Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

263

Yazı İçeriğinde Bulunanlar (Tıkla)

Kabızlık İçin Ne Yapılmalı?

Kabızlık, son yıllarda birçok kişinin yakalandığı ve genellikle kulaktan duyma bilgiler ile tedavi edilmeye çalışılan bir bağırsak sorunudur. Birçok nedene bağlı olarak meydana gelen bu rahatsızlığın temelinde beslenme düzeni ve gerekli sıvı dengesinin alınamaması yer almaktadır.  Kabızlık ile mücadele eden kişilerin merak ettiği, kabızlığa ne iyi gelir, için hazırladığımız bu yazı içerisinde çeşitli doğal ve bitkisel yöntemler yer almaktadır.

Kabız olanlar için öncelikli soru: Yeterince lif tüketiyor musunuz?

Lif içerikli gıdalar, bağırsakların temizlenmesine olanak sağladığı gibi toksin birikimlerin de önüne geçmeleri ile bilinmektedir. Günlük yemek programlarınız içerisine lif ağırlıklı meyve ve sebzeleri dahil etmeniz durumunda etkilerini kısa sürede görebileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Yeterince sıvı tüketiyor musunuz?

Vücudun yeteri miktarda su alamaması birçok sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi kabızlığında meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu anlamda içeceğiniz su miktarını bir anda tüketmek yerine gün içerisine yayarak ihtiyaç olması durumunda tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yeterince hareket ediyor musunuz?

Genellikle hareket etmeyen ya da masa başı çalışan kişilerde görülen kabızlık düzensiz yaşam şartları ile de görülebilmektedir. İş çıkışları yada belirlediğiniz bir zaman aralığında günlük düzenli yürüyüşler yapmak yaşam kalitenizi artıracağı gibi kabızlık nedeni ile oluşan rahatsızlıklarında giderilmesine olanak sağlayacaktır.

Kabızlık için çay tüketirken dikkatli olun

Kabızlığa ne iyi gelir için genellikle bitkisel çaylar önerilse de çayların içeriği ve ağırlığı oldukça önemlidir. Bu sorunu aşabilmek adına tüketilecek çayların hafif ve gereğinden fazla olmaması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Daha çok keten tohumunu önererek kısa sürede oldukça güzel etkiler alabileceğinizi de ekleyerek kabızlığı bu yöntemler ile kısa sürede atlatabileceğinizi belirtmek istiyoruz

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı hakkında daha öncede belirttiğimiz üzere bulunmaz bir nimettir. Neredeyse her derde devadır. Kabızlık içinde mükemmel bir şekilde şifasını göreceksinizdir. Sabahları aç karnına kahvaltıdan 15-30 dakika önce bir yemek kaşığı içmelisiniz. Eğer kabızlığınız sizde bir hastalık ise bunu 1-1,5 ay yapıp 1 ay ara vermelisiniz. Tekrarı 4 sefer yapmalısınız. Diğer dikkat edilecek konu ise keten tohumu yağının doğal olmasına dikkat ediniz.

Keten Tohumu Yağı Faydaları

Pırasa kabızlığa iyi gelirmi?Zeytin Yağlı Pırasa

Eğer aşırı derece kabızlık probleminiz varsa, pirinçsiz, doğal zeytinyağlı, pırasa yemeği size birebirdir. Düzenli olarak öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden önce zeytinyağlı pırasa yemeniz gerekmektedir. Diğer bir alternatif ise yoğurt suyudur. Yoğurdu biraz karıştırdıktan sonra, yüzeye bırakan suyunu yarım bardak alarak içiniz. Yoğurt suyunu günlük içeceksiniz.

Pırasanın Faydaları Zararları ve Besin Değeri

Kabızlığa Portakal Kabuğu

Aşırı derecede kabız olanlara; portakal yaprağı

Kabızlığa ne iyi gelir diye dert ediyor, eğer sizde büyük abdest ihtiyacınızı 10 veya daha fazla günde yapabiliyorsanız sizde şiddetli kabızlık hastalığı vardır. Şiddetli kabızlıkta portakal yaprağı kullanmalısınız. Bir bardak suda 8-10 adet taze portakal kabuğunu 10-12 dakika kaynatın. Daha sonra kahvaltınız dan en erken 1 saat önce hazırladığınız suyu ılık olduktan sonra içiniz. Hemen etkisini göreceksiniz, adete bağırsaklarınızı boşaltacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.