Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Sahurda Beslenme Nasıl Olmalı?

269

Sahurda Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazan ayının başlıyor olması birçok kişinin heyecanlanmasına, içlerinin kıpır kıpır olmasına olanak sağlamaktadır. Ramazan ayı ile beraber her yıl gündeme gelen beslenme olayı yine detaylarının tam olarak belirlenmemesi nedeni ile birçok kişinin kilo almasına neden olmaktadır. Bu gibi sağlıksız bir beslenme şeklinin de benimsenmesine neden olmakta. Bu yazımızda, Sahurda beslenme nasıl olmalı, sahurda nelere dikkat edilmeli, kısaca bahsetmeye çalışacağız. Öncelikle bu yıl ki Ramazan ayı içerisinde oruç süresinin 16, 17 saat olması nedeni ile sahura kalkmanın kesinlikle şart olduğunu belirtmek istiyoruz.

Sahurda Nelere Dikkat Edilmeli

Sahurda beslenme şekli genellikle protein ağırlı olmasına dikkat edilmelidir. Protein içerikli besin tüketimi genel olarak gün içerisinde meydana gelebilecek açlığın önlenebilmesine olanak sağlamaktadır. Kahvaltı tarzı yapılan sahurlar genelde kişileri susattığı için uzak durulması gerektiği ifade edilmektedir. Genel olarak sağlıklı bir Ramazan geçirebilmek için sahur ayında daha çok mevsimlere uygun meyve tüketiminin yapılması, daha çok sebze ağırlıklı bir beslenmenin sağlanması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Sahurda beslenme konusunda özellikle hamur işlerinden, kızartmalardan uzak durulması, içecek olarak süt ya da el yapımı meyve sularının tercih edilmesi beslenmenin kolaylaştırılmasına olanak sağlamaktadır.

Sahurda beslenme, şekli için öneriler genel olarak kızartmadan uzak durulması şeklindedir. Kızartma yerine daha çok yemekleri fırın şeklinde yapılası güç içerisinde midenin rahat bir sindirim benimsemesine olanak sağlayacaktır. Özellikle yumurta salatası, mevsim özelliklerine göre protein içerikleri yiyeceklerin tercih edilmesi rahat bir Ramazan geçirilmesine olanak sağlayacaktır.

Sahurda Ne Yemeli?

En çok merak ettiğiniz, sahurda ne yemeli sorusunun cevabını; sofralarınızı zenginleştirecek ve saatlerce boş kalan midenizi bayram havasına döndürecek menüler;

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.