Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

280

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik, kadınların en hassas ve dikkatli olmaları gereken dönemleri arasında yer almaktadır. Başta kendi sağlıkları olmak üzere anne karnında yer alan bebeğin de durumu gözetilerek yapılan davranışlar, bu dönemin sağlıklı ve düzgün geçebilmesi adına oldukça önem arz etmektedir. Bebeklerin dünyaya sağlıklı bir şekilde gelebilmesi için anneler öncelikle beslenme durumlarını kontrol altına almalıdır. Hamilelikte beslenme formülleri üzerine hazırlayacağımız bu yazı, dikkate alınması durumunda oldukça başarılı bir dönem geçirilmesine olanak sağlayacaktır.

Hamilelik sırasında yenilen her besin büyük bir öneme sahiptir. Tüketilecek gıdaların kalitesi ve besin değerleri oldukça yüksek olmalı, miktarları göz altına alınmalıdır. Yemek programını ise yoğun planlanmaması, çok sık tüketilmemesi gerekmektedir. Vücut içerisine  bir anda yüklenen bu ağırlık, bebeğinizin rahat olarak anne karnında dolaşmasına engel olacaktır. Ayrıca, bu davranış hamilelik sonunda aldığınız kilo durumlarının da kolay bir şekilde atılmamasına da neden olacaktır. Bu nedenle yemek programını bir anda yüklemek yerine belirli aralıklar ile programlamak daha doğru olacaktır.

Hamilelikte beslenme durumuna etki edecek bir diğer nokta ise besin ve mineral takviyesinin sağlanmasıdır. Özellikle bu dönemde hem anne, hem de bebek sağlığının kontrol altına alınabilinmesi için demir desteğinin alınması oldukça önemlidir. Kontroller sırasında doktorunuz kan testleri sırasında demir desteği durumuna mutlaka baktırmalısınız. Demir eksikliği durumlarının keşfedilmesi durumunda ise gerekli ilaç ve şurup takviyelerinin alınması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Demir, bebekler için oldukça önemli bir durum olup zeka, beden ve kemik gelişiminde büyük bir etki göstermektedir. Demir takviyesinin yeterli bir oranda sağlanmaması durumunda ise gelişimsel bazı bozuklukların görülmesine neden olmaktadır.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Durumlar

Hamilelikte kaçılması gereken durumlar arasında ilk olarak sigara tüketimi yer almaktadır. Sigaranın öldürücü etkisi anne üzerinde bir etki oluşturuyorken bebek üzerinde 10 kat daha fazla olumsuz etkinin gösterilmesine neden olmaktadır. Bu dönem içerisine yapılan sigara tüketimleri, bebeklerde astım, bronşit ve  nefes darlığı gibi hastalıkların yanında zeka durumunda da geriliklerin oluşmasına da neden olmaktadır. Eğer bebek hayaliniz var ise hamilelik döneminin öncesinde sigara bağımlılığına son vermeniz gerekmektedir.

Hamilelik sırasında anne ile bebek bir bütündür. Anne ne yerse içerse bebekte o besinlerden yer, içer. Annenin bu dönemde yaşadığı tüm hissi durumlar bebekler tarafından da hissedilmekte olup stres durumlarının yaşanılmaması gerekildiği belirtmek istiyoruz. Stres ve heyecan durumlarından kaçınmak, anneler kadar bebeklerin de salık durumlarının olumlu ya da olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.