Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Uzmanlardan Mamografi uyarısı

388
Uzmanlardan Mamografi uyarısı

Amerikan Kanser Cemiyeti’nin internet sitesinde, meme kanserine yakalanma konusunda yüksek risk grubunda olmayan kadınların mamografi yaptırmaya, yaygın görüşün aksine 40 yerine 45 yaşında başlaması tavsiye edildi.

Cemiyet kadınlara, 45 yaşından itibaren yılda bir ve 55 yaşından itibaren iki yılda bir tarama yaptırmaları tavsiyesinde bulundu.

Cemiyet doktorlarından Richard Wender, mamografinin, kadınların, meme kanserinden ölüm olasılığını en aza indirgemek için başvuracağı en etkili yol olduğunu belirtirken, meme kanserinin 40 yaş altı kadınlarda nadiren görüldüğünü, bu nedenle bu yaşlarda mamografi çektirmenin “yanlış alarmlarla” sonuçlanabileceğini kaydetti.

Uzmanlar, doktorlara da, hayat kurtarmada etkili olduğuna ilişkin yeterince kanıt bulunmayan rutin elle muayeneden vazgeçmeleri önerisinde bulundu.

ABD Kanser Cemiyeti’nin verilerine göre, dünyada her yıl 1,3 milyon yeni meme kanseri teşhisi konulurken, 465 bin kadın bu nedenle hayatını kaybediyor. Türkiye’de her yıl 30-50 bin yeni meme kanseri vakasına rastlanıyor.

AA

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.