligo, cüzzam veya kanser meydana gelir.

Helmintler ve tek hücreli parazitler (özellikle karaciğerde yaşayan) hormon dengesizliği ve bakır yetmezliğine yol açar ve vitiligoyu provake eder. Vitiligo hastalarının büyük çoğunluğunda troid hastalıklar ve immünodefisit görülür. Böbrekler, karaciğer ve dalak tedavi edilince vitiligo da geçer veya ilerlemesi durur.

Vitiligo Tedavisi ? Vitiligo Bitkisel Tedavi

Vitiligo İçin Öneriler:

 • Vitiligo tedavisi için Taze acı kavun yaprağı, acı kavun suyu, taze öğütülmüş ısırgan otu,  tohumu ve suyu, kırlangıç otu(hilaliye) ve suyu, dövülmüş taze veya kuru incir yaprağı, ince öğütülmüş kara ardıç tohumu, taze öğütülmüş çörek otu, çörek otu yağı, öğütülmüş kara hardal, öğütülmüş turp tohumu veya turunç kabuğu vitiligolu bölgeye veya bölgelere iyice yedirerek, hatta kanatarak sürülür.
 • Vitiligo tedavisi için diğer bir yöntem ise, Yeşil veya beyaz cam dövülür, fırında yakılır ve çok ince öğütülür. Mersin yağı ile karıştırılıp merhem haline getirilerek vitiligolu olan bölgeye yedirilir.
 • Nar kabuğu, soğan kabuğu ile kaynatılıp süzülür. İçine eşit miktarlarda ince kıyılmış pelin otu ve kına eklenerek 15 dakika demlenir. Tekrar süzüldükten sonra pamuklu bez bu sıvıya batırılır, ala bölgelere yedirilerek sürülür. Eski vitiligo lezyonlarını renklendirir.

Vitiligo tedavisi için ilaçları sürerken ciltte kızarma, şişme hatta kanama olana kadar deriyi çimdiklemek ve kuvvetle ovmak gerekir. Bu işlemden sonra yaralar üzerine zeytinyağı veya mersin yağı sürülür. Bir hafta boyunca devam edilir. Vitiligo bölgelerindeki kızarma ve kanama, hastalığın iyi huylu ve iyileşmenin mümkün olduğunu gösterir. Vitiligo bölgesine iğne batırıldığında kan gelirse iyileşebilir, kan yerine su çıkar ise büyük olasılık ile iyileşmez anlamındadır.

Bir hafta sonra aşağıdaki ilaçlardan birisi sabah-akşam kullanılır.

 • İnce öğütülmüş kara hardal ılık doğal keskin sirke ile karıştırılır, ala bölgelerine ovuşturarak sürülür. Hasta dayanabildiği sürece mümkün olduğu kadar uzun bekledikten sonra yıkanarak zeytinyağı veya mersin yağı sürülür.
 • İnce öğütülmüş çörek otu ile sirke, macun haline getirilip sürülür ve bir gece bekledikten sonra aynı şekilde yağ uygulanır.
 • Taze zakkum yaprakları ile zeytinyağı kısık ateşte kaynatılır. Yapraklar kuruduktan sonra sonra alınıp atılır, yağa balmumu eklenerek macun kıvamına getirilir. Kükürt de eklenerek iyice karıştırılır ve güneş altında, kalın bir tabaka oluşturacak şekilde vitiligo bölgelerine sürülür, hasta dayanabildiği sürece bekletilir.

Bu işlemlerin herhangi birinden sonra yara oluşursa, cildin iyileşmesi beklenir. İyileşince, tedaviye tekrar tekrar devam edilir. Amaç; vitiligo bölgelerinde biriken toksinleri, ovma ve cimdiklemeyle kabartmak, kanatma ve yaralamayla dışarı atmak, deri hücrelerini uyarmak ve canlandırmaktır.

Alaca ve sedef ile ilgili bütün işlemler güneş altında yapmak, daha etkilidir.

Vitiligo (Ala) Hastalığı İçin Zararlılar

Vitiligo tedavisi için yediklerinizde oldukça önemlidir ve kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Vitiligo tedavisi esnasında dikkat etmeniz gerekenler:

 • Sığır ve dana eti,
 • Pastırma gibi kurutulmuş et, sucuk, sosis, salam gibi karışık etler,
 • Kızartmalar, Hidrojenize yağlar,
 • Beyaz un ve safra tuzu gibi rafine edilmiş ürünler,
 • Durgun su, kaya suyu, göl suyu gibi hareketsiz veya hareketi az olan sular,
 • Tüm katkılı hazır yiyecek ve içecekler, kavrulup bekletilmiş kuruyemişler,

Vitiligo, ala, alaca hastaları için zararlıdır.

Ayrıca Peygamber Efendimiz (s.a.v.): ”Başın arkasından kan aldırmak, deliliğe, abraşlığa(barasa) cüzzama, şuur uyuşukluğuna ve diş ağrılarına faydalıdır” buyurmuştur. Vitiligo hastasının kafası dışında vücudunun herhangi bir bölgesine kupa kapatmak, toksik maddeyi toplayacağı için ala ya sebep olabilir. Bu sebepten hacamat ve kupa kapatmak genel tedaviden sonra uygulanır. Fakat sülükler tedavinin başında da büyük fayda sağlar, çünkü toksik maddeyi eriterek dışarı çıkartır veya dağıtır.

Vitiligo (Ala) İçin Dua ?

Vitiligo tedavisi dua ile de mümkündür. İslam tarihinde dua bereketiyle vitiligo dan şifa bulmuş birçok örnek vardır. Bunlardan biri de Veysel Karani Hazretleri’ dir. Veysel Karani Hazretleri’ nin Vitiligo için duası meşhurdur;

Veysel Karani Hazretleri’ nin Vitiligo için duası

Veysel Karani Vitiligo Duası Türkçe Okunuşu;

Bismillahirrahmenirrahim

” İlâhî, ente Rabbî ve enel abdü ve entel Hâliku ve enel mahlûku ve enterRezzâku ve enel merzûku. Ve entel Mâliku ve enel memlûku ve entel Azîzü ve enezzelîlü ve entel Ganiyyü ve enel fakîrü ve entel Hayyü ve enel mümîtü, ve entel Baki ve enel fâni ve entel Kerîmu ve enelleîmü, ve entel Muhsinu ve enel müsîü ve entel Gafuru ve enel müznibü ve entel Azîmü ve enel hakîrü ve entel Kaviyyü ve enezzaîfu ve entel Mu’tî ve enessâil, ve entel Emînu ve enel hâif ve entel Ecvedü ve enel miskin ve entel Mucîbu ve eneddâî, fağfirlî zünûbî ve tecâvez annî bi rahmetike yâ Erhamarrâhimîne. ” 

Veysel Karani Hazretleri Vitiligo Duası Türkçe Meali; 

“Allah’ım, Sen Rabbim’sin, ben kulunum. Sen Hâlik ben mahlûkum. Sen rızık veren, ben rızıklanan. Sen sahib, ben sahiplenen; Sen şerefli, ben şerefsiz; Sen zengin ben fâkirim. Sen diri ben ölüyüm. Sen Bâki, ben fâniyim. Sen kerem sahibi ben keremsizim. Sen iyilik yapan, ben kötülük yapanım. Sen bağışlayan, ben günah işleyenim. Sen büyük ben küçüğüm. Sen kuvvetli ben zayıfım. Sen veren ben dilenenim. Sen emniyetli ben emniyetsizim. Sen cömert, ben ise miskinim. Sen kabul eden, ben duâ edenim. Günahlarımı bağışla, beni azarlama, beni rahmetine ulaştır, ey merhamet edicilerin en merhametlisi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.