Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Haşhaşın Faydaları? Haşhaşın Zararları?

307

Haşhaşın Faydaları? Haşhaşın Zararları?

Haşhaş, içeriğinde bulunan yağlar sayesinde insanlığa faydası bulunan ender bitkilerden sadece bir tanesidir. Birçok kişi tarafından yan etkileri olan bir bitki olarak gösterilse de mutfak içerisinde kullanımı herhangi bir zarar ya da sağlığa herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır, aksine Haşhaşın faydaları, oldukça fazladır.

İçeriğinde vitamin, mineral ve yağların yanında Demir madeni bakımından zengin olması kan akışının hızlanmasına, anemi gibi birçok hastalığın etkilerini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Haşhaşın faydaları konusunda içeriğimiz yazımızın devamında yer alacaktır.

  • Haşhaşın faydaları, kan akışından ziyade tohumları ile sindirim sisteminin düzenlenmesine, ishal, ağrı ya da kabızlık gibi sorunlar yaşanması durumunda düzenleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Demir mineralinin yanında bakır ve çinko gibi içeriklerle diyabet sorununa büyük oranda çare olabilmekte.
  • Bir diğer Haşhaşın faydaları ise ağrı keseci özelliği bulunmaktadır. Haşhaş içeriğinde morfin ve benzeri maddeleri ile güçlü bir ağrı kesicidir.
  • Haşhaş içeriğinde ‘oleik asit’ ve ‘diyet lifi’ sayesinde kanda bulunan kolesterolü düşürebilmektedir.
  • Aynı zamanda oleik asit özelliği ile meme kanserine de birebir olup meme kanserinin oluşumunu engellemektedir.
  • Zararlı bir besin maddesi olarak düşünülse de Haşhaşın faydaları oldukça fazladır. Yukarıda bahsettiğimiz mineraller, beyin sağlığının korunmasına, başta Alzheimer olmak üzere beyin kanama riskinin minimuma indirilmesini sağlar.
  • Birçok hastalığın ve ilacın etkisi olarak görülen kuru döküntü ya da kaşıntının da giderilmesini büyük oranda katkı sağlar.

Haşhaşın Zararları

Haşhaş genel olarak mutfak içerisinde kullanıldığında alınabilmektedir. Mutfak dışarısında doğrudan alım çeşitli durumların meydana gelmesine neden olabilmekte.

Aynı zamanda hassas bünyeye sahip kişilerde bazı alerjik durumların meydana gelmesine neden olmakta.

Hamile ya da doğumunu yeni yapmış kadınların doğrudan ya da sürekli kullanımı çok fazla önerilmemektedir. Genel olarak kullanımı susam tarzında hamur işlerinin üzerine sürülerek olması önerilmekte

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.