Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Kuşburnunun Faydaları, Zararları ve Besin Değeri?

267

Kuşburnunun Faydaları, Zararları ve Besin Değeri?

Bitkilerin insan sağlığı üzerindeki etkisi muhteşem derecede fazladır. Bu yazımızda kuşburnunun faydaları, zararları ve besin değeri hakkında bahsetmeye çalışacağız. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki C vitamini vücudun güçlenmesine, bağışıklık sisteminin oturmasına, hastalıklara karşı üst düzey bir direnç göstermesine olanak sağlar.

Başlıca Kuşburnunun Faydaları;

  • Yoğun geçen iş tempolarının sonunda yorgunluğu alarak mevcut yara ve iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak sağlar.
  • Kan şekeri üzerinde var olan üst düzey etkileri, şeker hastalarının oldukça işine gelmektedir. Kuşburnunun faydaları, zararları ve besin değeri, yazımızın devamındadır.
  • 100 gram kuşburnu içerisinde 1300 gram C Vitamini bulunmaktadır. C vitamini, hafif olan solunum yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir. Bu nedenle, kuşburnunun faydaları denildiğinde akla ilk olarak soğuk algınlığı şifası gelmelidir.
  • Kuşburnu besin değeri içerisinde Kolesterol değeri neredeyse sıfırdır. Bu nedenle birçok kişinin mücadele etmek zorunda kaldığı Kolesterol bu biki sayesinde kolay bir şekilde tedavi edilebilir hale gelmektedir.
  • Kuşburnunun faydaları, olarak bir diğer önemli özellik de Kuşburnu çayının faydaları dır. Özellikle kanser hastaları kuşburnu çayını tüketmelidirler. Kuşburnu çayının faydaları denildiğinde diğer bir önemli şifası ise diz kapak ağrılarına birebir olup, diz kapağı sıvı kaybını durdurur.
  • Tüketimi genel olarak reçel, suda kaynatma ve marmelat olan Kuşburnu, antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı da üst düzey bir etki meydana getirmektedir.
  • Kuşburnunun faydaları daha çok böbrek hastaları tarafından hissedilmektedir. Böbrekte hissedilen ağrı ve sancıları büyük oranda azaltan bu bitki kabızlık ve ishal gibi birçok rahatsızlığı da kısa sürede sona erdirmektedir.

Kuşburnu Zararları

Aslında faydalarına birçok madde daha ekleyebileceğimiz bu bitkinin bazı yan etkileri ve zararları da bulunmaktadır.

  1. Tüketiminde aşırıya kaçınılması durumunda böbreklerde faydadan ziyade taş oluşumuna neden olduğu görülmüştür.
  2. Hassas bir vücut yapısına sahip olan kişilerde alerjik belirtiler gösterebilir.
  3. Hamilelik ya da gebelik döneminde bebeğin gelişimine, süt üretimine bazı olumsuz etkileri bulunabilir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolü oldukça önemli olduğunu dile getirebiliriz.

Kuşburnu Besin Değeri

Kuşburnu besin değeri açısından oldukça zengindir. Özellikle de Vitamin A ve Vitamin C açısından zengin değere sahiptir. Kuşburnu, yüksek C vitamini sayesinde nezle ve grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarına şifa kaynağıdır.

Kuşburnu besin değeri tablosu:

Besin Değeri Adı 1 Adet Değeri100 gr. Değeri
1)Karbonhidrat (g):1,1538,22
2)Protein (g):0,051,6
3)Yağ (g):0,010,34
4)Lif (g):0,186
5)Kolesterol (mg): 00
6)Sodyum (mg):0,124
7)Demir (mg):0,031,06
8)Kalsiyum  (mg):5,07169
9)Potasyum  (mg):12,87429
10Vitamin A (iu):130,354345
11)Vitamin C  (mg):12,781,06

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.