Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Obez Gebeliğin Riskleri Nelerdir?

277

Obezite, doğrudan insanların hasta ya da rahatsız olmalarına neden olmamaktadır. Ayrıca meydana gelen birçok rahatsızlığın ek etkiler gösterebilmesine olanak sağlamakta. Özellikle anne olma yolunda ilerlemek isteyen kadınlar çoğu zaman düşük ya da ölü bebek durumları ile karşılaştığı görülmekte. Obez Gebeliğin Riskleri konusunda araştırma yapan uzmanlar, obez kadınların hamile kalma durumlarında zayıflamaları dahil birçok konunun olumsuz etkiler meydana getirdiklerinden bahsetmekteler. Hamilelik sırasında beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gereken anne adayları bu süre içerisinde kilo almamaya dikkat etmelidirler.

Gebelikte Fazla Kilo Almanın Zararları

Obez Gebeliğin Riskleri anne ve bebeğin eşit oranda olumsuzluklar görmesine neden olmakta. Beden kitle endeksine göre artan her bir puan annelerin şeker hastalığı olma ihtimalini %1 artırmaktadır. Ayrıca sezaryen ile doğumun oranını %7 artırmaktadır.

Kabaca bir hesaplama yapacak olursak; anne hamileliği sırasında beden kitle indeksini 3 puan artırması onun %21 oranla sezaryen doğum yapmasına neden olacak.

Bununla beraber Obez Gebeliğin Riskleri suni sancının normale göre daha fazla hissedilmesine de neden olmakta. Bu durum özellikle sezaryen doğumlarda kanama oranının artmasına ve doğumun anne tarafından ölümü ile sonuçlanabilmekte.

Obez Gebeliğin Riskleri konusunda anne adayları bilinçlenmek amacı ile belirli periyotlarla doktorlar ile görüşmeler sağlamalıdır. Erken dönemlerde kilo kontrolü yapılarak vücudun şeker, yağ oranları tespit edilmeli ve meydana gelebilecek komplikasyonları tahmin edilmelidir. Doğum sonrasına fazlaca alınan kiloları atmak amacı ile kesinlikle bir diyet ya da program uygulamaması gerekmektedir. Ayrıca anne adayları, süt konusunda belirli aşamadan sonra büyük sıkıntılar çekebilmekte.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.