Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı ve Eserleri

286

Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı ve Eserleri

Necip Fazıl Kısakürek‘in hayatı ve eserleri hakkında bilgileri kısaca anlatmak gerekirse, Necip Fazıl Kısakürek, 25 Mayıs 1904 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Kısakürek, çocukluğunu dedesinin konağında oldukça rahat bir yaşam sürerek geçirdi. İlkokul ve Lise eğitimini çeşitli okullarda görerek Üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi Edebiyat bölümünü tercih etmiştir. Felsefe alanında görmüş olduğu lisans eğitimi yarıda bırakarak Paris’de sürdürme kararı almıştır. Eğitiminin ardından Türkiye’ye dönerek çeşitli bankalarda çalışma deneyimi kazanmış, Ankara Dil Tarih Coğrafya fakültesinde akademisyenlik kariyerinde bulunmuştur. Necip Fazıl’ın edebi kişiliği hakkında bilgi vermek gerekirse;

İlk eserini 1922 yılında yayımlatmayı başaran Kısakürek, Yeni Macmua, Milli Mecmua, Hayat ve Varlık gibi dergilerde çalışarak birçok şiirin yayımlanmasını sağladı. 1943 yılı ile 1971 yılları arasında Büyük Doğu dergisinin kuruculuğunu üstlenen Kısakürek en büyük girişimini ölmeden 3 sene önce çıkarmış olduğu “Kaldırımlar” şiir kitabı ile elde etmiştir.

Oldukça güçlü bir yazım yeteneğine sahip olan Necip Fazıl Kısakürek Garip akımının ortaya çıkması ile şiirden uzaklaşmaya çalışmıştır. Korku, Kaygı, Psikoloji alanında yazmış olduğu tiyatro eserler bugüne kadar ulaşan en önemli eserleri arasında gösterilmekte.

Necip Fazıl Kısakürek’in Eserleri

  • Çile (1962) =>Şiir
  • Ben ve Ötesi (1932) => Şiir
  • Örümcek Ağı (1925) => Şiir
  • Kafa Kağıdı (1984) => Öykü
  • Abdülhamit Han (1969) => Tiyatro

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.