Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Kıdem Tazminatı Hesaplama ve Ne Kadar Alabilirim?

1.153
Kıdem Tazminatı Hesaplama ve Ne Kadar Alabilirim?

Kıdem tazminatı hesaplama ve kıdem tazminatı ne kadar olduğunu arayanlara kıdem tazminatı hesaplama ve kıdem tazminatı ne kadar olduğunu yazdık.

Kıdem Tazminatı Ne Kadar 2019

2018 temmuz ayı itibari ile çalışanların sosyal ve mali hakları değiştirilmiştir. Hazine Maliye Bakanlığı tarafından yılda iki dönem olarak Ocak-Temmuz ve Temmuz-Aralık aylarında hem memurların hemde işçilerin sosyal güvenlik hakları değiştirilerek açıklanmaktadır. Kıdem tazminatı tavan fiyatı olarak memurlarda, bir hizmet yılı içerisinde en yüksek ödenen memur emeklilik ikramiyesini geçmemelidir. Buna göre her yıl emeklilik ikramiyesi değiştiğinden kıdem tazminatıda değişmektedir. İşçi kıdem tazminatı ne kadar sorusunun cevabı 01.07.2018 tarihi itibarı 5.434.42 lira olarak belirlenmiştir.

Kıdem tazminatı 2019 yılında bir hizmet yılı içerisinde en yüksek ödenen memur emeklilik ikramiyesini geçmediğinden bir önceki yıla göre varsayımlara dayanarak 5.850.00-5.950.00 arası olması gözlemlenmektedir. Kıdem tazminatı ne kadar olduğunu merak edenlerin bilmesi gereken asıl önemli konu ise kıdem tazminatını nasıl hak kazanabilrim? sorusudur. Kıdem tazminatı 2019 yılı için hak kazanabilmenizi gerektirecek hususlardan ilki çalıştığınız işyerinde en az bir yıl çalışmış olmanız diğer bir husus ise işveren tarafından işinize son verilmiş olması gerekmektedir.

Eğerki işinize kendi rızanız ile son verdiniz ise kıdem tazminatı 2019 yılı için yararlanamazsınız. Neden 2019 diyoruz çünkü ileri tarihlerde yasanın ne şekilde değişeceğini bilemeyiz. Kendi isteğiniz ile aşağıdaki sebeplerden dolayı işten ayrılsanız dahi kıdem tazminatı almaya hak kazanacaksınız.

  • Kadınların evlilik nedeni ile işten ayrılması
  • Erkeklerin askerlik nedeni ile işten ayrılması
  • Emeklilik için çalışma sürenizi ve doldurmanız gereken prim ödeme gün sayınızı tamamladığınız anda yani 15 yıl sigortalı olarak çalışarak 3600 prim sürenizi oldurdunuz ise vede 08.09.1999 tarihinden önce sigortalanmışsanız kıdem tazminatı almaya hak kazanabileceksiniz.

Kıdem Tazminatı Hesaplama 2019

Birçok insan yukarıda vermiş olduğumuz rakamların nasıl hesaplandığını merak etmektedir. Şimdi ise sizler için kıdem tazminatı 2019 yılı için kıdem tazminatı hesaplama 2019 yönteminin nasıl olduğunu göstereceğiz.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Örneği

Eğer maaşınız kıdem tazminatı tavanının altında ise(şuan 5.434₺ altı maaş alanlar için); aylık geliriniz giydirilmiş brüt maaşınızla yani bütünn eklemeler ile ay başında elinize geçen maaşınız 3.000₺ olsun ve 10 yıl çalıştınız diyelim o halde kıdem tazminatı 2019 yılında 3.000×10=30.000₺ kıdem tazminatı alırsınız.

Eğer maaşınız kıdem tazminatı tavanının üstünde ise(şuan 5.434₺ üstü maaş alanlar için); aylık geliriniz giydirilmiş brüt maaşınızla yani bütünn eklemeler ile ay başında elinize geçen maaşınız 6.000₺ olsun ve 10 yıl çalıştınız diyelim o halde kıdem tazminatı 2019 yılında 5.434×10=54.340₺ kıdem tazminatı alırsınız.

Yukarıda verdiğimiz kıdem tazminatı hesaplama yöntemi her zaman aynıdır ve yeterki siz hesapladığınız anda en yüksek ödenen memur emeklilik ikramiyesini öğrenmeniz yeterli olacaktır.

Etiketler: kıdem tazminatı, kıdem tazminatı 2019, kıdem tazminatı hesaplama, kıdem tazminatı hesaplama 2019, kıdem tazminatı ne kadar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.