Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Protein Tozu Nedir, Nasıl Kullanılır ve Zararları

260

Protein Tozu

Kas dokusunun temel taşları olarak gösterilen proteinler, vücudumuzda bulunan tüm hücrelerde bulunan protein, hücrelerin sürekli olarak yenilenmelerine olanak sağlar. Yenilenmelerin sağlanabilinmesi için günlük düzenli olarak protein tüketilmesi gerektiğini dile getiren uzmanlar, yeterli miktarda tüketimin olmaması durumunda hücrelerde bozulma, vücut üzerinde ise kas erimelerinin meydana gelebileceğini belirtmektedir. Eğer yeterli oranda protein tüketemiyor ya da spor ile ilgilenerek kas gelişimi yapıyorsanız protein tozu ihtiyacı duyarsınız. Protein tozları ile ilgili bilgilere gelecek olursak;

Özellikle spor alanı ile ilgilenen kişiler yoğun idmanları nedeni ile protein ihtiyaçlarına 2 kat gereksinim duymaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için tüketilmesi gereken besin listesinin oldukça kabarması alternatif şekillere yönelmeye neden olmakta. Protein kazanımı için tüketilmesi gereken besinler içerisinde yüksek tozda karbonhidrat ve yağ oranının olması kilo alımları ile karşılaşılmasına neden olmakta. Bu aşamada devreye giren protein tozları, vücut için gerekli olan protein miktarının alınmasında büyük katkı sağlamakta.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozunun nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgilere gelecek olursak; Protein tozları 3 farklı şekilde kullanılmalıdır.

İlk olarak sabah uyandıktan sonra, ikinci olarak antrenman öncesi, üçüncü ise antrenman sonrasındadır. Sabah uyandıktan sonra alınan kas beslenmeleri için, antrenman öncesindeki kasların sağlıklı bir şekilde işlev gösterebilmesi için, antrenman sonrasında ise yorulan kasları doyurmak için kullanılmalıdır. Hangi ölçekler ile ne kadar kullanmanız gerektiği satıcı ekipler tarafından belirtilmektedir.

Spor yapanlar için protein almazsam kaslarım gelişir mi? diye soranlar için; Elbette gelişir fakat protein almaz iseniz hamurumsu kaslar meydana gelir. Protein alarak karbonhidrat alımı da gerçekleşir ise daha sağlıklı, belirgin ve dolgun kaslar elde edebilirsiniz. Bunu da yemek ile almak isteyenler için; balık, et, tavuk veya yumurta yanında mutlaka pilav, et veya benzeri karbonhidrat tüketmelisiniz.

Protein Tozu Zararları

Protein tozları işinizi ne kadar pratik yapsa da malesef zararıda olmaktadır. Eğer zararını görmek istemiyorsanız günlük belirtilen ölçekleri geçmemenizi öneririz. Uzmanlara göre protein tozları genel olarak günlük 1-2 ölçek alınmalıdır.

Protein tozları fazla tüketilir ise karaciğer yağlanmalara neden olabilir.

Bu toz vücudun bazı organlarına fazla yük bindirmektedir. Bu organların başında ise karaciğer gelmektedir. Bu yüzdende karaciğer veya böbrek gibi organlarında rahatsızlık olanlar protein tozu kullanmadan önce uzman doktor tavsiyesi almalıdır.

Protein tozlarının fazlası vücutta fazladan asidik oluşmasına sebep olmaktadır.

Kemiklerin yapısında ki kalsiyumu dışarı atarlar. Yani kasları geliştirirken çok sağlıklı kas yapısını engellemiş olursunuz.

Süt ve süt ürünlerine alerjisi olan insanar protein tozu kullanmadan önce uzman doktordan bilgi almalıdır.

Protein Tozu Zararları, Yararları İbrahim Adnan SARAÇOĞLU

İbrahim Adnan SARAÇOĞLU protein tozu yararları, protein tozu zararları ve protein tozu yerine alternatif tercihleri sizlere anlatmaktadır.
Protein Tozuları İbrahim Saraçoğlu Video:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.