Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Telif Hakkı Nedir? Telif Hakkı İhlali

258

Telif Hakkı Nedir? Telif Hakkı İhlali

Son zamanlarda birçok ünlü kişinin başına gelen telif hakkı davaları bu konu ile ilgili araştırmaların yapılmasına olanak sağlamıştır. Günümüzde birçok insan bu hak ile ilgili detaylara tam olarak hakim görünmemektedir. Bu hak bir kişinin düşünce ya da el işi ile piyasaya sürülmüş her türlü ürün ve oluşumu kapsamaktadır. Sadece ticari mallar bu hakka girmediği gibi düşünsel söz ya da kavramlar da bu hak içerisine girerek üzerinde çalışmalar yapılmasına neden olmakta.

Telif Hakkı, her ülkede ayrı standartlara bağlanarak belirlenmekte ve ihlal durumlarının meydana gelmesi durumunda cezaları ayrı ayrı olarak değerlenmekte. Halka mal edilmiş bir ürünün sahibi olabilir fakat hiçkimse o ürün ya da nesneden bu hak iddia edemez. Bir kişi, bir nesne ya da oluşum üzerinde yasal olarak hak sahipliğini kanıtlamış ise öncelikle kendisi kullanabilir, kullanmak istemediği zaman ise satabilir ya da belirli bir süreliğine kiraya verebilir. Günümüzde kullandığımız birçok ürün patenti alınmış ve ve hak sahibi bulunan ürünlerdir.

Telif Hakkı ihlali gibi durumlarda işin içine yasal boyutlar girmektedir. Hakkın ihlaline göre belirlenen cezalar ilk başta maddi tazminat şeklinde verilmekte olup hapis cezalarına kadar ilerlemektedir. Dijital ortamlarda ihlallerde ise öncelikle telif hakkını ihlal eden ürünler internet ortamından kaldırılması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Eğer bir kişi elinde bulundurduğu ürünün telif sahibi olmak istiyor ise öncelikle marka tescil belgesini alması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Telif Hakkı Nedir Kısaca?

Telif hakkınız kısa bir özetle yaratıcı hakkıdır. Bu hak tek bir insana aitliği temsil ede ve insan hakkıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.