Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Hemoroid(Basur) Tedavisinin Evde Uygulanışı

256

Yazı İçeriğinde Bulunanlar (Tıkla)

Basur Nedir

Hemoroid halk dilinde “basur olarak adlandırılmaktadır. Genellikle tıbbi tedavi gerektiren bu hastalık, çoğu zaman hayatı da zorlaştırmakta ve tıbbi müdahaleyi zorunlu hale getirebilecek düzeyde ilerleyebilmektedir. Yaşam kalitesini düşürerek sağlığı olumsuz yönde etkileyen ve tehdit eden Hemoroid, kimi zaman İç Hemoroid, kimi zaman da Dış Hemoroid olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki Hemoroid için evde tedavi yöntemleri nelerdir? İşte cevabı!

Hemoroid Tedavisi

Evde Tedavi Etmek, Tıbbi Yardıma Gerek Olmadığı Anlamına Gelmemektedir!

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, evde yapılan tedavi haricinde bir tıbbi yardım da almanız gerekmektedir. Bunun dışında ilerlemiş olan Hemoroid hastalığı durumlarında evde tedavi yöntemleri de yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle bu tedavi yöntemlerinden faydalanırken mutlaka bir uzman yardımına da başvurmalısınız. Bunun sebebi hastalığınızın durumunu ve evresini öğrenip gerekli tanıdan sonra tedaviye tam anlamıyla başlayabilmenin daha kolay olmasıdır.

Peki evde tedavi yöntemleri nelerdir? Evde tedavi yöntemleri arasında ilk gelen Hemoroid banyosudur. Bu bölgede gerçekleşen ağrı gibi şikayetler için birebir bir tedavi yöntemi olup etkili olabilmektedir. Bunu uygulamak için önce bir leğene veya küvete 24-37 derece arasında ılık su koymalısınız. Daha sonra içinde 15-20 dakika kalacak şekilde oturup uygulama sonunda bölgeye poşet içerisinde tuz koymanız gerekmektedir. Bu işlemin sonucunda  ağrı kaşıntı gibi şikayetleriniz azalacaktır. Bunun dışında bu işlemi günde birden fazla da uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda ısıtılmış bir havlu üzerinde de bir süre kadar oturabilir yine bölgede rahatlama sağlayabilirsiniz.

Elbette tüm bunlar dışında beslenmenize de oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi basurun yani Hemoroid ’in en büyük oluşum sebeplerinden biri de uzun süreli kabızlıktır. Bu nedenle lif yönünden zengin besinler tercih etmeniz sağlığınız açısından sizlere daha faydalı olacaktır. Mısır, fasulye, nohut, barbunya, mercimek ve yulaf gibi baklagiller ile avokado, taze fasulye, enginar, armut, ahududu, brokoli ve elma gibi meyve sebzeler de tüketebilirsiniz. Bunun dışında kepekli ekmek, bulgur ve kayısı gibi besinler de uzun süreli kabızlığı engelleyebileceği gibi uzun vadede basur problemi çekmenizi engelleyecektir. Tüm bu bahsi geçen tedavilerin evde uygulanabilir basit yöntemler olduğunu da söylemeden geçmemek gerekir. Bu nedenle böyle bir durumda mutlaka bir doktora başvurmanız da gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.