Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Oğuz Atay Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

252

Oğuz Atay Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Türk Edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Oğuz Atay, 1934 yılında Kastamonu’da dünyaya gelmiştir. 1951 yılında orta öğretimini, 1957 yılında ise İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümlerini tamamlayarak akademik yolda ilerledi. hayatı boyunca akademisyenlik yapmaktan hoşlanmayan yazar, yazı yazmaya, edebiyat dünyasına hizmet vermeyi daha çok seviyordu. 1971 yılında yakalandığı beyin tümörünü tedavi ettirmek için uğraşsa da sağlığına asla kavuşamamış, 1977 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Oğuz Atay, edebiyat dünyasına büyük ölçüde ‘Tutunamayanlar’ ile adım atmıştır.

Gerçi yaşadığı dönemde eserleri hiç dikkate alınmamış, okuyucu kitlesi daha edinememiştir. Ölümü sonrasında basılan kopyaların gerçek kitleler tarafından okunması onu bir anda ülkenin en büyük yazarlarından birisi haline getirmiştir.

Tutunamayanlar eserinde kendisine özel bir dünya kuran yazar, burjuva yapıya dayalı bir sitem, bir gencin hayat karşısında gösterdiği öyküyü ironik bir şekilde aktarılır.

Daha çok batılı roman tarzlarından yararlanan isim günümüzde en çok satanlar listesi içerisine girmiş, hayatını erken yaşta kaybetmesine rağmen anıları yaşatmaya devam edilmektedir.

Tutanamayanlar kitabının devamı olarak hazırlanan Tehlikeli Oyunlar aynı sistem ile kaleme alınmıştır. Oğuz Atay, eserlerinde sıklıkla iç konuşmalara yer vermiş olup ruhsal açıdan darmadağın olmuş gençleri temsil etmiştir. yaşanılan sıkıntıları çözümleyebilmek adına psikolojik çözümlemelerde bulunan isim, TRT Sanat Ödülleri kapsamında ödüllendirilmiştir. Eserleri ile ilgili televizyon dizileri çekilen usta yazar kalbimizde yaşamaya devam etmektedir.

Oğuz Atay Eserleri

  • Tutunamayanlar (1971)
  • Tehlikeli Oyunlar (1973)
  • Bir Bilim Adamının Romanı (1975)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.