Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Lahana Çorbası Diyeti Nedir? Lahana Çorbası Tarifi?

710

Lahana Çorbası Diyeti Nedir? Lahana Çorbası Tarifi?

Kısa sürede yüksek kilo verdiği öne sürülen Lahana çorbası diyeti son zamanlarda birçok kişi tarafından uygulanmakta olup uzmanların gündemine gelmeyi başarmıştır. Nasıl yapılacağı, faydaları, zararları gibi birçok sorunun da sorulduğunu dile getirerek gerçekten de haftada 5 kilo verdirebildiği üzerine çeşitli araştırmaların yapılmasına olanak sağlamıştır. Haftalık olarak uygulanan bu diyette lahana çorbasından başka bir şey tüketilmemektedir. Nadir de olsa yağsız süt, sebze ve meyve tüketilmesine olanak sağlamakta.

Ev yapımı olmasının daha etkili olduğunu belirten kişiler Lahana çorbası diyeti içeriği bakımından düşük kalorili olması nedeni ile vücut içerisinde fazla bulunan kalori ve yağ oranlarını kısa sürede yaktığını dile getirmekte. Uzmanlar tek haftadan oluşan bu diyetin uzun süre kesinlikle planlanmaması gerektiğini belirtmekteler. Henüz kim tarafından geliştirildiği belirli olmayan, Lahana çorbası diyeti ortalama olarak 30 yıldan beridir kullanılmaktadır. Diyetin hazırlık aşamasında günlük hazırlıktan ziyade bir hafta yetecek bir çorba hazırlığında bulunmanız gerekmektedir. Bunun nedeni tek bir içerik ile sürekli aynı besin değerine sahip bir tüketim sağlanması gerekildiği ifade edilmekte.

Lahana çorbası diyeti 1 haftalık uygulanmaktadır. Tekrar kullanım için kişilerin 14 günlük bir bekleme süresini geçirmeleri gerektiği ifade edilmekte. İlk gün, üçüncü gün ve 5 gün sadece sınırsız bir şekilde çorba ile beslenmelidir. Arada kalan günlerde çorba ile meyve tüketiminin sağlanması gerektiğini dile getiren uzmanlar, sadece altıncı günde beyaz ya da kırmızı et tüketiminin yapılmasını dile getiriyorlar. Bu şekilde az kalori ile yüksek yağ yakımını sağlayan diyet bir hafta gibi bir sürede 5 kilo verilmesini sağlıyor.

Lahana Çorbası Nasıl Yapılır?

Lahana çorbası tarifi için gerekli malzemeler:

  • 1 orta boy lahana
  • 6 büyük soğan
  • 1-2 domates
  • 2 yeşil biber
  • 1 demet maydanoz

Hazırlanışı:

Öncelikle sebzelerinizi güzelce ince ince doğrayın. Daha sonra herkesçe bilinen gramajı ile üzerini örtene kadar su ekleyin. 10 dakika yüksek ateşte daha sonra kısık ateşte sebzeler pişinceye kadar pişirin. Hafif yoğun kıvama geldiğinde çorbanız oldu demektir.
Püf noktalarına değinecek olursak; isteğinize göre, tavuk veya et suyu, mantar veya diğer malzemelerden de ekleyebilirsiniz. Hem tadını katması hemde daha fazla tok tutması açısından etkili olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.