Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Hamilelikte Grip Burun Tıkanıklığı ve Ağrılar

220

Gebelikte Grip

Herhangi bir soğuk algınlığı ilacı almayı düşünürken her zaman prospektüsünü okuyun. Bazıları tek bir bileşen içerirken, bazılarının çok sayıda bileşeni vardır. Hamileyken herhangi bir ilaç kullanırken uzmanınıza mutlaka danışmalısınız.

Fenilpropannolamin ya da efedrin gibi nazal dekonjestanlar (dekonjestanlar; belirli bir bölgedeki kojesyonu (kan düzeyinin artışını) azaltma ya da ortadan kaldırma işlemi) soğuk algınlığı ilaçlarının yaygın bileşenleridir ve doğum kusurları riskini artırma olasılıkları düşüktür. Buna rağmen cenin için hiçbir risk olmadığını söyleyen yeterli araştırma yoktur.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar fenilpropanolamin ve yetişkinlerde artan inme riski arasında bir bağlantı bulunduğunu göstermektedir. Başka bir dekonjestan olan fenilefrin üzerinde yapılan araştırmalar bu ilacın kullanımı ve doğum kusurları arasındaki bağlantı hakkında çelişkili sonuçlar ortaya koymaktadır.

Hamilelikte fenilefrin kullanımından kaçınılmalıdır.

Öksürük tedavisinde çokça kullanılan iki ilacın hamilelikte kullanılmasının güvenli olduğu anlaşılmıştır. Balgam söktürücü bir ilaç olan guaifenesin ve öksürüğü önleyen dekstrometorfan üzerinde yapılan araştırmalar korunmasız bebeklerde doğum kusurlarıyla ilgili bir bağlantı bulmamıştır.

Öksürük şurubunda bulunan kodeinin kullanımının doğum kusurlarına neden olduğu kanıtlanmamasına karşın, diğer öksürüğü kontrol yöntemleri uygun ve etkiliyse hamilelikte kullanılması önerilmemektedir.

Hamilelikte grip için ilaç olarak diğer yöntem ise; gıdalardan, meyvelerden vs. bol miktarda C Vitamini almak, bol miktarda su içmek (yazın en az 3 Litre kış aylarında ise en az 2 Litre içilmelidir.), ayrıca;

Gebelikte ağrılar için Minoset, Minoset Plus alınabilir.

Hamilelikte burun tıkanıklığı veya burun akıntısı için ise burna 1-2 damla tuzlu su gün içerisinde tekrarlı olarak uygulanabilmektedir.

Bu bilgiler alternatiftir. Öncelik kesinlikle uzman doktora başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.