Kategoriler
Pratik Bilgiler

Yatak Nasıl Temizlenir? Bakteri ve Tozdan Nasıl Arındırılır?

Yatak temizlemesi birçok kadın için  zor ve zahmetli bir iş gibi gözükmekte. Hayatımızın ücte birini geçirdiğimiz yatağımızı toz ve bakterilerden kolay ve zahmetsiz bir şekilde temizleyip  daha rahat bir uyku konforu sağlamak artık çok kolay ve pratiktir. Bu yazımızda sizler için yatak nasıl temizlenir, bakteri ve mikroplardan nasıl arındırılır pratik bir yöntemle göstereceğiz.

Yatak Bakteri ve Tozdan Nasıl Temizlenir?

Yatağımız toz, kir, ölü deri kalıntıları, kıl, bakteri ve gözle göremediğimiz daha birçok mikroorganizmalara ve bakterilere ev sahipliği yapmaktadır. Gözle görünemeyecek kadar küçük  toz böceklerini barındıran yatağımızda. günün yorgunluğunu ve yatağın daha uzun ömürlü olması için yatak temizliği gereklidir. Yatağın üzerine kullandığımız alez çarşaf iki üç günde yıkanıp serilmesi yatak temizliğinin bitti anlamına gelmez.

Yaptığımız temizlik  yarıda kalmış ve  yıkanıp serilen örtülerimizin  kullanılmaya başlandıktan sonra yataktaki bakteri ve tozun tekrar çarşafa geçmesi çok uzun bir süreyi almaz. Özellikle de toza karşı alerjisi olan hastalar için vereceğimiz yöntemi her çarşaf değiştirmelerinde yapmaları uygun olur. İşte yatak nasıl temizlenir, yatak üzerinde oluşan mikrop, toz ve bakteriler nasıl giderilir işte cevabı:

Yatak Nasıl Temizlenir?
Yatak Nasıl Temizlenir?

Yatak temizliğinde daha iyi sonuçlar alabilmemiz için sabah saatlerini tercih edin.  Yatak temizliğinde ilk olarak elektrikli süpürge koltuk çektirme aparatı ile yatağımızın tozunu çektirmemiz gerekir. Ardından asıl mutfakta çoğu iş için kullandığımız karbonatı bir elek yardımı ile yatağın her yerine ulaşacak şekilde serpiştirin. Daha sonra sabah yaptığınız bu işlemden sonra akşama kadar yatak üzerinde karbonat bekletilir. Son işlem olarak tekrar elektrikli süpürge ile yatak tekrar çektirilir. Karbonatı toz tutma emme gücü olduğu için yatağınızda ki toz ve bakterileri kendi bünyesine hapsederek yatağınızın temizlenmesine ve sizin daha rahat uyku uyumanızı sağlayacaktır. kolay ve pratik olan temizleme yöntemini her zaman yapabilirsiniz

Etiketler: yatak nasıl temizlenir, toz alerjisi için yatak temizliği, toza alerjisi olanlar için yatak temizliği, yatak temizliği nasıl yapılır, yatağı tozdan arındırma

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Perde Nasıl Yıkanır?

Perde Nasıl Temizlenir?

Özellikle de tüllerim petekten sararıyor, sigaradan sararıyor veya isli bir bölgede oturuyorsunuz sık sık sararıyor perdemi nasıl temizlerim diye merak ediyorsanız yazımızın devamında perdelerinizi bembeyaz yapacak püf noktalar sizleri bekliyor. Bir kış boyunca sararan perdelerinizi artık beyazlatma vakti geldi.Öncelikle sizlere tül perde nasıl yıkanır onu tarif edeceğiz.

Tül Perde Nasıl Yıkanır? Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Tül perdeyi makinede en iyi şekilde yıkamak isteyenler için;

Tüllerinizi çamaşır makinesine koymadan önce tülün halka kısmı içeriye gelecek şekilde katlayın ve makineye yerleştirin. Bu esnada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise makinenizin en fazla yıkayabileceği ağırlık miktarını geçmemeye özen gösterin. Perdelerinizi çamaşır makinesine yerleştirirken tıpkı bir elbiseyi rafa yerleştirir gibi katlı olarak yerleştirin.

Daha sonra tüllerin tozunu almak için duru su ile durulama yapın.Daha sonra sıkma devrini düşük tutarak perdelerini uygun programda yıkayın ve yıkama sonrasında perdeleri nemli olarak asın. Perdelerinizi ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız yumuşatıcı bölümüne bir kaşık toz şeker koymanız yeterlidir.

Çamaşır makinesi ile en iyi tül perde beyazlatmak için 2. yöntem;

Tül Perde Nasıl Yıkanır? Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?
Tül Perde Nasıl Yıkanır?

Tül perde nasıl yıkanır diye merak edenler için çamaşır makinesinde en iyi sonucu alabileceğiniz ikinci bir yöntemimiz hem çok kolay hemde çok pratiktir.

Tül perdenizi makineye attıktan sonra tüllerin arasına bir bulaşık deterjanı tableti atın daha sonra deterjan haznesinin genelde en sağında bulunan ön yıkama haznesine 2 adet küp şeker atın ve perdelerinizi ideal programda yıkayın. Sonucunda inanılmaz beyazlık ve temizlikte tüllerinizin yıkandığını göreceksiniz.

Tül perdeyi makinesiz en iyi şekilde beyazlatmak için;

Tül pedelerinizi çamaır makinesi olmadan da beyazlatmanız mümkündür. Öncelikle kaloriferden veya sigaradan sararan tül perdeler için tül perde nasıl beyazlatılır işte cevabı. Tüllerinizi yıkamak istediğiniz bir kovanın içine su ekleyiniz.

Daha sonra bir tülbentin içine kaynamış yumurtanın kabuklarının minik bir bohça halinde içi su dolu kovanın içine atın. İdeal bohça sayısı  4-5 adet olmalıdır. Daha sonra 1-2 saat bekletin.

Bekleme esnasında elinize bir lavabo pompası ile çekip çekip bırakın ve işlemi 2 saate yayın. 2 saatin sonunda perdeleriniz bembeyaz bir şekilde temizlenmiş olacaktır. Daha sonra isterseniz kısa bir programda çamaşır makinenizde yıkamanız daha da iyi bir sonuç verecektir.

Stor Perde Nasıl Yıkanır? Stor Perde Temizliği

Stor perdelerin şekli diğer perdelerden farklı olduğundan stor perde nasıl yıkanır diye merak eden hanımlar da haliyle fazladır. Fakat bilmelisiniz ki belkide en kolayı stor perde temizliği olduğunu bilmelisiniz. Stor perdelerinizi önce yerinden çıkartınız.Daha sonra düz bir zemine sererek ıslatma işlemi yapınız. Ardından aspirin deterjanını stor perdenin her yerine fışkırttırınız.

Daha sonra fırça veya sünger yardımı ile fırçalayınız. Kirlerin ve islerin gittiğinden emin olduktan sonra durulayarak kurumasını sağlayınız. Ardından temiz ve pırl pırıl olan stor perdenizi yerine takınız.

Güneşlik Perde Nasıl Yıkanır? Güneşlik Nasıl Temizlenir?

Güneşlik perdenizin kararmasından veya islenmesinden şikayet ediyorsanız yukarıda vermiş olduğumuz en iyi tül perde beyazlatma 2. yöntemi ile güneşliklerinizi yıkayarak en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Kruvaze Perde Temizliği? Kruvaze Perde Nasıl Yıkanır?

Kruvaze perde şekli itibariyle diğer perde türlerinden farklı olduğundan hanımlar temizlik esnasında zorlanabilmektedir. Kruvaze perdeyi normal perde haline getirebildiğimiz takdirde kruvaze perde temizliği diğer perdelerden farklı olmayacaktır. Kruvaze perdeyi korneşinizden çıkarttıktan sonra sağında ve solunda ip makaraları çıkartınız. Daha sonra kruvazeniz normal bir perde gibi olacaktır. Ardında çamaşır makinesi ile yıkıyorsanız yukarıda verdiğimiz en iyi tül perde beyazlatma 2. yöntemi ile kruvaze perdelerinizi yıkayarak en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Etiketler: perde nasıl yıkanır, perde nasıl temizlenir, en iyi perde temizliği, tül perde nasıl yıkanır, tül perde nasıl beyazlatılır, kruvaze perde nasıl yıkanır, güneşlik perde nasıl yıkanır

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Flash Disk İle Format Nasıl Atılır?

Windows tabanlı bilgisayar kullanıcıları zamanla kullanımları sonucunda bilgisayarlarının yavaşladığını görmekteler. Özellikle Windows 7 kullanıcıları zamanla meydana gelen yavaşlamalardan ötürü bilgisayarlarını sıfırlamak, ilk aldıkları güne geri getirmek isterler. Bu yazımızda Flash Disk İle Format Nasıl Atılır konusuna değinerek bu sorunu en kısa yoldan nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğiz. Notebook’lar başta olmak üzere birçok dizüstü bilgisayarlarda optik CD-ROOM okuyucu bölümlerinin bulunmaması ya da çalışmaması kişilerin Flash Disk ile format atma durumunda bırakmaktadır.

USB İle Format Atma

Flash Disk İle Format Atmak hem işlem süresinin hızlanmasına hem de güvenilir olarak işlemlerin gerçekleşmesine izin vermekte.  Bunun için kişilerin öncelikle Windows 7’ye ait iso uzantılı yükleme dosyalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu dosyanın indirilmesinin ardından Windows 7 USB/DVD Tools adındaki resmi Microsoft programının indirilmesi gerekmektedir. Tercihen 8 ya da 16 GB boyutundaki Flash bellekler bu konudaki ihtiyaçların çözümlenmesini sağlamakta.  Windows 7 USB/DVD Tools programının inmesi ile birlikte öncelikle bilgisayara bu yazılımın yüklenmesi gerekmektedir. Kurulumun nasıl olacağı ile ilgili bilgiler yazımızın devamında yer alan görsellerde yer almaktadır.

Flash Disk İle Format aşamasının önemli bir ayağı olan Tools programının kurulması ile beraber program kişilerden imaj dosyası talebinde bulunacaktır. İndirdiğimiz Windows 7 iso dosyasının seçimini yaptıktan sonra önümüze gelen pencereden USB seçeneğini aktif hale getiriyoruz. Bu aşamada Flash Belleğin kesinlikle boş ve temiz olmasına özen göstermelisiniz. Flash Disk seçeneğinin tamamlanması ile beraber Tools programı format için gerekli olan dosyaların yüklenmesine olanak sağlayacaktır.

Resimli Format Atma

 

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Telefon Suya Düşünce Ne Yapmalı?

Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir parçası olarak neredeyse tüm günümüzü bizlerle paylaşan ekipmanlar arasında yer almakta. Bazı zamanlarda istenmeyen durumlarla karşılaşan kişiler telefonlarını suya düşürerek ne yapacakları ile ilgili kara düşüncelere kapılırlar. Telefon suya düşünce ne yapmalı, ve anında yapılması gerekenlerden bahsedeceğimiz bu yazı, doğru bir şekilde uygulanması durumunda telefonları kurtarılabilmektedir. Hemde işlevlerine devam etmektedir.

Suya Düşen Telefona Ne Yapmalı?

Öncelikle düşen telefonu anlık olarak hemen sudan çıkarmak gerekmekte. Bununla beraber Telefon suya düşünce ne yapmalı;

 • Telefon suya düşünce elektronik olarak tüm parçaları olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu nedenle telefon durumunu kontrol etmekten ziyade elektrik bağlantısını hemen olarak kesmeniz gerekmektedir. Bunun için bataryası çıkabilen telefonlarda bataryayı çıkarmak, bataryası olmayan telefonlarda ise kapama düğmesine uzun süre basmak gerekmektedir.
 • Bununla beraber telefonun ayrılabilir tüm parçaları çıkartılarak kurumaya bırakılmalıdır. Telefon suya düşünce oksitlenme durumu meydana gelebileceğinden telefonun hem içi hem de dışı kuru bir bezle temizlenmeli ve tüm suyun kuruyup kurumadığına emin olmalıdır. vakum bu konuda kişilerin ihtiyaç duyabileceği en büyük gereksinimlerden birisidir.
 • Ağız ile telefon üzerinde bulunan tüm deliklerden su çekilerek boşaltılmaya çalışılmalıdır. Bu gibi durumlarda saç kurutma makinesi gibi araçlar kullanmaya çalışan kişiler telefonlara olabileceğinden daha fazla zararlar verebilmektedir.

Telefon suya düşünce bu adımları uygulayan kişiler son olarak ise telefonlar içerisinde bulunan nemin çekilebilmesi için pirinç dolu bir kap içerisine telefonlarını iyice gömerek bekletmelidir. 48 saat sürecek bekletme süresince telefonu bataryası ile ayrı olarak yerleştirmeniz çalışabilmesine olanak sağlayacaktır. Bu işlemlerin anlık olarak yapılabilmesi bu olaydan en az zarar ile ayrılmasına olanak sağlar.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Kahve Falına Nasıl Bakılır? Kahve Falı Yorumları?

Kahve Falına Nasıl Bakılır? Kahve Falı Yorumları? 

Bu yazımızda bilmeyen kişiler için Kahve Falına Nasıl Bakılır, nelere dikkat edilir, Kahve Falı Yorumları kısaca bahsetmeye çalışacağız. Türk kahvesi içen her birey, kahve sonrasında kesinlikle çevrelerinde bulunan insanlara fal baktırmak isterler. Öncelikle iyi bir fal bakabilmek için kahvenin yeterli oranda telvesinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Kişi, falını kapatmadan önce bir dilekte bulunarak finacanı ters çevirmeli ve yeterli oranda soğuduğuna emin olmalıdır. Fala bakan kişi ve fincan sahibi odağını doğrudan fincana yönelterek kesinlikle olayın ciddiyetini kavramalıdır.

Kahve Falı Yorumları

Resmimde de görüleceği üzere;

1. bölge kişi hakkında kısa sürede gerçekleşebilecek olaylar hakkında ipuçları verir. Genellikle bu bölgede meydana gelen semboller olumsuz durumlar hakkında bilgiler vermektedir. Kahve Falına nasıl Bakılır sorusuna cevap bulmak isteyen kişiler resimde görüldüğü gibi bölge bölge olarak ilerlemesi gerekmektedir.

2. bölgede bulunana sembollerde yine kısa sürede gerçekleşecek olaylar hakkında bilgi verir. İlk bölümün aksine bu bölge olumlu bilgiler ile ilgili semboller içermektedir.

3. bölgede yer alan semboller ise; kişi hakkında uzun vadede gerçekleşecek olaylar hakkında olumsuz bilgileri içermektedir.

4. bölge ise yine uzun vadede gerçekleşebilecek olumlu gelişmeler hakkındaki bilgileri sembol etmektedir. Kahve Falına Nasıl Bakılır sorusu bölgelerin anlamları kavrandığında daha kolay ve net bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır. Fala baan kişinin semboller hakkındaki yorumları kişinin geleceği ile ilgili bilgiler öğrenmesine olanak sağlamaktadır. Tamamen eğlence aracı olarak kullanılmasına karşın bazı anlarda tesadüf olarak fallarda söyleyenilen durumların gerçekleştiği ifade edilmektedir.

Kahve Falı Nasıl Bakılır? Kahve Falında Sembol ve İşaretler Ne Demektir

Kahve falında dikkat edilmesi gereken en önemli etkenler harf ve sembollerdir. Harflerde dikkat edilmesi gereken nokta; büyük harflerin erkekler ile küçük harflerin ise kadınlar ile ilişkilendirilir.

Kahve Falı Yorumları, Kahve Falında Harfler;

Kahve falında sıklıkla rastladığımız hayvan sembollerinde ise hayvanların çeşitliliğine göre birçok yorum vardır. Yorumlar iyide olabilir kötü de olabilir.

Kahve Falında Hayvan Figürleri;

Kahve Falında Yunus Balığı Görmek; Çok iyiye yorumlanır.

Kahve Falında At Görmek; Asalet ile ilgilidir.

Kahve Falında Kuş Görmek; Haber geleceğine yorumlanır.

Kahve Falında Balık Görmek; Parasal olarak gelecek kısmete yorumlanır.

Kahve Falında Maymun Görmek; Gelgeç duygu ve düşüncelere aynı zamanda iki yüzlülüğe yorumlanır.

Kahve Falında Yırtıcı Hayvanları Görmek; Kötülüğü ve hırsı gösterir.

Kahve Falında Uğur Böceği Görmek; Uğurlu ve muhabbetli bir günü sembolize ederler.

Kahve Falında İnsan Figürleri Görmek; Falda görülen insan figürlerinde kadın ve erkek şekilleri fal baktıranın hayatında ki kişileri simgeler. Genellikle tarif edilir veya çıkan şekillere bakılarak burcu tahmin edilir.

Kahve Falında Bitkiler;

Bitkiler kısmet kader ve duygusal ilişkileri sembolize etmektedir. Falda bitki şekillerinin de önemi oldukça büyüktür.

Kahve Falında Lale Görmek; Yeni başlayacak bir dönemi simgeler,

Kahve Falında Papatya Görmek; Aşkı sembol eder.

Kahve Falında Dört Yapraklı Yonca Görmek; Uğuru sembol eder.

Kahve Falında Gül Görmek; Romantikliği sembol eder.

Kahve Falında Taşınmaz Cisimler;

Taşınır veya taşınmaz ürünler farklı anlamları simgelemektedir. Örneğin;

Kahve Falında Bina Görmek; Yer almayı,

Kahve Falında Araba Görmek; Yer değiştirmeyi simgeler.

Kahve Falında Buz Dolabı Görmek; Evde sert bir hava estiğini,

Kahve Falında Çamaşır Makinesi Görmek; Fal baktıran kişinin evinin içinin karışacağını tartışmaların çıkacağına işarettir.

Kahve Falında Soba Görmek; Eğer fal baktıran kişinin evinde evcil hayvanı var ve hasta ise iyileşeceğine işarettir.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Yeni Mezun CV Nasıl Hazırlanır? CV Hazırlama

Yeni Mezun CV Nasıl Hazırlanır? CV Hazırlama 

Öğrenimini tamamlamış, iş hayatına atılmak için heyecanlı bekleyişler gerçekleştiren gençler için öz geçmiş(CV) en önemli gereçlerden birisini oluşturmaktadır. İlk başvurular sırasında yetenekleri bulunmasına karşın öz geçmişleri nedeni ile olumsuz durumlarla karşılaşan kişiler için bir rehber hazırlığında bulunmak istedik. Yeni mezun kişiler doğrudan bir öz geçmiş hazırlama girişiminde bulunmamalıdır.

 • Öncelikle araştırmalar yapılmalı, sektör içerisinde daha önce yapılmış başvurularda kullanılan öz geçmiş örnekleri incelenmelidir.

 • Yapılan araştırmalar sonucunda bir CV içerisinde bulunması gereken detayları öğrenen kişiler öncelikle sakin bir gün seçerek pozitif bir ruh hale sahip olmalarını öneriyoruz.

Sıradan ya da olumsuz bir durum yaşanması durumunda hazırlanan öz geçmişler içerisinde büyük hataların bulunmaktadır. Ayrıca işinize yaramayacak birçok bilginin olduğunu daha sonra gözlemleyebilirsiniz. Hazırlama aşamasında dahi örneklere göz atarak hangi bölümde ne gibi noktalara değinildiğini iyi bir şekilde gözlemlemeye çalışınız.

 • Genel bir başvurudan ziyade belirli bir pozisyon üzerine bir başvuru gerçekleştiriyorsanız öz geçmiş tamamen o bölüme odaklanmış bir şekilde hazırlanmalıdır.

 • Bir CV içerisinde kalıplaşmış bazı bölümler bulunmaktadır.

Hazırlık aşamasında iken özellikle geçmiş eğitim bilgileri, alınan eğitimler ve sertifikalar, iş tecrübesi ve deneyimler, hobiler, yabancı dil seviyesi, hangi STK’ lara üye olduğunuz, mesleki yeterlilikler gibi bölümler kesinlikle doldurulmalıdır.

 • Öz geçmiş içerisinde bir adet fotoğraf güncel hali ile bulundurulmalı ve kararlı bir görünüm oluşturmalıdır.

Bu gibi etmenler, kişilerin özellikle de yeni mezun kişilerin iş sahibi olabilmelerine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Yeni Mezun CV Örnekleri İndir

Öz Geçmiş Örneği.1

Öz Geçmiş Örneği.2

Öz Geçmiş Örneği.3

İngilizce Öz Geçmiş Örneği.1

Hazır Öz Geçmiş Örneği

Boş Öz Geçmiş Örneği

Yeni Mezun Stajyer Öz Geçmiş Örneği.1

Yeni Mezun-Stajyer Öz Geçmiş Örneği.2

Yeni Mezun-Stajyer Öz Geçmiş Örneği.3

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Evde Doğal Mum Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Mum Nasıl Yapılır?

Elektriğin bir anda kesilmesi ile büyük ihtiyaç haline gelen mumlar, son zamanlarda hediyelik ve dekor ürünleri olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Çeşitli renk ve görünüme sahip olan bu ürünlerin basit halleri ucuz olabilirken görünüme hitap eden halleri bazen oldukça yüksek maliyetler ortaya çıkarabilmekte. Bu yazımızda Evde Doğal Mum Nasıl Yapılır? sorusu üzerine giderek hem uygun hem renkli, hem de görsel seçeneği bol olan mum yapımı hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle doğal olacağı için bazı malzemelere gerek olacaktır.

 • Renklendirici (Tercihen pastel boya)
 • Mum fitili ya da pamuklu ip
 • Çiçek Esansı
 • Parafin
 • Stearin

Evde Doğal Mum Nasıl Yapılır bölümünün hazırlık aşamasına gelecek olursak; sert halde temin ettiğimiz Parafini daha önceden hazırladığımız küçük bir kaba alıyor ve kısık ateşte erimesini sağlıyoruz. Bu aşamada kabın sıcaklığını ara ara kontrol ederek ısınmamasını önlemeye çalışıyoruz.

Sonraki süreçte ise paket olarak elimizde bulunan Stearin maddesini eriyen Parafin içerisine ekleyerek akışkan hal kazanana kadar karıştırıyoruz.  Sıvı karışım elde edilmesi ile beraber çiçek esansı ve renklendirici ürünlerini de ilave ediyoruz.

Evde Doğal Mum Nasıl Yapılır bölümü çiçek esansı ile sona ermektedir. Hazırlanan karışımı belirli bir şekle getirmeden önce fitil yada pamuklu ipi içerisine katarak kurumaya bırakıyoruz. Bu işlemlerin yapılması ile beraber artık mumumuz hazır olacağını görebilirsiniz.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Evde Parfüm Nasıl Yapılır? Evde Parfüm Yapımı?

Evde Parfüm Nasıl Yapılır? Evde Parfüm Yapımı?

Bazı kozmetik ürünlerinin evde yapılabileceğini daha önceki yazılarımızda anlatmış, özellikle makyaj malzemelerinin doğal olarak ev içerisinde nasıl hazırlanabileceğini dile getirmiştik. Bu yazımızda da evde parfüm yapımı veya evde parfüm nasıl yapılır Sorusu üzerine yoğunlaşarak doğal malzemeler ile kendinize özel hoş kokulu nasıl parfüm yapacağınızdan bahsedeceğiz. Parfüm yapımı sırasında kullanılan malzemelerin büyük bir bölümü evde ya da eczanelerden kolay bir şekilde temin edilebildiğini de eklemek istiyoruz. Öncelikle parfüm yapımı için gerekli olan malzemelere bakacak olursak;

Evde Parfüm Yapımı İçin Malzemeler;

Evde Parfüm Yapımı

İlk malzememiz eczanelerden kolayca temin edilebilen Alkol olduğunu, alkol temini ardından ucuzluk pazarları içerisinde satılan küçük boş şişelerin temin edilmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz. Şişelerin kapaklarının açılıp açılmadığını kontrol ediniz. Evde parfüm yapımı, bu aşamadan sonra başladığını, ana maddenin esanslardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Tercihe göre papatya, lavantave limon yağından oluşan esanslar karışımın temel noktasını oluşturacaktır. Son olarak ise yine kolay bir şekilde bulunabilen Gliserin maddesi ile beraber su hazırlığında da yapılması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Malzemelerin hazırlanması sonucunda evde parfüm yapımı konumuzun karşım bölümüne geliyoruz. Öncelikle cam şişe içerisinde 3 yemek kaşığı kadar alkol ilave ediyoruz. Sonrasında esans olarak alınan her bitki yağından 3’er damla damlatıyoruz. Son olarak karışım içerisine 1 yemek kaşığı kadar Gliserin ekleyip bir bardak su ile malzemelerin iyi bir şekilde karışmasını sağlıyoruz. Elde edilen parfümü koku durumuna göre güzel bir şekilde kullanıyoruz.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Banyo Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Yapılan Hatalar?

Banyo Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Yapılan Hatalar?

Bu yazımızda duş alırken dikkat edilmesi gerekenler, hakkında bir yazı hazırlayarak bilinen birçok doğrunun aslında nasıl yanlış olduğundan bahsedeceğiz. Banyo yaparken nelere dikkat edilmeli, denildiğinde temizlik için bir gereklilik olsa da yapılan bazı hatalar temizlikten ziyade büyük bir ciltsel rahatsızlık, temizlikten ziyade kirliliklerin meydana gelmesine neden olabilmekte.

Öncelik, özellikle kış aylarında yapılan bir hatadan bahsedeceğiz. Birçok insan banyoda su seçimini sıcak su üzerine yapmaktadır. Sıcak su ile banyo yapmak derinin büyük zarar görmesine, saç köklerinin zayıflayarak dökülmeye neden olduğu söylenmektedir.

Banyo yaparken nelere dikkat edilmeli? sorusunun bir diğer cevabı ise köpüklenme işlemidir. Banyo yaparken, köpüklenmek yapılan hatalar arasında belkide ilk sıralarda gelmektedir. Vücudu köpükle kaplamak kir ve lekelerin çıkmasını engelleyerek sadece kuru bir temizlik havasının oluşmasına neden olmaktadır. Lif seçimi her zaman yeni olmalı ve en ufak eskime meydana gelmesi durumunda anında değişiklik yapılması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Belkide en şaşıracağınız madde bu olacaktır. Banyo yaparken nelere dikkat edilmeli? sorusuna diğer bir cevabımız ise duş sonrası olacaktır. Duş öncesi kadar duş sonrası da oldukça önemlidir. duş alırken dikkat edilmesi gerekenler, arasında kurulanmanın da yer aldığını hatırlatmak istiyoruz. Kurumayı daha çok doğal hale bırakılmalı ve kesinlikle havlu ile ovalama işlemi yapılmamalı. Havlular, kurutma işlemi sırasında kullanılması durumunda cildin tahriş olmasına neden olmakta.

Banyo yaparken nelere dikkat edilmeli arasında şampuan seçiminin de ayrı bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Sık sık şampuan değiştirmek saç sağlığına büyük oranda olumsuz etki meydana getirmektedir. Bunun yanında her gün duş almaktan ziyade yağlanmaya uygun bir ortam oluşturulması gerekildiğini hatırlatmak istiyoruz.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Ramazan Ayına Özel Egzersiz Hareketleri

Ramazan Ayına Özel Egzersiz Hareketleri

Ramazan ayı, insan hayatının birçok açıdan etkilenmesine olanak sağlayan oldukça özel ve mübarek bir ay olarak karşımıza çıkmakta. Oruç ile açlığın ne olduğunu öğrenen insanoğlu, iftar sırasında nimetlerin önemini az da olsa kavrayabilmektedir. Lakin iftara kadar olan açlık insanların iftarda fazla yemesine ve kilo almasına veyahut sağlıksız beslenmeye sebep olmaktadır. Burada da egzersiz hareketleri önemi oldukça önemli olmaktadır.

İftar sırasında fazla kaçırılan yemekler çoğu zaman kilo olarak yansımaktadır. Bu durumdan korunmak için Ramazan ayına özel egzersiz hareketleri, hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İftar sırasında tıka basa her yiyecekten yemektense doyurucu içerikli, içeriği bakımından, protein ve mineral bakımından yüksek sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir.

Tatlıları yemekten en az iki saat sonra tüketmelisiniz.

Yemek ile ve yemeklerden sonra üzüm haricinde meyve tüketmemelisiniz.

Bunun yanında yemek sonrasında aktivite olarak, egzersiz hareketleri olarak sınıfının anası olarak tanımlanan kısa mesafeli yürüyüşlerin yapılması metabolizma hızlanmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Birçok uzman gerek iftar öncesinde, gerekse iftar sonrasında en azından 30 dakikalık bir yüzmenin oldukça sağlıklı olabileceklerini ifade etmekte. İftar öncesinde su yutmamak için yüzerken oldukça dikkatli olunması gerekildiği ifade edilmekte.

Ramazan ayına özel egzersiz hareketleri genel olarak sahur ve iftar öncesinde mideyi rahatlatmak için yapılmalıdır. Özellikle sahur yapmadan önce 1 saatlik bir yürüyüşün yapılması ve yürüyüş sırasında sıklıkla su tüketiminin yapılması oruç sürecinin rahat ve sıkıntısız geçmesine olanak sağlamakta. Özellikle yağ içerikli yiyeceklerin tüketilmesi gün içerisinde mide rahatsızlıklarına neden olabileceği için bu tür yiyeceklerin tüketilmesi gün içerisinde açlık ve susuzluk sorunlarının baş göstermesine neden olmakta. Bu nedenle pek önem verilmeyen egzersiz hareketleri, ramazan ayının sağlıklı bir şekilde atlatılmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur? Doğal Karınca İlacı

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur? Doğal Karınca İlacı

Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur, sorusunu kadınların bir çoğu sormaktadır. Karıncalar sürekli evlere geldiği müddetçe onları göndermeniz de mümkündür. Karıncaları doğal olmayan kimyasal ilaçlar ile göndermeniz oldukça sakıncalı bir durumdur. Özellikle de evinizde bebek var ise bu bu risk ikiye katlanmaktadır.

Çevremizde bu tür konularda insanlar giderek bilinçlenmektedir. Yavaş yavaş kimyasallar terk edilmekte, doğal çözümler üretilmektedir. Karıncalardan nasıl kurtulunur, sorusunun cevabından önce ilk olarak almanız gereken bazı tedbirler vardır. Yani karıncaları evinize belki de sizler davet ediyorsunuzdur.

Karıncalar için, akşamdan evinizi süpürme imkanınız var ise evinizi süpürmelisiniz, lavabonuzu, tuvaletinizi ve banyonuzu sürekli temiz tutmalı akşamları yatmadan önce tekrar kontrol etmeli yıkanmaya sebep bir unsur var ise yıkamalısınız, evinizde kırıntıların kalmamasına özen göstermelisiniz.

Karıncalar evlerinize yiyecek bulmak için gelirler. Evlere gelmeden önce yuvalarından ilk olarak öncüler gönderirler ve sürekli olarak nerelerde yiyecek bulabilir bunları tespit ederler. Tespit ettikten sonra evlerinize sürü halinde gelmeye başlarlar. Bundan sonra ise karıncalardan nasıl kurtulunur, sorusunu sormaya başlarlar.

Karıncalardan Kurtulmak? Doğal Karınca İlacı?

Karıncalar çok küçük canlılardır ve evlerinizden kolayca vazgeçebilirler. Bunun en kolay ve kötü yolu kimyasal zehirlerdir fakat yüksek derecede de zararlıdır. Kimyasal ilaçlar yerine, karıncalardan nasıl kurtulunur sorusunun kolay ve pratik yöntemi kireç ve Tarçın dır.

Karıncalardan kurtulmanın en etkili yolu kireçtir. Evinizde kireç bulunmuyor ise alternatif olarak Tarçını da uygulayabilirsiniz. Sebebi ise karıncaların akciğerleri yoktur. Vücudunun her yeri ile nefes almaktadırlar. Eğer Kuracağınız bu tuzaklar ile karıncaların bütün vücudu kapanır ve nefes alamazlar. Tarçını karıncaların yollarının önüne tıpkı bir bariyer gibi seriyoruz. Serdiğimiz tarçın onlara çin seddi gibi gibi gelecektir. Karıncalar için en etkili yöntem Tarçın dır fakat nişastada faydalı olabilmektedir.

Karıncalardan nasıl kurtulunur sorusunun bir diğer cevabı ise nane limondur. Tüm bir limonu ortadan ikiye bölüp yarısını da tam kesmeden 4  e ayırıyoruz. Limonun ortasına kuru nane ekleyip karıncaların bulunduğu veya geldiği güzergaha bırakıyoruz.

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Diş Macunu Kullanım Alanları

Diş Macunu Kullanım Alanları

Diş Macunu sadece diş bakımı sırasında kullanılan bir ürün olarak düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz. Başta bir bakım ürünü olarak karşımıza çıkan diş macunu başka hangi alanlarda kullanabileceğinizi bilmek istiyor musunuz? İşte diş macunu kullanım alanları;

Ekran Çiziklerini Temizleme
Diş Macunu Kullanım Alanları

Cep Telefonları ekranında meydana gelen ufak çaplı çizikler çoğu zaman morallerin bozulmasına neden olmaktadır. Diş macunu kullanım alanları içerisinde ekran temizliğinin yer aldığını söyleyerek ufak bir miktar macunun pamuk yardımı ile çizikleri ortadan kaldırabileceğini belirtmek istiyoruz.

Ayakkabı Temizliği

Diş Macunu Kullanım Alanları

Ayakkabıların alt bölümünde bulunan beyaz alanlar, gün içerisinde sürekli lekelere maruz kalabiliyor. Çoğu zaman çıkmayan bu lekeler yeni ayakkabıların raflara kaldırılmalarına neden olmakta. Bu aşamada devreye giren diş macunu kısa sürede güzel bir temizlik ortaya çıkarabilmekte.

Otomobil Farlarını Temizlemek

Diş Macunu Kullanım Alanları

Gün içerisinde sürekli toza maruz kalan araba farları kirlenerek aydınlatma sisteminin zarar görmesine neden olmakta. Araba farlarını temizlemek için alternatif yöntem arayan kişilere diş macunu kullanım alanları, içerisinde far temizliğinin de olduğunu söyleyebiliriz.

Sarımsak Soğan Kokusunu Gidermek

Diş Macunu Kullanım Alanları

Yemek hazırlıkları sonrasında elde kalan soğan ve sarımsak kokusu kadın ya da erkek ayrımı olmaksızın herkesin bir sorunu olarak karşımıza çıkmakta. Kokuları giderebilmenin en kolay yollarından birisi de avucunuz içerisine bir miktar macun dökerek yıkamanızdır.

Ahşap Mobilya Temizlemek

Diş Macunu Kullanım Alanları

Diş macunu kullanım alanları içerisinde ahşap ve mobilya temizliğinin de yer aldığını söyleyebiliriz. Çıkmayan ya da kalıcı olarak görülen lekelere karşı üst düzey bir temizlik meydana getirebilmektedir.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Opal Taşı Özellikleri ve Opal Taşı Faydaları Nelerdir?

Opal Taşı Özellikleri ve Opal Taşı Faydaları Nelerdir?

Opal taşı, Gökkuşağı taşı olarak da bilinmektedir. Opal taşı özellikleri ve opal taşı faydaları açısından oldukça farklıdır. Birçok kişi bu taşın uğursuzluk, bahtsızlık, talihsilik getirdiğine inanır. Birçok bölge, yapılan araştırmalar sonucunda sürekli bu taşı yanında taşıyan kişilerin öz güven sahibi oldukları, düşmanlarına karşı kendilerini daha güçlü hissettiklerini ifade etmişlerdir. Opal taşı özellikleri arasında en ilginci de, sürekli yanında taşıyan kişilerin gamı, kederini aldığı da ifade edilmiştir.

Opal taşının oluşumu aslına bakılacak olursa tarihi dönemlere dayanmaktadır. Yer altında sürekli devir eden sıcak suların kayalar üzerinde bıraktığı mineraller ile meydana gelmektedir. Birazdan maddeler halinde yazacağımız faydalar birçok kişinin yararlanmasına olanak sağlayacaktır.

İşte Opal taşı özellikleri ve Opal taşı faydaları;

 • Kızgınlık durumlarında siniri emerek kişilerin sakinleşmesine olanak sağlar.
 • Eklem ağrıları ve sancılarının giderilmesine olanak sağlar.
 • Göz bozuklularına iyi geldiği gibi görme gücünün de artmasına olanak sağlar.
 • Ani durumlarda kişileri cesaretlendirebilir, sıkıntılı günlerde öz güven kaynağı oluşturabilmektedir.
 • Kabus gibi rüyalar görüyor, uyku sorunu yaşıyorsanız uykunuzun düzene girmesine olanak sağlar.
 • Başta Parkinson hastalığı olmak üzere birçok hastalığın tedavisine olanak sağlar.
 • Utangaçlık, çekingenlik gibi duyguların bastırılmasına olanak sağlar.
 • Gam ve Keder gibi durumlardan insanı kurtararak mutluluk duygusunun meydana gelmesine katkı sağlar.

Bu taş, küçük parçalar halinde taşınması durumunda kişilere fayda sağlamaktadır. Son zamanlarda dekor ürünleri olarak satılarak evlerin çeşitli köşelerinde bulundurabilir hale gelmesi bu taşa olan ilginin giderek artmasına olanak sağlamıştır. Yukarıda yazdığımız sorunlar ile karşılaşıyorsanız kesinlikle yanınızda bu taşın bulunmasını sağlayınız.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Kravat Nasıl Bağlanır? Kravat Yapımı?

Kravat Nasıl Bağlanır? Kravat Yapımı?

Kravat bazı erkeklerde, kravat nasıl bağlanır veya kravat yapımı gibi soruları sık sordukları bir aksesuardır.  Aynı zamanda kravat aksesuar olarak erkeklerin hayatında olmazsa olmazlardandır. Erkekler için öğrenim hayatından başlayarak iş hayatına kadar birçok alanda kullanılan kravatlar çoğu zaman işkence durumlarına dönüşmektedir. Sabah erken saatler kalkıp sadece  dakikalarca bu stresi yaşayan kişiler için hazırlayacağımız bu yazı birçok açıdan sorunlara çözüm getirecektir. İşte sizlere, kravat nasıl bağlanır? Sorusunun cevapları

Basit Düğüm Tekniği

Yöntemleri en basitinden detaylandırarak açıklama çalışacağız. Birçok gömlek türüne uygun olarak ayarlanabilen Basit Düğüm tekniği saniyeler içerisinde kravat çilesini ortadan kaldırmaktadır. Görselden de anlayabileceğiniz üzere tüm adımları gerçekleştirmek aslında çok kolaydır. İşte sizlere basit düğüm tekniği kravat nasıl bağlanır sorusunun yanıtı;

Çift Düğüm Tekniği

 

Basit düğüm tekniği ile yapılan kravatlar genellikle ince bir görünüme sahip olmaktadır. Eğer giyiminiz kalın bir kravat giymenizi gerektirecek ise sizlere çift düğüm tekniğini önermekteyiz. Bir tur daha fazla yapılan işlemler sonucunda istediğiniz bir şekli meydana getirebilirsiniz.

-Kravat Nasıl Bağlanır

Tam Windsor Düğümü Tekniği

Kravat nasıl bağlanır veya kravat yapımı gibi sorular genellikle özel gün ve gecelerde sıklıkla araştırılan, sorgulana bir konudur. Anlatımı yapacağımız taktik ile tam bir salon kravatına sahip olabilirsiniz. Görsel ile anlatım sizlere biraz karışık gelebilir. Birkaç denemeniz ile elinizi kolayca alıştırabilirsiniz.

-Kravat Nasıl Bağlanır

Küçük Düğüm Taktiği

 

Genellikle gömlek seçimleriniz sıkı yakalı ise tercihiniz minik düğümlü kravatlardan oluşmalıdır. Bu tip kıyafet seçimi olan kişiler için Kravat Nasıl Bağlanır? sorusunu görseller ile rahat bir şekilde açıklamaya çalıştık. Birkaç taktik ile kısa sürede yapabileceğiniz kravatlar sizlere vakitten oldukça tasarruf sağlayacaktır.

-Kravat Nasıl Bağlanır

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Enerji Tasarrufu İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Elektrik Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Elektrik artık hayatımızın vazgeçilmezidir. Hemen hemen her alanda ve her yerde elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Enerji olmadığında hayat durma noktasına gelmektedir. Isınmamız dan, yemeğimize, temizliğimiz den, iletişimimize hemen hemen her alanda elektrik olmazsa olmazlardandır.

Fakat bu kadar önemli olan bir diğer konu ise evlerde kullanılan elektriğin yarısının boşa gitmesidir. Belkide farkında değilsiniz ama elektrik faturası 2 kat fazla geliyor olabilir. Sizlere sıralayacağımız maddeler ile elektrik faturanızı yarı yarıya indirebilirsiniz. Sizlerde bu maddelere dikkat ederseniz evinizin faturası yarı yarıya düşebilir.

Elektrik Tüketimini Azaltmak

Bir kaç basit önlem ile hem enerji masrafını yarıya indirmemiz hemde dünyamızı korumamız mümkündür. Sizlerde elektrik faturasını azaltmak istiyorsanız vereceğimiz uyarıları dikkate almanız gerekmektedir. İşte elektrik faturanızı yarıya indirecek etkenler:

Elektrik faturasını azaltmanın yolları;

 • Unutmamalısınız ki elektrikli ev aletlerini açmak yada kapatmak sadece 1 saniyeni almaktadır.
 • Priziniz de takılı olarak bekletilen, bilgisayarlar, televizyonlar, cep telefonları vs. elektrik tüketmeye devam etmektedir. Enerji tüketimini en aza indirmek istiyorsanız kullanmadığınız durumlarda bu tür aletleri asla güç kablolarını prizde takılı bırakmamalısınız.
 • Üşüdüğünüz de elektrikli ısıtıcıları açmak yerine üzerinize özellikle de ayaklarınıza ek giysiler veya daha kalın giysiler giyebilirsiniz.

 • Evinizde perdeleri kapalı tutabilirsiniz. Sebebi ise ısıların çoğu camlardan çıkmaktadır. Perdelerinizi kapatırsanız ısının kaçmasını önlemiş olursunuz. Sebebi ise perdeler tıpkı bir ısı paneli gibi ısı kaybını önleyeceklerdir.
 • Elektrik enerjisi ile çalışan mutfak aletlerini, gereksiz kullanımından kaçınmalısınız.
 • Mutfakta veya diğer alanlarda kullandığınız su ısıtıcısına, kullanacağınız kadar suyu koyarak ısıtınız. Aksi durumda fazla suya daha fazla enerji harcayacaktır.
 • Odanızın ısısı yükseldiğinde, üzerinizde bulunan giysileri çıkartmak yerine, ısıtıcılarınızın derecesini düşürebilirsiniz.
 • Evinizde ısı takibi yapmanız çok önemlidir. Bu yüzden kesinlikle evinize termometre almanız şarttır.
Kategoriler
Pratik Bilgiler

Fare Hangi Kokudan Kaçar? Doğal Fare Kovucu?

DOĞAL FARE İLAÇLARI

Çok sevimli olmasalar da hayatınıza nadiren girerler. Bazılarınız nefret eder bazılarınız ise evlerinde beslerler. Fareler çok kötü yaşam koşullarına, açlığa, susuzluğa kısacası her türlü hayat çartlarına alışkındırlar. Hatta özellikle de susuzluğa en dayanaklı olarak bildiğiniz develer 10 güne kadar susuz kalabilirken, fareler develerden çok daha uzun süre susuz kalabiliyorlar.

Fareler en hızlı üreyebilen bir canlı türüdür. Bir yıl içerisinde 80-100 adet yavru yapabiliyor. Birde bunların yavrularının doğum yaptığını düşünürseniz bir yıl içerisinde on beş bin adedi bulabiliyorlar. Elbette hoşunuza gitmese de bu kadar fareden bir kaçının sizlerin evini tercih etmesi normaldir. Ama evlerinizde farelere yaşayabilecekleri ortamı hazırlarsanız farelerde bu fırsatı geri tepemiyorlar.

Yani yapmamız gerekenlerin en başında kültürel önlemler gelmektedir. Peki bu fareler için kültürel önlemler nelerdir?

 • Onların yaşam koşullarını zorlaştırmak,
 • Yaşadıkları, barınakları ortamların kapaklarını tıkamak,
 • Fare deliklerini tıkayarak kapatmak, giriş çıkışlarını engelemek.
 • Evinizde kedi besleyerek, evinize farenin gelmesini engellemek.

Fare İlacı Zararları

Ama asla ve asla fare ilacı olarak bilinen, aslında fare zehri olan maddeleri kullanmamalısınız. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız, yada evinizde yaşı küçük özellikle de emekleme döneminde bulunan çocuğunuz varsa kesinlikle fare zehri kullanmamalısınız. Sebebi ise fare zehirleri çok tehlikeli ve öldürücü maddelerdir, ALLAH muhafaza fare kovucu özelliği ters tepebilir, çevrenizdeki canlılara etkili zararlar verebilir sonucunda ölüme kadar götürebilir.Bu konuda tercihiniz doğal fare kovucu lar olmalıdır.

Doğal Fare Zehiri

O halde fareleri hayatımızdan nasıl çıkartacağız. Önemli olan farelerle doğal mücadele ederek bu işi başarmaktır. Yapmanız gereken gayet basittir. Farelerinde zaafı, hoşlanmadıkları nanedir. Fare nane kokusundan nefret etmektedir. O halde sizde farelerin bu açığından yararlanabilirsiniz.

Evde Fare Zehiri Yapımı

Bir parça pamuğu avuç içerisinde yuvarlayarak top şeklini aldırıyoruz. Daha sonra pamuğun üzerine nane yağı damlatıyoruz. Kısa bir süre içerisinde pamuk nane yağı nı içine çekecektir. Bir süre bekledikten sonra farenin gezdiği, evinize giriş yaptığı noktalara  koyuyoruz. Uzun bir süre nane kokusunu içinde barındıracak pamuk topları fareleri çileden çıkartacak, fareleri deli edecektir. Artık evinizde barınamayacağını anlayacak deyim yerinde ise valizini, toplayarak gidecektir. Tebrikler artık farelerden kurtuldunuz.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Evde Doğal Yumuşatıcı Nasıl Yapılır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’ de de kadınların hemen hemen hepsi evlerinde yumuşatıcı kullanmaktadır. Hatta kullanmakla yetinmeyip yumuşatıcıları almak istediğinizde; deterjan reyonlarında yumuşatıcı deterjanlarını açarak koklarsınız ve kokladığınız kokunun çamaşırlarınızda da aynı etkiyi göstereceğini ve o şekilde kokacağını düşünürsünüz. Eğer sizde bu şekilde yapıyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Çamaşır Yumuşatıcı Zararları

Çamaşırlarınızı yumuşatacağız diyerek kullandığınız yumuşatıcıların içeriğinde ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Oysa çamaşır yumuşatıcı zararları tahmin ettiğinizden fazladır. Evet, yumuşatıcılar içerisinde yüksek oranda kimyasal içerik barındırmaktadır. Buda çamaşırları kullananlara büyük sorunlara yol açmaktadır. İllaki çamaşırlarınızı yumuşatmak istiyorsanız, bu kadar zararlı olan yumuşatıcılara gerek yoktur. Yumuşatıcı yerine sizlere evde doğal yumuşatıcı nasıl yapılır tarifini vereceğiz.

Yumuşatıcı Yerine

Eğer gerçekten çamaşırlarınızı yumuşak yapmak istiyorsanız onun için yumuşatıcı ya hiç gerek yoktur. Peki evde doğal yumuşatıcı nasıl yapılır diye soruyorsanız, tabi ki dbu madde sirke!

Sirke çamaşırlarınız için harika bir yumuşatıcıdır. Üstelik çamaşırım ya kokarsa diye endişe etmenize gerek yok. Korkmadan yıkayabilirsiniz. Sirke çamaşırları kokutmaz. Çamaşırlarınızı çamaşır makinesinden çıkarttığınız andan itibaren 3-5 saniye içerisinde sirke kokusundan eser kalmaz.

Üstelik çamaşırlarınızı balkonunuzda, bahçenizde, terasında veya herhangi bir açık alanda yani rüzgar ve güneş alan bir yerde kurutursanız, rüzgarın ve güneşin bütün pozitif enerjisini alır, o çamaşırı giyen kendisini çok iyi hisseder.

Bulaşık Makinesinde Doğal Parlatıcı

Evet hanımlar bulaşık makinenizde de artık kimyasal kullanmaya son. Sirkenin bulaşık makinesinde ki rolü de büyüktür. Eğer bulaşık makinenizin parlatıcı bölümüne elma sirkesi koyduğunuz da bulaşıkların ve bardaklarınızın ışıl ışıl parladığına şahit olursunuz. Bardaklarınızı misafirleriniz hayretle seyreder, sizlere hangi bulaşık deterjanı, bulaşık makinesi parlatıcısı kullandığınızı soracaklardır.

Sirkenin yanı sıra limon da iyi gelmektedir. Limonu da bulaşık makinenizde mutlaka kullanın. Bulaşık makinesinin çatal, bıçak kısmına, 2 ye kesilmiş, içerisinden çekirdekleri çıkartılmış limonu sıkıştırdığınız da  göreceksiniz ki bulaşıklarınızda ki parlaklık dahada artacak ve bulaşık makinesinin kapağını açtığınızda mis gibi limon kokacaktır.

Evde Doğal Yumuşatıcı Nasıl Yapılır(video)

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Kağıdın Tarihçesi? İlk Kağıt

Kağıdın Tarihçesi

Kağıdın tarihçesi, M.Ö. 3500 yıllarında Mısırlılar, papirüs kamışlarından bir tür kağıt elde etmeyi başardılar. Kamışların içindeki yumuşak tabaka, ince şeritler halinde kesiliyor, birbirinin üstüne çaprazlama olarak yerleştiriliyordu. Daha sonra bunlar çiğnenerek düz bir hale getiriliyordu.

M.Ö. XIII. yüzyılda, deriden yapılan parşömenler de ilk kez Mısır’ da kullanıldı. Parşömen elde etmek için, hayvanın derisi, kireç içerisinde güzelce temizledikten sonra, tahta bir çerçeve içinde iyice gerilerek kurutuluyordu. Daha sonra da, yazı yazmaya elverişli düz bir zemin elde edinceye kadar bıçakla kazınıyordu. Gerçi parşömenin ömrü, papirüse göre daha uzundu ama, fazla miktarda üretilmesi hayli zordu. Yinede yavaş yavaş Avrupa’ ya yayıldı ve 1500 yılına kadar, özellikle dinsel yazılar için kullanıldı. Kağıt, M.Ö. II. yüzyılda Çin’ de yapıldı. M.S. VII. yüz yıla kadar Çin’ liler kağıt yapımında kullandıkları formülü büyük bir gizlilik içinde sakladılar.

İLK PARŞÖMEN KAĞIT ÜRETİMİ

Ancak, bu formül önce Japonların sonrada Arapların eline geçti. Endülüs Emevileri’ nin 711 yılında İspanya’ yı işgal etmeleri üzerine Avrupa’ ya geçti. En eski kağıt yapımında, tahta, saman ve parşömen kullanılıyordu. Lakin eski zamanda parşömen olarak adlandırılan nesne günümüzde bez olarak adlandırılmıştır. Her üç maddede iyice dövülerek ezildikten sonra su ile karıştırılıyor, sonra da tabakalar halinde sıkıştırılarak kurutuluyordu.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Doğum ve Doğum Sonrası

Bir bebeğin doğumundan fazlasıdır, doğum. Bir annenin, bir babanın, kardeşlerin, büyük baba ve büyük annelerin ve diğerlerinin doğumudur. Tek bir günde (3 aşağı beş yukarı) bir çok yaşam değişir ama hiç kimsenin ki elbette ebeveynlerin ve bebeğin hayatı kadar değişmeyecektir.

Doğum Sonrası

Bebek için doğum, harika, sulu, sıcak rahim dışındaki yaşam için hızlı gelişim ve hazırlıkla geçen dokuz ayın sona erişidir. Ebeveynler için, doğum ile birlikte dokuz aylık merak bekleyiş ve endişe sona erer. Ebeveynler ve bebek ilk kez yüz yüze geldiklerinde, birbirlerini hep tanıyormuş gibi veya tam tersi, birbirlerini görmekten çok şaşırmış gibi davranabilirler.

Böylece keşif süreci başlar. Birbirlerine bakar, dokunur, okşar, koklar, sokulur ve ancak bebekle ebeveynlerinin arasında olabileceği bir şekilde birbirlerine aşık olurlar. Şaşkınlık, hayranlık ve tam bir meşguliyet, ebeveynlerin rahimdeki küçük gizemle bu küçük varlığın aynı olduğunu anlamasıyla geçen ilk birkaç saat veya güne damgasını vurur.

Ve gerçeklik kendisini gösterir. Bebekler bağımlıdır; sürekli ihtiyaçları vardır ve bazen o ihtiyaçları anlayıp, tanımlamak zordur.  Aç mı, ıslak mı, üşüyor mu, uykusu mu var, kendini yalnız mı hissediyor, canı mı yanıyor? Onu nasıl yatıştırabilir, nasıl kucağıma alabilir, nasıl altını değiştirebilir, nasıl yıkayabilir, nasıl doyurabilirim?  İyi bir iş çıkarıp çıkarmadığımı nasıl bilebilirim? Nasıl yeterince uyku uyuyabilirim? Bir daha birbirimize zaman ayırabilecek miyiz?

Yaşam asla aynı olmayacak. Bir zamanlar basitti ve artık belirsizliklerle dolu. Becerikli, zeki, kendine yetebilen yetişkinler, kendilerini bebeklerinin yanında şaşkın, sakar ve cahil hissederler. Doğum, bebek bakımı ve emzirme bu kadar sorunlu ve zorken, insan türünün nasıl varlığını devam ettirebildiğine şaşırabilirler. Bütün bu sorular, şüpheler ve taleplerle, güçlü, mantık dışı bir dürtü, onları vermeye ve çabalamaya devam ettirir.

Sonra ödüller gelmeye başlar. Bebek kucaklandığında rahatlar. Alt bezi yerinde durur. Kilo alır. Gülümser. Agucuklar yapar. Gözlerini ebeveynlerinden ayıramaz ve onlar da ona bakmaktan kendilerini alamazlar. Ona şarkı söylediklerinde, bebek ağlamayı keser. Beş saat aralıksız uyumaya başlar. O ebeveynlerinin yeryüzündeki en iyileri olduğunu ve onlar da bebeklerinin yeryüzündeki en özel bebek olduğunu öğrenirler. Bir süre sonra ise, ellerinden gelse bile, bebeğin doğuşundan önceki yaşamalarına asla dönmek istemeyeceklerini anlarlar. Hamilelik, doğum ve bebeğin ilk haftaları arasındaki süreç, hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz en büyük zorluklardan bazıları ve alabileceğiniz en büyük ödüller olabilir. Bu gizemli ve harika süreçte size rehberlik etmek, bizim için ayrıcalıktır.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Bakteri Yuvası; Diş Fırçalarına Dikkat!

Diş Fırçaları

Diş fırçaları banyoda durur ve devamlı kullandığımız içinde sürekli yaş kalmaktadır. Yaş olunca ise bakterilerin üremesi için muazzam bir ortam oluşmuş oluyor. Bu nedenle hastalanmalara veye vücudumuzun mikrop kapmasına davetiye çıkartmaktadır.

Hele birde banyoda klozet varsa bu durum daha felaket bir hal almaktadır. Klozeti kullandığınızda zaman zaman sifona bastığınızda klozetin kapağını kapatmadan basar iseniz o basılan su ile havaya doğru çok küçük partiküller halinde sular çıkar ve yere indiklerinde bir çoğu diş fırçalarınızın üzerine adeta yağmur gibi yağar.

Peki bu kadar tehlikeli olan diş fırçalarını bakterilerden ve mikroplardan korumanın yolu nedir?

Diş fırçalarınızı dik olarak bulundurun.

Kutu içerisinde bulunduruyor ve içerisinde birden çok diş fırçanız bulunuyorsa onların birbirine temas etmesini engelleyin.

Diş fırçalarınızı mutlaka kuru tutun.

Diş fırçalarınızı üç ayda bir yenileyin.

Diş fırçalarını korumak için tasarlanan plastik kapaklar sanıldığı kadar iyi bir şey değildir. Plastik koruyucu diş fırçalarının daha uzun süre yaş kalmasını sağlayacaktır. Yaş ortamlar bakteriler için iyi bir üreme ortamı olduğunu unutmayın. Mutlaka diş fırçalarınızın kuru kalmasına özen gösteriniz. 

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Horlama ve Uyku Apnesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hemen hemen herkezin korkulu rüyası hem kendini hemde çevresini rahatsız eden horlama,uyku apnesi hakkında bilmek istediklerinizi açıkladık.

Horlama Nedir?

Uyurken solunum sırasında çıkan gürültülü ve rahatsız edici sestir. ve erişkinlerde çok sık görülür. Horlama çocuklarda genellikle geniz etine bağlıdır ve ayrı bir kategoridir. Erkeklerde ve şişmanlarda daha sıktır. Horlama kişinin kendisini ve yanındaki kişi ve kişileri rahatsız eder ve sosyal problemler ortaya çıkar.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku sırasında solunumun yaklaşık 10 saniye ve üzerinde durması olayıdır. Uyku apnesi hastalığı olan kişilerde bu solunum durması ataklarının saatte 5 ile 30 arasında değişebilir. Kişi apneli dönemin ardından gürültülü bir şekilde nefes alarak ve çırpınmaya benzer bir beden hareketiyle tekrar nefes almaya ve horlamaya başlar. Bir süre sonra tekrar apne dönemi olur. Genellikle apne döneminin sonunda uyanır; ancak bunun farkına varmaz.

Uyku Apnesi ve Horlama Nedenleri?

 1. Üst solunum yollarındaki darlıklar.
  ► Burundaki et ya da kemik eğriliğinin yaptığı burun tıkanıkları.
  Yumuşak damak ve küçük dildeki sarkmalar, uzamalar ve kas gevşemesi.
  Dil kökü ve boğaz kaslarında gerginlik azalması, dil kökünde büyüme.
  Bademciklerin ve çocuklarda geniz etinin ileri derece de büyük olması.
 2. Kilo fazlalığı olanlarda, kısa ve kalın boyunlularda.
 3. Bazen kullanılan ilaçlar ve yüzdeki anatomik bozukluklar.

Uyku Apnesi ve Horlama Sonuçları

 • Horlama daha çok sosyal bir olgudur.
 • Kişinin beraber uyduğu kişileri rahatsız eder ve iletişimini bozabilir.
 • Horlama uyku kalitesini de bozup dinlenmeyi azaltır.
 • Uyku apnesi ile horlama beraber varsa bu tıbbi olarak da ciddi sorunlara yol açabilir.
 • Apne sırasında kandaki karbondioksit miktarı artar ve oksijen miktarı düşer.
 • Uyku apnesi uzadıkça kandaki oksijen miktarı da düşmeye devam eder. Bu da ciddi sorunlara neden olabilir.
 • Kalbin dakikadaki atım sayısı düşer ve ritmi bozulabilir. Bu durum kalp krizi ve kalbin durması ihtimalini arttırır.
 • Hasta her uyku apnesi atağından sonra uyanır; fakat farkına varmaz. Buda uyku kalitesini bozar ve gündüz uyuklanmalarına neden olur. Bu uyuklanmalar araç kullanırken, başkası ile konuşurken veya çalışırken görülebilir. Sosyal hayat bu şekilde olumsuz etkilenebilir.
 • Oksijen oranının düşmesi ile beraber beyin fonksiyonları da etkilenir ve hafıza kaybı, konsantrason eksikliği, dikkat toplayamama gibi durumlar oluşabilir.

Horlama ve Uyku Apnesi Nasıldır? Teşhis Koyma

 • Genellikle hastanın çıkardığı sesler ve solunumuyla ilgili problemleri eşi anlatır ve bu anlatılanlar ve muayene ile büyük ölçüde teşhis konur.
 • Rutin olarak yapılan kan tahlilleri, tansiyon ölçümü, kalp ve akciğer ile ilgili tetkikler vardır.
 • En fazla bilgiyi veren tetkik Polisomnografidir ve haasta uyku merkezinde bir gece yatırılır. Uyku sırasında izlenen hasta da ayrıca kandaki karbondioksit ve oksijen seviyeleri, kalp ritmi ve EKG, beyin fonksiyonları ile ilgili olarak EEG, ağız ve burun hava akımının ölçülmesi gibi takipler yapılır. Bu tetkikle hastanın apnelerinin var olup olmadığı, ne sıklıkla olduğu, ne kadar sürdüğü ve bunun genel vücut fonksiyonlarına etkisi belirlenmiş olur.

Horlama Tedavisi? Uyku Apnesi Tedavisi?

Horlama ve uyku apnesi tedavisi kolay değildir. Hem hastanın dikkat etmesi gereken konular hemde hekimin uygulayacağı tedavi yöntemleri vardır.

Hastanın dikkat edeceği konular;

 1. Fazla kilolar verilmelidir. Fazla kilo; uygulanacak diğer tedavilerinde etkisini olumsuz etkiler. 
 2. Yatmadan önceki 3 saat içerisinde sakinleştirici ilaçları ve uyku ilaçlarını almamak gerekir.
 3. Yatmadan önceki saatlerde ağır yemek yememek ve alkol almamak gerekir.
 4. Sırt üstü yatmamak veya yüksek yastıkta yatmak gerekir.
 5. Çok yorgun olmak horlamayı ve uyku apnesi ni arttırır.

Hekim tarafından uygulanacak tedaviler;

 1. Öncelikle üst solunum yollarında darlık yapan sebepler bulunursa bunlar tedavi edilmelidir.
  Burunda ki kemik veya et ameliyat ile düzeltilebilir.
  Damak veya küçük dildeki sarkmalar yine ameliyat yöntemi ile düzeltilebilir. Damak veya küçük dile uygulanabilecek ameliyatlar direk olarak bıçak ile yapılabileceği gibi laser yada son yıllarda daha fazla kullanılan radyofrekans ile uygulanabilir. Radyofrekans burundaki et büyümeleri içinde kullanılabilir. Laser tedavisi çok ağrılı olması ve sonuçlarının çok verimli olmaması nedeni ile giderek terk edilmektedir.
  Yüzün ve dilin anatomik yapılarının düzeltilmesi ile ilgili daha büyük ameliyatlarda vardır.
 2. CPAP adı verilen bir cihazın kullanılması, ameliyata uygun olmayan veya ameliyatla iyi sonuç alınamayan hastalarda kullanılır ve başarı yüzdesi çok yüksektir. CPAP tedavisi için kullanılan cihaz, uyku sırasında takılan bir madde ile basınçlı hava solunmasını sağlar. Bu basınçlı hava ile solunum yollarının uyku sırasında daralması önlenmiş olur.

CPAP’ ın Dezavantajları?

 1. Bir maske takılmak zorunda kalınması,
 2. CPAP tedavisi çok pahalı olması,
 3. Cihazın çıkardığı gürültünün hastayı ve çevresindekileri rahatsız etmesidir.
Kategoriler
Pratik Bilgiler

KOAH Nedir? KOAH Belirtileri? KOAH Tedavisi?

Koah; ”Kronik(süregen,müzmin) Obstrüktif(tıklayıcı) Akciğer Hastalığı” akciğerin kronik ilerleyici bir hastalığıdır.

Eğer bu sorulara cevabınız ‘Evet’ ise KOAH lı olabilir siniz. Dünyada ve Türkiye’ de her on kişiden ikisi KOAH lıdır.

Hastalık büyük oranda sigara dumanı ve bazı kişilerde diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı olarak gelişen soluk yollarının mikrobik olmayan bir iltihabı sonucu oluşur. Bu iltihaplanma sonucu hava yolları daralır.

Normalde Balon gibi rahatlıkla genişleyip daralabilen hava kesecikleri, bu özelliklerini yitirir, yıpranır ve normal boyutlarına geri gelemez hale gelir.

Birey soluk verdiğinde bir miktar hava akciğerlerde hapis kalır. Bu durum kirli havanın dışarı atılmasını ve temiz havanın içeri alınması güçleştirir ve akciğerde kalıcı hasar gelişir.

KOAH’ a NEDEN OLAN ETKENLER

 • Tütün ve tütün ürünleri(sigara, pipo, nargile, vs.) kullanılması,
 • Mesleki nedenlerden dolayı toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalınması(metal, çimento, tahıl ve tekstil işçilği ile ulaşım sektörü ve odun/kağıt üretimi seektörü vb.)
 • Organik yakıtların dumanının solunması ısınma ya da yemek pişirme amacıyla kullanılması.

KOAH BELİRTİLERİ VE KOAH BULGULARI

 1. 40 yaş üzeri bireylerde
 2. Sinsi başlayan ve giderek şiddetini arttıran nefes darlığı ve/veya kronik öksürük ve
 3. Balgam çıkarmadır.

Hastalar;

 • KOAH‘ a ait belirti ve bulguları 50’ li yaşlara gelmeden fark edilememesi mümkün olabilir.
 • KOAH bulgularını hekime başvurmaya değecek kadar önemsemeyebilir.
 • Bulguları yaşlanma, şişmanlık gibi başka nedenlere bağlayabilir.
 • Hastalar sigara bırakmak istemediği için hastalığının erken döneminde hekime başvurmayı erteleyebilir.

Acaba KOAH’ lımısınız?

 • Sigara içiyor musunuz?
 • Öksürüyor musunuz?
 • Balgam çıkarıyor musunuz?
 • Nefesiniz daralıyor mu?

KOAH TANISI NASIL KONUR?

 1. Bireyin şikayetlerinin sorgulanması
 2. Yaptığı işle ilgili detaylı bir öykü alınması
 3. Fiziksel muayene yapılması

Solunum fonksiyonlarının ölçüldüğü üfleme testlerinin(solunum fonksiyon testi) yapılması ile korunur.

KOAH TEDAVİSİ

 • Sigara içmenin bırakılması,
 • Sigara bırakma konusunda tıbbi destek alınması,
 • Nefes açıcı ilaçların düzenli ve doğru biçimde kullanılması,
 • Grip ve zatürre aşılarının yapılması,
 • Zararlı gaz ve maddelerin solunmaması bu ortamdan uzak durulması,
 • KOAH‘ tan korunma kurallarına uyulması.

40 Yaş üzerindeyseniz, sigara kullanıyorsanız, nefesiniz daralıyorsa ve uzun süredir öksürüğünüz varsa siz KOAH olabilirsiniz.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]Tütün ve tütün mamullerini tüketmeyerek ve tüketilen ortamlarda bulunmayarak, temiz ve açık havada düzenli egzersiz yaparak, yeterli ve dengeli beslenerek, solunan ortam havasını temiz tutarak KOAH‘ tan korunabilirsiniz.[/box]

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Pratik Bilgiler; Örgülü Saç Bandı

Örgülü Saç Bandı

Örgülü Saç Bandı | Faydalı Bilgiler, Pratik Bilgiler, Kadın Bilgileri,Saç Model

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Hangi Ürünler Buzdolabında Saklanmaz?

Tüm gıdaları buzdolabında koymak gerekmiyor. Soğuk ortamlar gıdaların korunmasında çok önemlidir.  Ne var ki her gıdada soğuk ortamda tutulmamalı veyahut tutulmasına gerek duyulmamalıdır. İşte buzdolabına konulmaması gereken ürünler;

Bal; buzdolabında bal durursa kristalize olur şekerlenir.

Reçel,

Konserve; konserveler zaten kendi kendini koruyabilme özelliği bulunmaktadır.

Portakal, greyfurt, mandalina, limon,

Soğan ve patates,

Havuç ve nar,

Çikolata; çikolata, buzdolabında durduğu zaman o güzel aromasını kaybetmektedir.

Kategoriler
Pratik Bilgiler

Varis Nedir? Varise Ne İyi Gelir? Bacakta Varis

Varis Nedir?

Cildin üst kısımlarında damarların irileşmesi dışarıdan görünür hale gelmesi, özellikle bacaklarda meydana gelen hastalık türüdür.

Küçük küçük, kılcal damarlar şeklinde olur ise önemli bir boyutta değildir. Lakin, biraz daha büyük boyutlara geldiğinde; mutlaka bacak ağrıları, kaşıntılar hatta halen tedavi olunmaz  ise varis yaralarına yol açmaktadır.

Varise Ne İyi Gelir?

En önemli öneri ayakta fazla durmamaktır.

Günün sonunda eve gelindiğinde, soğuk su ile duş alınmalıdır. Sıcak su varisin düşmanıdır.

Soğuk duşu yaptıktan sonra, ayaklarımızı kalp seviyesinin yukarısına gelecek şekilde ayaklarımızın altına bir yastık koyarak 30-40 dakika dinlenilmelidir.

Ayrıca;

Özellikle kadınlar dar pantolon giymemeli ve fazla topuklu ayakkabıdan kaçınmalıdırlar.

Ve varisin en büyük tedavisi bol bol yürümektir.