Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Kağıdın Tarihçesi? İlk Kağıt

Yazı İçeriğinde Bulunanlar (Tıkla)

Kağıdın Tarihçesi

Kağıdın tarihçesi, M.Ö. 3500 yıllarında Mısırlılar, papirüs kamışlarından bir tür kağıt elde etmeyi başardılar. Kamışların içindeki yumuşak tabaka, ince şeritler halinde kesiliyor, birbirinin üstüne çaprazlama olarak yerleştiriliyordu. Daha sonra bunlar çiğnenerek düz bir hale getiriliyordu.

M.Ö. XIII. yüzyılda, deriden yapılan parşömenler de ilk kez Mısır’ da kullanıldı. Parşömen elde etmek için, hayvanın derisi, kireç içerisinde güzelce temizledikten sonra, tahta bir çerçeve içinde iyice gerilerek kurutuluyordu. Daha sonra da, yazı yazmaya elverişli düz bir zemin elde edinceye kadar bıçakla kazınıyordu. Gerçi parşömenin ömrü, papirüse göre daha uzundu ama, fazla miktarda üretilmesi hayli zordu. Yinede yavaş yavaş Avrupa’ ya yayıldı ve 1500 yılına kadar, özellikle dinsel yazılar için kullanıldı. Kağıt, M.Ö. II. yüzyılda Çin’ de yapıldı. M.S. VII. yüz yıla kadar Çin’ liler kağıt yapımında kullandıkları formülü büyük bir gizlilik içinde sakladılar.

İLK PARŞÖMEN KAĞIT ÜRETİMİ

Ancak, bu formül önce Japonların sonrada Arapların eline geçti. Endülüs Emevileri’ nin 711 yılında İspanya’ yı işgal etmeleri üzerine Avrupa’ ya geçti. En eski kağıt yapımında, tahta, saman ve parşömen kullanılıyordu. Lakin eski zamanda parşömen olarak adlandırılan nesne günümüzde bez olarak adlandırılmıştır. Her üç maddede iyice dövülerek ezildikten sonra su ile karıştırılıyor, sonra da tabakalar halinde sıkıştırılarak kurutuluyordu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.