Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Ökse Otu Faydaları Zararları Besin Değeri

281

Ökse Otu/Gökçe Otu

Ökseotu Nedir?, halk dilinde gökçe otu, çekem, purç, gökçe, gevele, güvelek ve gövelek olarak da bilinmektedir ve Ökseotugiller familyasından gelmektedir. Ökse Otu bilimsel adı ”Viscum Album” dur. Bitki yeşil ve ufak çalı halinde doğada bulunmaktadır. Yapraklarında birçok madde bulunduran ökseotu vücuda şifa vermesi açısından da oldukça tercih edilen bir bitkidir diyebiliriz. Yaprağında bulunan tanen, urson, inosit, saponin ve viscine adı verilen yapışkan ve elastik kıvamda yumuşak bir reçinesi bulunmaktadır. Genellikle çay olarak kaynatılarak tüketilen Ökseotu ’nun faydaları ise saymakla bitmiyor diyebiliriz. Birçok alanda, birçok hastaya şifa niteliği taşımasıyla ünlü olan bu bitki hem alternatif tıpta, hem de çoğu zaman gündelik hastalıklara karşı korunmada bireylerin vazgeçilmezi haline gelmiş bir şifadır. Kullanımı günümüzde birçok doktor ve uzman tarafından önerilmektedir. Peki bu bitkinin kullanılışı, faydaları veya zararları nelerdir? İşte cevabı!

Peki Ökse otu‘ nu nasıl kullanmalıyız?

Öncelikle sadece kurutulmuş dal, yaprak ve meyveleri kullanılmaktadır çünkü Ökseotu aynı zamanda zehirli maddeler de içermektedir. Bu nedenle kullanımı esnasında çok dikat edilmelidir. Yapımı sırasında 1-2 tatlı kaşığı kurumuş yaprakları ve genç sürgün üzerine bir bardak kaynar suyu döküp 10-15 dakika süreyle demlendirin ve hazırladığınız bu çağı günde 3 kez için.

Ökse Otu‘ nun Faydaları, Yararları  Nelerdir?

Öncelikle Ökse otu , yüksek tansiyonu düşürmesiyle bilinmektedir. Ayrıca yüksek tansiyon nedeniyle oluşabilecek olan ve kimi zaman gündelik yaşamı zorlaştıran baş ağrılarına da çare olmaktadır. Nabzı yükseltme özelliği bulunan bitki, kalbin atışlarını hızlandırarak damarlarda kireçlenmesini önler. Midenin de en büyük ilaçlarından olan Ökse otu , spazmları gidererek hazmı kolaylaştırır ve sinirleri yatıştırır. Sara ve akciğer kanamalarında birebir ilaç olarak kullanılan bitki, çarpıntıları da hafifletir ve metabolizmayı düzene sokarak damar sertliğine karşı vücudu korur. Tüm bunların dışında bazı kanser vakalarında da tümör oluşumunu engellediği de bilinmektedir.

Ökse Otu Zararları, Yan Etkileri nelerdir?

Her şeyin fazlasının zararlı olması kuralı bu bitki için de geçerlidir. Bitki fazla kullanımı sonrasında adalelerde zayıflamaya neden olabileceği gibi ishal gibi bağırsak problemlerine de neden olabilir. Bitkinin meyve bölümü asla kullanılmamalıdır çünkü zehirli olma özelliği taşımaktadır.

Ökse Otu Kaç Kalori? Ökse Otu Besin Değeri

Henüz ökse otunun bilimsel olarak besin değeri ve kalorisi yayımlanmamıştır. Yayımlanması halinde yazı güncellemesi yapılacaktır. Takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

Ökse Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM