Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

İftar Sofrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

260

İftar Sofrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İftar, 17 saat süren bir oruç süresi sonrasında kurulan, İftar Sofrası, birçok dikkatsizlik nedeni ile birçok sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olmakta. Bu yazımızda, İftar Sofrasında dikkat edilmesi gerekenler, hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İftar sofralarında birçok kişinin yaptığı hatadan bahsetmek gerekirse; yapılan hatalar sonucunda sofraların en çok tercih edilen besin kaynağı arasında yer alan sıcak pide midenin ve ağızın tahriş olmasına, hazımsızlık durumunun meydana gelmesine neden olmakta. Hatta sürekli sıcak pide tüketmek göbek bölümünde yağlanma oluşumuna dahi neden olmakta.

İftar sofrası sırasında ve sonrasında insanlar çok fazla yemek tüketiyor, çayı sıcak içiyor ve bir anda saldırıya geçerek mide spazmı geçirilmesine neden olmakta. Özellikle çorba, çay gibi sıcak tüketilmesi gereken besinleri bir miktar soğutularak tüketilmesi gerektiğini belirtmek itiyoruz. İftar sofralarının vazgeçilmez ve sürekli tüketilmesi gereken besini olan su kesinlikle soğuk olmamalı ve en az 2,5 litre şeklinde olmalıdır. Tıka basa yenilen bir yemeğin ardından tatlı abartılmamalıdır. Mümkün olduğunca belirli bir süre beklenildikten sonra yenilmelidir. İftar Sofralarında Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında;

Yemek yapımı sırasında özellikle Ramazan ayında baharat kullanımından vazgeçilmelidir. Baharatlı yiyecekler özellikle gün içerisinde duyulan su ihtiyacının artmasına neden olmakta. Özellikle genç kesimin iftar sofralarında sık sık tercih ettiği asitli içecekler vücudun su kaybının yerine büyük zararların oluşmasına neden olmakta.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.