Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Ramazan Ayına Özel Egzersiz Hareketleri

Ramazan Ayına Özel Egzersiz Hareketleri

Ramazan ayı, insan hayatının birçok açıdan etkilenmesine olanak sağlayan oldukça özel ve mübarek bir ay olarak karşımıza çıkmakta. Oruç ile açlığın ne olduğunu öğrenen insanoğlu, iftar sırasında nimetlerin önemini az da olsa kavrayabilmektedir. Lakin iftara kadar olan açlık insanların iftarda fazla yemesine ve kilo almasına veyahut sağlıksız beslenmeye sebep olmaktadır. Burada da egzersiz hareketleri önemi oldukça önemli olmaktadır.

İftar sırasında fazla kaçırılan yemekler çoğu zaman kilo olarak yansımaktadır. Bu durumdan korunmak için Ramazan ayına özel egzersiz hareketleri, hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İftar sırasında tıka basa her yiyecekten yemektense doyurucu içerikli, içeriği bakımından, protein ve mineral bakımından yüksek sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir.

Tatlıları yemekten en az iki saat sonra tüketmelisiniz.

Yemek ile ve yemeklerden sonra üzüm haricinde meyve tüketmemelisiniz.

Bunun yanında yemek sonrasında aktivite olarak, egzersiz hareketleri olarak sınıfının anası olarak tanımlanan kısa mesafeli yürüyüşlerin yapılması metabolizma hızlanmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Birçok uzman gerek iftar öncesinde, gerekse iftar sonrasında en azından 30 dakikalık bir yüzmenin oldukça sağlıklı olabileceklerini ifade etmekte. İftar öncesinde su yutmamak için yüzerken oldukça dikkatli olunması gerekildiği ifade edilmekte.

Ramazan ayına özel egzersiz hareketleri genel olarak sahur ve iftar öncesinde mideyi rahatlatmak için yapılmalıdır. Özellikle sahur yapmadan önce 1 saatlik bir yürüyüşün yapılması ve yürüyüş sırasında sıklıkla su tüketiminin yapılması oruç sürecinin rahat ve sıkıntısız geçmesine olanak sağlamakta. Özellikle yağ içerikli yiyeceklerin tüketilmesi gün içerisinde mide rahatsızlıklarına neden olabileceği için bu tür yiyeceklerin tüketilmesi gün içerisinde açlık ve susuzluk sorunlarının baş göstermesine neden olmakta. Bu nedenle pek önem verilmeyen egzersiz hareketleri, ramazan ayının sağlıklı bir şekilde atlatılmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.