Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Pamukkale Tarihi? Pamukkale Travertenleri?

230

PAMUKKALE TARİHİ VE OLUŞUMU

İlkçağdaki adı Hierapolis olan Pamukkale, günümüzde Denizli şehri sınırlarında bulunmaktadır. Pamukkale’ nin adı pamuğa benzeyen beyaz taşlardan gelmektedir. Bu kalıntı kireçlerin erimesi sonucunda oluşmuştur. Bu özelliği ile turistlerin ilgi odağı olan Pamukkale, Unesco’ nun Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

PAMUKKALE ÖZELLİKLERİ

Her sene yaklaşık bir milyon turist ziyaret etmektedir. Şehir ayrıca kaplıcalarıyla da ünlüdür. Zehirli gazların yayıldığı Şaron Mağarası da ilgi çekici yerlerinden bir tanesidir. Travertenlerin oluşmasını sağlayan şifalı sular, bir çok hasta için de şifa kaynağı olmaktadır. Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir. Hierapolis’ in en büyük yapılarından başı çeken Roma Hamamı, 1984 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir. Bu müzede Laodikeia, Colossae, Tripolis, Attuda gibi bir çok antik kentten gelen eserler sergilenmektedir. Ayrıca Beycesultan Höyüğü’ nden elde edilen eserler de bu müzede kendisine yer bulmaktadır.

İNANÇ TURİZMİ VE KAPLICALARI

Hieropolis kentinde Hz. İsa’nı havarilerinden Aziz Phillip’ in burada öldürülmesi ve adına anıt mezarı yaptırılması nedeniyle, Hıristiyanların da burayı ziyaret etmelerine neden olmuş ve inanç turizmi gelişmiştir. Pamukkale’ deki Karahayıt ve Görmezli’ deki kaplıcalar bir çok hastalığın tedavisi için şifa arayanların uğrak yerlerinden bir tanesidir.

Özellikle damar sertliği, kalp, tansiyon ve deri rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Bu termal kaynaklarda yaz – kış 35 derece sıcaklıkta su kaynakları bulunuyor.

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Travertenler aslında bir çeşit kaya türüdür. Uğradıkları kimyasal tepkimelerden ötürü bu şekilde görünmektedirler. Kimyasal reaksiyonlar sonucu kayalarda çökelme meydana gelmiştir. İşte travertenler de bu çökelmeler sonucunda oluşmuştur. Travertenlerde bir takım problemler de mevcuttur. Bazı kayaların üst kısmı hala jel kıvamındadır. Bu jel kıvamda olan kesimde turistlerin gezmesi kayaların sertleşmesini önlemekte ve travertenlere büyük zarar vermektedir. Bunun için çeşitli önlemler alındıysa da tam etkili bir önlem maalesef söz konusu olamamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.