Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

İncirin Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

İNCİR

İncir, oldukça sağlıklı ve mucizevi bir etkiye sahiptir. Peki,  incirin faydaları, incirin zararları ve incirin besin değeri nelerdir? İşte cevabı!

İncir, yüksek oranda lifli olan ve içeriğinde Magnezyum ve K vitamini bulunduran bir meyvedir. Vücudumuza birden çok faydası bulunan ve adeta sihirli etkiyle sağlık sorunlarına çare olan incir, potasyum açısından da zengin olmasıyla kan basıncını dengeler. Doktorlar ve uzmanlar tarafından da sıkça yenilmesi önerilen incirin kurusu da

İncirin Faydaları
İncirin Faydaları Zararları ve Besin Değeri

İncir Hem Diyet Yapanlar İçin Hem de Sağlık Sorunlarına Karşı Birebir Çözüm!

İncirin faydaları arasında ilk olarak kan basıncını dengelemesiyle ve yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmesiyle bilinmektedir. Düzenli olarak tüketimine paralel olarak yüksek tansiyon problemine çözüm olan meyve, ileriki zamanlarda bu sorunların yaşanmasını da engelleyerek sağlıklı bir hayata kavuşmanızda büyük rol oynar.

Ancak, sadece yüksek tansiyon için değil sindirim sistemi için de oldukça etkili ve sihirli olan incir, kabızlığa da çare olmaktadır. İçeriğinde yoğun lif bulunmasından kaynaklı olarak, vücuda destek sağlayarak sindirim sisteminin sorunsuz bir biçimde çalışmasına katkıda bulunur.

Bunların dışında içerdiği yüksek oranda kalsiyum ve fosfor da sağlığınız açısından vazgeçilmez bir meyve olmasını sağlamaktadır.

İncirin faydaları arasında bir diğeri ise kemiklerin güçlenmesine ve dişlerin oluşumu ile sağlıklı gelişiminde büyük rol oynayan incir, hücrelerin de yenilenmesini sağlayarak sağlıklı bir vücuda sahip olmanız sürecinde en büyük destekçiniz olur.

Aynı zamanda vücudunuzu bakterilere karşı koruyan etkileri de bulunmasından hastalıklarla mücadelelerde birebir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

İncirin faydaları saymakla bitmez. Faydalarından bir diğeri ise küçük veya büyük hastalıkların tamamında etkili olan incirin kanserli hücrelerin büyümesini önlediği de uzmanlar tarafından bilinmekte ve onaylanmaktadır.

Kuru İncir Faydaları

  • İncir kurusu da meyvesi kadar etkili ve sağlığa oldukça faydalıdır. Günde bir miktar tüketimiyle siğil problemlerine, hemoroid ve çıban problemlerine çare olur.
  • Anne sütünü artırmaktadır. Anne sütü için en etkili besinlerden bir diğeri ise incirdir. Özellikle de günde 8-10 adet kuru incir tüketen annelerin sütleri oldukça artmaktadır. İncirin bayat olmamasına dikkat etmelisiniz. Aldığınız yılın mahsülü incirin kurusu olmasına özen gösteriniz. Kuru inciri soğuk su ile yıkayarak dışarısında bulunan pudraları temizlemelisiniz. Daha sonra incirleri bıçak ile ikiye veya dörde böldükten sonra 2 bardak suda 10 dakika kaynattıktan sonra suyunu içiniz. Taze incirde tüketebilirsiniz. Taze incir de anne sütünü artırır.
  • Kuru incir, bağırsakların da düzenli olarak çalışmasını sağlayarak hem diyet yapanlar için, hem de sağlık problemleri olanlar için birebir çözüm olarak sunulmaktadır.
  • Genellikle cildi güzelleştirmesi açısından etkili olduğu bilinmektedir.
  • Aynı zamanda bademle birlikte tüketilmesi sinir sistemini de yatıştırmaktadır.

İncirin Zararları ve Yan Etkileri

İncir tüketiminde ciddi anlamda dikkatli olmalıyız. Aksi halde incirin zararları ve incirin yan etkileri ile karşı karşıya kalabiliriz. İncir yüksek miktarda şeker içermektedir. Özellikle de kuru incir içerisinde yüksek mevlada fruktoz barındırmaktadır. Günde incir tüketiminde aşırıya kaçınılır ise ciddi sorunlara sebep olabilir. Başlıca incirin zararları ve incirin yan etkileri;

  1. Günlük tüketmemiz gereken incir sınırını aşmamız halinde mide ağrılarına veya çeşitli mide sorunlarına neden olabilir, eğer mide sorunlarına neden olmamasını istiyor iseniz yaş incir veya kuru incir tüketiminden bir süte sonra soğuk su tüketebilirsiniz.
  2. Aşırı incir tüketimi özelliklede kadınlarda kanamalara sebep olabilmektedir. Regl döneminde bulunan kadınların incir tüketiminde dahada dikkat etmeleri gerekmektedir.
  3. İçerisinden barındırdığı besin değerleri sayesinde alerjik zaafı olan kişilerde yüksek miktarda tüketilmesi halinde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. İncire karşı alerjinizin olup olmadığını bilmiyor iseniz fazla tüketmemelisiniz.
  4. Diyabet hastaları ve şeker hastaları incir tüketiminde dikkatli olmalıdırlar. Sebebi ise özellikle de kuru incirin içerisinde yüksek miktarda bulunan fruktoz ve şeker oranıdır.
  5. İncirin yan etkileri ve incirin zararları arasında bir diğer önemli durum ise cilt üzerinde belirli şişliklere neden olabilmesidir. Şişlikler olması durumunda anason suyu kullanılabilir.

İncir Kaç Kalori ? Kuru İncir Kaç Kalori?

Kuru İncir özellikle lif, kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengin bir meyvedir.

1 adet normal Kuru İncir yaklaşık olarak 15-25 gram olup, yaklaşık olarak 37,5-62,5 kcal(kilo kalori)‘ dir.

1 adet normal Yaş İncir yaklaşık olarak 60-70 gram olup, yaklaşık olarak 44,3-51,7 kcal(kilo kalori)‘ dir.

Kuru İncir ve Yaş İncir 1 adet ve 100 gram Besin Değerleri;

İncirin Faydaları Zararları ve Besin Değeri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.