Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Sarılık Belirtileri? Sarılık Nasıl Geçer? Sarılık Tedavisi?

288

Sarılık Belirtileri? Sarılık Nasıl Geçer? Sarılık Tedavisi?

Bu yazımızda bebeklerde görülen sarılık belirtileri, sarılık nasıl geçer, sarılık tedavisi, yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Gerek günümüzde olsun, gerek geçmişte olsun dünyaya gelen bebeklerin neredeyse %80’i sarılık hastalığı ile dünyaya gelmektedir. Bu oran şaşırtıcı olsa da endişelenmenize, korkmanıza gerek yoktur.Çeşitli tedavi yöntemleri ile kısa sürede atlatılabilecek bir rahatsızlık olan sarılık yeni anne adaylarının kesinlikle bilinçli olması gereken konular arasında yer almakta.

Sarılık belirtileri ile başlayarak yazımıza devam etmek istiyoruz.

  • Bebekler, doğumun ardından derilerinin üzerinde koruyucu bir yapı ile dünyaya gelirler. Göbek bağının kesilmesi ile beraber ilk yıkama bu koruyucu yapının vücuttan atılması deri renginin görünmesine neden olur.
  • Eğer sarılık şiddeti orta düzeyde ise ilk olarak bebeklerinizin kolunda ya da gözünde renk değişiminin farkına varabilirsiniz. Sarılık oranı yüksek ise tüm vücutta renk değişimlerinin farkına daha rahat varabilirsiniz.
  • Sarılık belirtileri aslına bakılacak olursa kan içerisinde fazladan biriken bilirubin maddesinin parçalanması ile ortaya çıkmaktadır. Genetik yollar ile aktarılan bu madde sarılığın şiddetini belirlemektedir.
  • Sarılık, üçüncü ya da dördüncü gün görülmeye başlayan bir hastalık olup 20. gün tamamen ortadan kalmaktadır.

Yeni anne adaylarının bu konu ile ilgili kesinlikle bilinçlendirilmeleri gerekmektedir. Sarılık belirtileri görülmeye başladığı an doktorlar ile iletişime geçerek çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanmasını isteyebilirsiniz. Sarılık, bebek gelişimlerine kısmı olarak bir engel teşkil etmez. Tesiri altındaki dönemlerde kilo kayıplarının yaşanabileceği gibi hastalığın tedavisinden sonra gerekli kilo artışlarının tekrar meydana geleceğini söyleyebiliriz.

Sarılık Tedavisi

Sarılık tedavisi genellikle ışın teknolojisi ile yapılmaktadır. Mavi ve Yeşil renkli ışınlar ile bilirumbin maddesinin vücut içerisinde parçalayan uzmanlar, hastalığın birkaç gün içerisinde atlatılmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle hastalık tedavileri için en güvenilir yöntem olan uzman desteğini kesinlikle almanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

sarılık nasıl geçer

Sarılık Nasıl Geçer?

Sarılık tedavisi genellikle ışın teknolojisi ile yapılsa da Anadolu’ da yaygın batıl tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Hatta birçok kesim tıp tedavisini kabul etmeyerek, inandıkları bu tedavi türlerini uygulayarak şifa bulduklarını belirtmektedirler. Sizlere sarılık tedavisi için batıl inançları bir arada sıraladık. İşte sarılık nasıl geçer diye merak edenlere, sarılık için ne yapılmalı;

  • Anne kayısı yemelidir.
  • Çocuğun vücuduna temas edecek şekilde altın konulmalıdır. Örneğin: Göbeğine çeyrek altın koymak.
  • Su içerisine altın koyup, o su ile çeşitli dualar okuyarak bebeğe banyo yaptırmak.
  • Bazı yörelerimizde sıkça karşılaşılan bir diğer yöntem ise sarılık ocakları olarak adladırılan kişilerin bebeklere dua okumaları ile şifa bulduklarına inanmışlardır.

Bebeklerde sarılık uzayabilir. Bazı bebekler hemen iyi olabilirken, diğerleri ise 2-3 ay arasında iyileşebilmektedir. Endişe etmenize gerek olmayabilir. Bebeğin doğumundan 4 hafta sonra hala sarılık devam ediyor ise bu durumda mutlaka uzman bir doktora başvurmanızı öneririz.

Bebeğinizin sarılığını kolay yoldan test etmek istiyorsanız, göbeğine hafif şekilde çimdikleyerek cildinde oluşan renk tonu ile anlayabilirsiniz. Cildinde sarı tonlarında renk oluştu ise sarılığı devam etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.