Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Kalp Spazmı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

284

Kalp Spazmı

Kalp spazmı; kalbi besleyen damarların, kısmi veya total olarak tıkanıklığa bağlı olarak kalp kasını kan ile beslememesi sonucu meydana çıkabilen bir hastalıktır. Birçok belirtiyle kendisini gösterebilen kalp spazmı, fark edildiği ve teşhisi konulduktan sonra bir an önce harekete geçilerek tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Semptom olarak göğüs ağrısı görülebilen bu hastalıkta hastanın sağlığı sıklıkla takip altına alınmalıdır. Ancak göğüs ağrısı farklı nedenlerden de meydana gelebilmektedir. Bu nedenle teşhisin doğru konulması büyük önem taşımaktadır.

Kalp Spazmı Belirtileri Nelerdir?

Kalp spazmı belirtisinin birçok göstergesi olabilmektedir. Bunlardan ilki göğsün ortasında bir baskı ve yanma hissi olarak görülebilmektedir. Ancak kalp spazmının tek belirtisi bu değildir. Fiziksel egzersiz, stres, soğuk havalarda göğüs ve göğüs arkası bölümlerinin üşütülmesi, ağır ve yağlı beslenme gibi durumlarda da kalp spazmı oluşabilmektedir. Genelde kalp spazmı atağı 5-10 dakika kadar devam etmektedir. Bunun dışında 20 dakikadan fazla süren durumlarda ise kalp krizi belirtileri olmaktadır.

Kalp spazmı Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kalp spazmı, yukarıda belirttiğimiz belirtiler görüldüğü taktirde bir an önce doktora danışılması gereken bir hastalıktır. Doktor tarafından tetkikler yapıldıktan sonra kalp spazmı görülen hastaya da gereken tedaviler uzmanlar tarafından uygulanmalıdır. Peki kalp spazmı şüphesi taşıyan hastalarda ne gibi testler yapılmaktadır? Öncelikle doktorlar hastanın durumuna göre testleri hastaya öngörmektedir. Ancak yapılan belli başlı tedaviler de ortada bu hastalığa dair belirtilerin olup olmadığını da ortaya çıkarmaktadır.

Hastayı kontrol altına alan doktor, ilk olarak EKG (Elektrokardiyogram) ve efor testleri yapmaktadır. Bu testlerin dışında Koroner Anjiyogram ile yapılan testlerde daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Buna karşın bu yöntemde kalp krizi riski 5000’de bir olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda EKG ve efor testlerinde istenilen sonuçlara ulaşılamadığında bu yöntem tercih edilebilmektedir. Kalp spazmı tedavisi sürecinde hastalığın ilerleyişi ve gerileyişi hastaya ve onun bünyesine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle uzmanlar hastaların hastalıkla olan mücadelesine ve durumuna göre hastaları yönlendirmekte ve tedavi yöntemlerini seçmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.