Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Sabahattin Ali Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

290

Sabahattin Ali Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

25 şubat 1907 yılında dünyaya gelen Sabahattin Ali, babasının askeri alandaki görevleri nedeni ile sık, sık şehir, bölge değiştirmek zorunda kalarak büyümüştür. İlk okulu çeşitli okullarda tamamlayarak Balıkesir Öğretmen okulunda lise eğitimi almaya başlamıştır. Kısa sürede tahsilini bitirdikten sonra Yozgat’ta ilk öğretmenlik hayatına başlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile Almanya’da yüksek öğretim görmüş, ardından tekrar ülkeye geri dönmüştür. 1931 yılında maruz kaldığı asılsız iftiralar nedeni ile 3 ay bölücülük suçlaması ile tutukluluk yaşamıştır.

Tutukluluğun bitmesinin ardından 1932 yılında Atatürk aleyhinde şiir yazdığı iddiası ile tekrar soruşturmaya maruz kalan yazar, bu suçlamalar neticesi ile bir yıl hapis yatmak zorunda kalmıştır. Sinop ceza evinde yatarken kaleme aldığı bir şiir bugün halen dilimizde söylenmektedir. Akıllara kazınan bir eser olan “Aldırma Gönül” unutulmayacak eserleri arasında yerini almaktadır. Sabahattin Ali, ceza evinden çıktıktan sonra tekrar göreve gelmek istemiştir. Gazete ve dergi gibi alanlarda kaleme aldığı yazılar nedeni ile birçok kez hapishane cezaları ile karşılaşmak zorunda kalmıştır. Eğitim, öğretmenlik gibi alanlarda önüne daima engeller konulmuştur. Yazar, ölümüne kadar sıkıntı dolu bir ömür ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Sürekli yargılanarak ceza evine konulan Sabahattin Ali geleceği daha karanlık olacağı şüphesine bürünmüştür. Bu şüphe ile ülkede fazla kalamayacağı düşüncesi ile Ali Ertekin isimli kaçakçı ile anlaşarak Bulgaristan’a kaçmak için plan yapmıştır. Fakat yola çıkmak üzere hazırlıklarını yapan ünlü yazar, şoför kaçakçı Ali Ertekin tarafından şüpheli bir şekilde öldürülerek hayata gözlerini yummuştur.

Sabahattin Ali Eserleri

Ölümünün ardından eserlerini bizlere armağan eden Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan gibi romanları ile toplumsal olaylara değinmeye çalışmıştır. Sırça Köşk, Yeni Dünya, Kağını ve Değirmen gibi öyküleri ile de edebiyatın tozlu rafları içerisinde varlığını korumaya çalışmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.