Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Keten Tohumu Faydaları, Zararları, Besin Değeri

275

Keten Tohumunun Faydaları, Yararları

Son zamanlarda zayıflama listeleri içerisine giren Keten tohumu faydaları açısından oldukça zengindir. Keten tohumu, içeriğinde bulunan yüksek miktardaki lifler nedeni ile sindirim sisteminin rahatlamasına, besinlerin olduğundan daha hızlı sindirilmesine olanak sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan vitaminler, vücudun denge kazanmasına olanak sağladığı gibi metabolizmanın da hızlandırılmasına olanak sağlar.

İçeriğinde bulunana Omega 3 ve Omega 6 sayesinde kolesterol sıkıntısı yaşayan kişilerin sorunlarını bir anda ortadan kaldırmaktadır. Uzmanlar, Keten tohumunun faydaları en çok bu hasta grubu tarafından edinildiğini hatırlatmaktadır.

Günlük düzenli bir tüketim sağlanması durumunda ilerlemiş, tedavisi zor şartlarda ilerleyen diyabet için oldukça güçlü etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

Yazımızın başında söylediğimiz gibi Keten tohumu faydaları arasında en önemlisi zayıflamayı kolaylaştıran bir besin türü olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde bulunan besinler, vücut içerisinde bulunan gereksiz yağların atılmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Tam anlamı ile kanseri önleyen bir besin olduğunu söyleyemeyiz. Fakat, içeriğinde bulunan besinler mide kanserinin önlenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Keten Tohumunun Zararları, Yan Etkileri

Her besin sadece doğru oranda tüketildiğinde etkisini göstermektedir. Keten tohumu normal bir şekilde kullanıldığında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Doz aşımı yapılması durumunda meydana gelebilecek keten tohumu zararı ndan bahsetmek gerekirse;

Keten tohumu içerisinde bulunan bazı besinler fazla tüketim nedeni ile doğal müshile dönüşebilmektedir. Aşırı tüketim yapılması durumunda ishal olabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Keten tohumu zararları genel olarak aşırı tüketimden meydana gelmektedir. Aşırı tüketimi vücudun dengesine bağlı olarak kan pıhtılaşmasına neden olabileceği tespit edilmiştir.

Aynı zamanda tüketimin fazla yapılması durumunda sindirimde sıkışıklıkların meydana gelmesine neden olabilmekte.

Aşırı tüketim, cilt üzerinde çeşitli alerji durumlarının meydana gelmesine neden olduğu gibi kanser oluşumuna da kapı aralamaktadır. Bu nedenle tamamen dikkatli ve dozunda bir tüketim yapmayı denemelisiniz.

Keten tohumu zararları en başta gebelik dönemi içerisindeki kadınlaradır. Uzmanlar gebelik dönemi içerisinde ki kadınların,  tedbir amacı ile Keten tohumu tüketimi yapmamalarını tavsiye etmektedirler. Sebebi ise bebeklerde ani bir alerji durumunun meydana gelebileceğinden bahsetmektedirler.

Keten Tohumunun Besin Değerleri

Keten tohumu besin değeri açısından balık dan bile daha etkili bir besin türüdür. İçeriğinde yüksek miktarda Omega 3, Protein, B12 ve yağ barındırmaktadır. Ayrıca keten tohumu besin değeri açısından Lif oranı da oldukça yüksektir.

Besin Değeri Adı 100gr. Değeri
1) Karbonhidrat (g):3,44
2)Protein (g):18,07
3)Yağ (g): 33,11
4)Lif (g):35,06
5)Kolesterol (mg): 0
6)Sodyum (mg):156
7)Demir (mg):6,07
8)Kalsiyum  (mg):188
9)Potasyum  (mg): 682
10Vitamin A (iu):80
11)Vitamin C  (mg):0

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.