Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Mangonun Faydaları, Zararları, Besin Değeri?

293

Mangonun Faydaları, Zararları, Besin Değeri?

Tropikal bir meyve olarak karşımız çıkan Mango, Afrika, Asya, Orta Amerika gibi coğrafyalarda yetişmekte olup ülkemize getirilmektedir. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda sağlık ve cilt açısından oldukça faydalı olan besinin etkilerini yazmakla bitiremiyoruz. Mangonun Faydaları, 4000 yıllık bir geçmişinin ardından tespit edilmiş olup sıklıkla hayatımız içerisinde yer almaktadır. Renginin farklılıklar göstermesi, genellikle yetiştirilme tarzına ve tohumuna göre değişiklikler göstermektedir.

  • Mangonun Faydaları sağlık açısından oldukça üst düzey etkilere sahiptir. İçeriğinde bulunan A, B vitamini ve Demir minerali açısından zengindir. Bu sayede metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemini düzenler.
  • Mangonun Faydaları, olarak bir diğeri ise , iltihaplar üzerinde tedavi edici etkiler göstererek yaraların hızlı kapanmalarına olanak sağlar.
  • Yaz aylarında sıklıkla tüketilmesi durumunda saç köklerinin güçlenmesine, böbreklerin rahatlamasına var olan ağrıların giderilmesine olanak sağlar.
  • Sindirim sistemi üzerindeki etkisi, kişilerin hızlı ve düzenli bir zayıflamanın meydana gelmesine olanak sağlamaktadır.
  • Mangonun Faydaları arasında son olarak, demir vitaminin etkisi, kansızlık gibi birçok sorunun da düzenlenmesine olanak sağlar ve,
  • Kolesterol dengesinin düzenlenmesi açısından üst düzey etki sağlaması nedeni ile belirli bir yaş grubunun üzerindeki insanların düzenli tüketim sağlamaları önerilir.

Mango Zararları?

Mangonun Faydaları kadar Mango Zararları da olan bir meyve olarak karşımıza çıkmakta.

  • Dikkatsiz ve gün içerisinde sıkı bir tüketimin sağlanması alerjik durumların meydana gelmesine neden olduğu olabilmektedir.
  • Deri üzerinde kabarıklık ya da kızarıklık gibi durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir.
  • Mango Zararları, kilo vermeye olanak sağladığı gibi tüketimin artması iştah açımına neden olmasından dolayı kilo alımına da neden olmaktadır.
  • Mango Zararları arasında son olarak, ishal, burun akıntısı, nefes darlığı ve öksürük gibi sorunların meydana gelmesine neden olmakta.

Mango Kaç Kalori? Mango Besin Değeri?

Mango besin değeri açısından oldukça zengindir. Mango besin değeri olarak, C Vitamini, A Vitamini ve lif açısından zengindir. Mango kaç kaloridir? sorusunun cevabı ise, ortalama bir adet normal boy mango meyvesi ortalama olarak 250 gram ağırlığında olup, 147,5 kalori (kcal) değerindedir.

Bir adet normal boy Mango meyvesi (yaklaşık 250 gr.) besin değeri;

Besin Değeri Adı 100 gr. Değeri1 Adet Değeri
1)Karbonhidrat (g):1535,97
2)Protein (g):0,852
3)Yağ (g):0,400,94
4)Lif (g):1,93,86
4)Kalori (kcal):59147,5
5)Kolesterol (mg): 00
6)Sodyum (mg):12,6
7)Demir (mg):0,190,40
8)Kalsiyum  (mg):1426,7
9)Potasyum  (mg):169403,5
10Vitamin A (iu):108,52597
11)Vitamin C  (mg):36,787,39

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.