Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Hamilelikte Mide Bulantısı? Hamilelikte Kusmak

Mide bulantısı ve kusma, bazı kesimlerde sabah hastalığı olarak adlandırılır. Bunun sebebi ise hamile kadınların sabahları bulantısı oldukça fazla olmasıdır. Nadiren bazı kadınlarda bu sorun gün içerisine de yayılabilmektedir. Hamile kadınlar sık sık mide bulantısı hisseder ve uzun süre bir şey yemediklerinde veya sigara dumanı, kalabalık bir oda veya pişirilen belli yiyecekler gibi kokular algıladıklarında kusabilirler. Sorunu tetikleyen etken kadından kadına değişiklik gösterse de, sorun oldukça yaygındır.

Günümüzde iyi beslenmeye vurgu yapılırken, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlarla karşılaştığınızda bebeğinizin sağlığı için endişelenebilirsiniz. Ancak araştırmalara göre, gebe kaldıklarında sağlıklı olan kadınlar, büyümekte olan cenini desteklemeye yetecek miktarda kaynağa sahiptir; hatta ilk birkaç ay boyunca iyi beslenmeseler bile annede bulunan miktar ceninin gelişmesi için yeterlidir.

Mide bulantısının anormal bir durum olmadığını veya bebeği bilinçaltınızda reddettiğiniz anlamına geldiğine işaret etmediğini bilmelisiniz. Asıl neden muhtemelen vücudunuzun artan yirmi altı hormon üretimiyle ilgilidir ve bunlara, sadece hamilelik döneminde salgılanan diğer dört hormon daha eklenir. Bu hormonlardan bazıları, büyük miktarlarda mevcut olduğunda, vücut uyum sağlayana kadar mide bulantılarına neden olabilir.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir;

 1. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeyi deneyin. Midenizin boş kalmamasını önlemek ve kanınızdaki şeker seviyesini kontrol altında tutmak için gün içinde normalden fazla küçük öğün yiyebilirsiniz. Bunu 5-6 küçük öğün olarak uygulayabilirsiniz. Öğünlerinizin her birine biraz protein ekleyiniz. Midenizin kazındığını hissettiğiniz her anda; kraker, ekmek veya tost yemekte yararlı olabilir. Sabah hastalığını yani sabah olan mide bulantılarını önlemek için, geceden yatağınızın başucuna kraker gibi hafif yiyecekler koyun ve sabah kalkmadan hemen önce bunlardan biraz yiyin. Yiyecek tercihlerinize güvenin. Yemek istediğiniz şeyler muhtemelen en iyi kaldırabileceğiniz şeyler olacaktır.
 2. Tam kepekliler ve kahvaltılık gevrekler, buğday tohumu, kuruyemiş, çekirdek, baklagiller ve mısır gibi B6 Vitamini (Piridoksin) açısından zengin yiyecekleri daha fazla tüketmeyi deneyin. Uzmanınızın önerebileceği gibi B6 Vitaminini takviyeleri, bazı kadınlarda mide bulantısını etkili şekilde azaltmaktadır. Aşırı miktarda B6 Vitamini almanın ise toksik etkileri olmadığı görülmüştür. Güvenli miktarı belirlemek için uzmanınıza, bir beslenme uzmanına veya başka bir sağlık uzmanına danışın.
 3. Bazı kadınlar, hemostaz bilekliklerini (bulantı önleyici bileklik olarak geçen ve SeaBand olarak adlandırılan bileklikler) mide bulantılarını önlemekte etkili bir yöntem olarak görmektedir. Bunları tekne ve denizcilik malzemeleri satan mağazalarda veya çeşitli seyahat acentelerinde bulabilirsiniz.
  .
  .
 4. Bazen mide bulantısını önlemek için zencefil önerilir. Zencefili yemeklerinize katabilirsiniz. Zencefilli çay gibi içecekler içebilirsiniz. Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş zencefil kökü gibi takviyeler hamilelik döneminde tavsiye edilmez, çünkü içeriklerinden birinin hücre mutasyonuyla bağlantısı olduğu görülmüştür.
 5. Mide bulantısı ve kusmasının 3 ila 4 ay içinde muhtemelen geçeceğini bilin.
 6. Mizah duygunuzu korumaya çalışın. Bazı kadınlar için sabahları kusmak; dişlerini fırçalamak veya saçlarını taramak kadar doğal bir günlük  iştir. Tutumları bu durumla başa çıkmalarına büyük yardımcı olmaktadır.
 7. Çok ender durumlarda mide bulantısı ve kusma çok şiddetli olabilir ve kadın büyük bir oranda kilo kaybederken vücudu susuz kalabilir ve genellikle yediklerini vücudunda tutamaz. Bu durumda (hiperemezis grvavidarum adı verilir) ilaç tedavisi veya mide bulantısı ve kusmanın anennin ve/veya bebeğin sağlığını tehlikeye attığı vakalar da anne adayının hastaneye yatırılması gerekebilir.
 8. Şiddetli mide bulantılarını ve kusmaları kontrol etmek için ilaç mevcuttur. Ama bu ilaçlar plasentadan cenine geçebilir ve doğmamış bebek açısından güvenli oldukları henüz kesinlik kazanmamıştır. Dolayısıyla mide bulantısı ve kusma risklerini ilaçların potansiyel risklerine karşı tatmanız gerekir. Önce ilaçtan uzak tedavi yöntemlerinin denemesi ve ilaç kullanımına başlamadan önce iki kez düşünmeniz daha doğru olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.