Kategoriler
Android İnternetten Para Kazanma

Android Oyun Yapımı ve Oyundan Para Kazanma

Android oyun yapımı aşamalarını merak eden ve bu işin mantığını öğrenip oluşturdukları oyunlardan para kazanmak isteyen pek çok kişi var. Fakat pek çok konuda olduğu gibi ülkemizde bu konuda yeterli kaynak olmadığı için, oyun yapmaya yeteneği olan kişiler, yabancı dil yetersizlikleri nedeniyle android oyun yapımı hakkında hiçbir şey öğrenemeden, yolun başında pes ediyorlar.

Android Oyun Yapımı ve Oyundan Para Kazanma

Android Oyun Yapma Programı

Pek çok platformda yapılabilen android oyunlar çoğunlukla iki ana programda hazırlanabilirler. Bunlar, Adobe Flash ve Unity 3D programlarıdır. Programlama bilgisi olanlar Java’nın hazır kütüphanelerini kullanabilir ve kaliteli grafikler hazırlayabilirler. Unity 3D programı ile android oyun yazmak isteyenler C# ve Java programlarını bilmelidirler. Flash oyunlar içinse Action Script bilgisi gereklidir. Android oyun yapımında sağlam bir grafik ve kodlama bilgisiyle oldukça iyi oyunlar hazırlanabilir.

Android Oyun Yapımı ve Oyundan Para Kazanma

Android Oyun Yapımı

Android oyunlarda görsellik son derece önemlidir. Hiçbir oyuncu oynadığı oyun için “çok güzel kodlanmış” demez. Kaliteli grafiklerle hazırlanmış oyunlar, oyuncuların daha çok ilgisini çeker ve onlarda daha çok oynama isteği uyandırır. Bu nedenle android oyun yapımı işine girişeceklerin başlangıç seviyesinde dahi olsa photoshop bilmeleri gerekir. Photoshop’un geliştirilen son sürümlerinde 3D modeller kolaylıkla yapılabilse de işin profesyonel gözükmesi için mutlaka hazır 3D modellere ya da sıfırdan model tasarlamak için 3D programlara ihtiyaç vardır.

Android Oyunlarda Ses

Hiçbir oyunu sessiz düşünemezsiniz. Arka plana bir ses koymayabilirsiniz ama en azından tıklamalar için bir click sesi koyabilirsiniz. İnternette telif hakkı bulunmayan, ücretsiz efektler vardır. Bu sesleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz tasarladığınız oyuna kendiniz ses de koyabilirsiniz. Bunun için AirRack ve Audacity gibi ücretsiz ses efekti hazırlama programları vardır. Ayrıca aşağıdaki sitelerden ücretsiz ses efektleri indirilebilir.

http://www.flashkit.com/soundfx/

http://www.soundboard.com/

http://soundbible.com/

Android Oyunları Google Play’de Yayınlamak

Yaptığınız android oyunları internet ortamında yayınlamak ve insanların indirmesini sağlamak için Google Play’i kullanabilirsiniz. Bunun için developer hesabınız olması gerekiyor. Google Play developer hesabı, 25 dolar değerindedir.

Android Oyundan Para Kazanma

Android oyununuzu yaptınız, Google Play’de yayınladınız, peki şimdi ne olacak? Siz de sanal market sahiplerinin yaptığı gibi Google Adsense yardımıyla reklam alabilir ve para kazanabilirsiniz. Google Adsense reklam verme aracının Android platformundaki ismi Admob’dur. Oyun oynarken gördüğünüz reklamlar Admob ile yayınlanır. Admob sayesinde reklam alabilir ve reklamlarınızın tıklanma ya da oyununuzun görüntülenme oranlarına göre para kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir