Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

(Limon Melisa) Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

301

(Limon Melisa) Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Melisa Çayının Faydaları konusunda araştırma yapan kişiler için hazırladığımız bu yazı içerisinde bu çayın hangi alanlara faydalar sağladığını sırası ile açıklamaya çalışacağımızı belirtmek istiyoruz. Bitkisel çayların giderek yaygınlaşması insanların içeriklerine olan ilgiyi de artırmaktadır. Bitkisel çayların her birisi farklı bir soruna iyi gelmekle beraber düzenli kullanım sonucunda mevcut birçok rahatsızlığa iyi gelmeleri ile bilinmektedir.

  • Melisa çayının faydaları arasında en önemlisi uyku sorunu yaşayan kişiler için olumlu birçok etki meydana getiren Melisa çayı, stres ve telaş durumlarını ortadan kaldırarak hem sinirleri yatıştırır hem de kişileri ferahlatır.
  • Sindirim sisteminde görülen rahatsızlıkların düzenlenmesini, mide ağrıları ve sancılarının dinmesine olanak sağlar.
  • Melisa çayı östrojen hormonunu yükseltir. Sinirliliği alır. Sakinlik verir.
  • İdrar sorunu yaşayanlar, düzensizlikler ile ilgili şikayetleri bulunan kişilerin sorunlarını çözerek rahat bir gün geçirmelerine olanak sağlar.
  • Göz tansiyonu (Glakom) şikayeti olanlar için melisa çayı şifa deposudur. Göz tansiyonu olanlar günde 1 bardak domates suyu, 2 defa 1 er bardak melisa çayı içmelidir.
  • Melisa çayının faydaları denildiğinde, diğer bir yarar ise idrar yolu enfeksiyonunu engellemektedir. Günde 1 bardak melisa çayı sizlere şifadır.
  • Melisa çayı son olarak kalp sıpazmına karşıdır. Kalp sıpazmını engelleyici özelliği bulunmaktadır.

Melisa Çayının Tarifi

3 madde olarak hazırladığımız liste içerisinde genel olarak Melisa çayının faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu sorunlar ile karşılaşan kişiler melisa çayını nasıl tüketeceklerini bilmiyorlar ise kısa bir anlatım da gerçekleştirebiliriz.

Kaynamakta olan 1-1,5 su bardağı su içerisine 1 tatlı kaşığı melisa bitkisini atın. Daha sonra 5 dakika kaynatın ve sonrasında süzün. Süzdükten sonra ağız tadınıza göre tüketin. Her içmenizde taze olarak yapın. Bir kez yapıp 2-3 defa kullanmayın.

Doktorlar tarafından belirlenen limit bu çaydan günde bir bardak tüketmeniz yönündedir. Litre olarak hazırladığınız çayı dolapta saklayabilir, günlük kaynatıp kaynatıp tüketebilirsiniz. Bazı rahatsızlıkları olan kişiler için faydadan çok zarar getiren melisa, özellikle depresyon hastaları tarafından kesinlikle tüketilmemelidir. Diğer gruplarda yer alan kişiler doktorlarına danışarak gerekli onayı aldıkta sonra kullanmaya devam edebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.