Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

İlk Telefon? Telefonun Tarihi?

Yazı İçeriğinde Bulunanlar (Tıkla)

Telefonu Kim İcat Etti ?

Alexander Graham Bell Kimdir?

Alexander Graham Bell 3 Mart 1847 doğmuş, 2 Ağustos 1922 tarihinde ölmüştür. İskoçya asıllı ABD’ li bilim adamı, mucit ve sanayicidir. Telefonu ilk icat eden kişi olarak tanınır.

Telefonun patentini 7 Mart 1876 yılında aldı. Bell ilk telefon şirketini 1877 yılında kurdu. Bell’ in kurmuş olduğu telefon şirketi halen ABD’ de bulunmaktadır ve ABD’ nin en büyük şirketlerinden biridir. Ayrıca Bell’ in; kendi geliştirmiş olduğu, 1 adet fotoğraf, 5 adet hava araçları, 4 adet hidro uçaklar ve 2 adette selenyum piller için patenti bulunmaktadır.

Alexander Graham Bell‘ in babası kendini, sağır ve dilsiz insanların sorunları ile uğraşmaya adamış bir insandır. Bu nedenle Bell, küçük yaşta, kendisinin daha sonradan işine yarayacak, ses bilgisi konusunda epeyce bilgi sahibi olmasını sağladı. Bell’ de kendisini, sağır öğrencilerin, dolaylı olarak da olsa seslerin dünyasını kavramaları ve yaşamalarına adadı ve ilk olarak Boston’ da ki Sağır ve Dilsizler Okulu’ nda çalışmaya başladı.

Alexander Graham Bell, telgraf şirketinin çıkmazı olan, bir hat üzerinde, aynı anda tek bir mesajın iletilmesi sorununa çözüm arayacak çalışmayı başlatmıştı. Başlangıçta çoklu bir telgraf geliştirmeyi istiyordu. Alexander Graham Bell ses tellerinin ve kulak zarının titreşimlerinden yola çıkarak, insan sesindeki frekansı elde ederek, bunları elektrik sinyali biçiminde bir telden iletmenin olanaklı olup olmadığını araştırıyordu.


Bunun içinde diyafram adı verilen bir aletle yapay bir kulak zarı yapmanın gerekli olduğunun sonucuna vardı. Diyafram hem konuşma sesi ile titreşim oluşturacak hemde elektrik akımını oluşturabilen küçük değişiklere tepki verebilecek kadar ince bir tabakaydı. Tam ortasına da diyafram ile hareket edebilen bir manyetik zar yerleştirdi. Ses titreşimleri ile oluşan değişiklikler, alıcı merkeze ulaştığında alcının diyaframın da  titreşimine neden olarak, sinyalleri yeniden sese çeviriyordu.

İlk Telefon Patenti

Alexander Graham Bell, en iyi patentlerinden biri olan telefonun patentini 7 Mart 1876′ da 29. yaş gününden dört gün sonra aldı ve zamanla telefon gelişerek günümüzde ki halini almış oldu.

» İlk Cep Telefonunun İcadı Yazısı «

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.