Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Türkler’in Anadolu’yu Yurt Edinme Sebepleri

284

Türkler Neden Anadolu’ yu Seçtiler

Türkler’in Anadolu’yu Yurt Edinme Sebepleri denince akla her zaman otlak arayışı ve Moğol baskısı ile geçiştirilmiştir. Faka tek başına bu 2 madde yeterli değildir. Büyük Selçuklu Devleti kurulmadan önce Oğuzlar’ dan kopan bir kısım boylar Azerbaycan, Güneydoğu Anadolu ve Irak’ a gitmişlerdir. Göktaş, Buka, Mansur ve Anasıoğlu idaresi altındaki Türkmenler, Cizre ve Diyarbakır havalisi ile Musul’ u ele geçirmişlerse de uzun süre buralarda hakim olmadılar ve Azerbaycan’ a geri döndüler.

Türklerin Anadolu ‘ ya gelişi denilince akla hep Malazgirt gelir. Bu büyük zafer Türkler’ in Anadolu’ yu fethiyle ilgili diğer teferruatları unutturmaktadır.

Kendilerine yurt, hayvanlarına da otlak arayan Türkmen kitleleri, Büyük Selçuklu topraklarına gelmeye devam ediyordu. Selçuklular Türkmenleri, kargaşa çıkarmamalarını ve otlak sıkıntısına sebebiyet vermemelerini önlemek için Anadolu‘ ya sevk etti.

Türkler, Suriye ve Irak’ a da gidip yerleşmişlersede, ülkelerin iç bölgelerine girmemişlerdir. Bu bölgelerin iklim ve otlak durumunun hayvanları için uygun olmaması, Türkler‘ in buralarda yoğun bir şekilde yayılmasına engel oldu. CLAUDE CAHEN, Türkler’ in Mezopotamya ve Suriye’ de gerçek bir yerleşim göstermeyip, askeri hakim sınıf olarak kalmalarının sebebini, bu bölgede bedevi ve Kürt çobanların bulunması ve Türk develerinin sıcak iklime uyum gösterememesi olarak zikreder. Anadolu ise iklimi ve geniş otlakları ile Türkler’ in yaşantısına uygundu. Aynı zamanda Anadolu‘ nun yoğun bir nüfusa sahip olmaması ve burada Türkler‘ e direnecek güçlü bir askeri organizasyonun bulunmaması da Türkmenler’ in buraya gelmesini teşvik edici unsurlar oldu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.