Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Mardin Gezi Rehberi

299

Mardin Gezi Rehberi

Türkiye’nin en farklı şehirlerinden birisi olarak gösterilen Mardin, halkı ile hoşgörüsü ile yapılaşma ve caddeleri ile birçok kişinin dikkatini çekmekte. Resmen kültürel bir aktarım yapabilen şehir sıra dışı bir tatil planı oluşturmak isteyen kişilere önerilmektedir. Bu yazımızda Mardin Gezi Rehberi adı altında şehrin önemli noktalarından bahsedeceğiz.

Mardin Evleri

Gezi sırasında kişilere Orta Çağ görünümü kazandıran taştan yapılma Mardin evleri, bölgenin en çok dikkat çeken yapılarından birisini oluşturmaktadır. Dizi ve filmlere kadar konu edinen evler şehrin ünlü olması için yetmekte.

mardin gezi rehberi

Deyrulzafaran Manastırı

Süryaniler tarafından 5. yüzyılda inşa edilen Deyrulzafaran Manastırı, görkemli yapısı ve mimari özelliği ile günümüze kadar sapasağlam gelebilmiştir. İçerisinde birçok tarihsel özelliklere görebileceğiniz gibi Dünya’nın ilk Süryani İncillerinden birisini de canlı canlı gözlemleyebilirsiniz.

mardin gezi rehberi

Ulu Cami

Kim tarafından ne zaman, nasıl ve ne şekilde yaptırıldığı belli olmayan Ulu cami,  yapısal özellikler ile 4 mezhebe de hizmet edebilir şekilde tasarlanmıştır. Mimarinin en dikkat çekici noktası ise duvarlarında Cennet ile müjdelenen 10 sahabe isminin yer alıyor olmasıdır.

mardin gezi rehberi

Mardin Kalesi

Tarih içerisinde birçok medeniyetin sahip olmak istediği Mardin Kalesi, birçok revizyon geçirerek günümüze ulaşmıştır. Konumu gereği büyük bir coğrafyaya hakim olan bölge günümüzde manzara izlemek için en etkili noktalardan birisi olarak gösteriliyor.

mardin gezi rehberi

Dara Mezopotamya Harabeleri

Milattan Önce 600’lü yıllarda inşa edilen Dara Harabeleri Mezopotamya’nın en önemli merkezlerini oluşturmaktadır. Yapılan kazılar sonucunda kilise, tiyatro, askeri merkezler gibi birçok Roma kalıntılarına rastlanmıştır.

mardin gezi rehberi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.