Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Hamilelik Öncesi ve Sonrası Mesleki ve Sosyal Tehlikeler

295

Yazı İçeriğinde Bulunanlar (Tıkla)

Hamilelik Öncesi Tehlikeler

Hamilelik sırasında bilimsel araştırmalara göre işyerlerinde kimyasallar ile uğraşan insanların bu maddelere maruz kalması nedeniyle çocuk düşürme doğumsal anomaliler ve erken doğum gibi ciddi hamilelik sorunları na neden olmaktadır. Hamilelik telaşında olan hanımların hamilelik öncesi ve hamilelik sonrası çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

İnsanlar üzerinde araştırmalar olumsuz hamilelik sonuçlarında anestezik maddeler hücreye zehirli ilaçlar etilen oksit kurşun metil cıva organik solventler gibi maddeler içermektedir.

Bazı bayanların hobi olarak güzel sanatlar ve el sanatları ile uğraşması ve bu uğraşlar içeriğinde kullanılan bazı ilaç boya gibi maddelerin kullanılması hamilelik döneminde uygun olmadığı hamilelik sürecinde bu hobileri bir müddet ara verilmesi gerekir.

Ebeveynliğe hazırlanmak genellikle evi onarım ve temizleme ile başlamaktadır. İlk olarak evi boya badana ile başlanmalıdır. Duvar boyalarından ki kimyasal maddeler hamileliğe zarar vermemektedir. Buna karşılık olarak sprey boyalar ise kullanılmaması tavsiye edilmemektedir. Potansiyel olarak tehlikeli boya maddeleri etilen glikol, eter, cıva formeldehid verici bromide ve hidrokarbon çözücüleri içerir. Etiketleri okumayı ve boya malzemelerini içeriği hakkında bilgi edinmeyi unutmayın.

Boyama yaparken de dikkat edilmesi konularında; ortamı havalandırmak maske kullanmak ve elinize eldiven takmak gibi önlemler alınabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz konular anne adayı için geçerli önlemler ve tedbirlerdi peki baba bu durumlara maruz kalırsa ne yapılmalı ne gibi önlemler alınmalı?

Babalar Dikkat!

Bir babanın kimyasal maddeler ile hasır neşir olması erkeğin üreme yeteneğinin azalması ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmede tatmin olmayan kanıtlar meydana gelmektedir. Bir raporda sigara ve alkol kullanan baba adayının sperm hareketliliklerinde yavaşlama kullanmayan baba adaylarına göre çok geri de takip etmektedir.

Doğum yaşının anne için ne kadar önemli ise bir babanın da yaşı o kadar önemlidir. Kırk yaş üstü baba adaylarında; cücelik gibi nadir durumlar gözlenmektedir.

Gebe kalınmadan önce babanın; bir böcek ilaçlarına veya bitki ilaçlarına maruz kalması çocukların genetik mutasyonlar ve doğum kusurlarına neden olduğu tahmin edilse bile kanıtlanamamıştır. Hamile kaldığınızda veya düşünme aşamasında, anne adayının ve baba adayının bu konulara dikkat etmesi gerekmektedir. Sigara, alkol gibi maddelerden anne adayı ne kadar uzak kalsada, bunun yanında babanın da uzak durması gerekmektedir. Bunların yanı sıra spor, egzersiz, dans, açık hava eğlenceleri, güzel yiyecekleri tercih etmeleri daha güzel sonuçlar doğuracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.