Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Hamileliğinizi Doğrulamak

Yazı İçeriğinde Bulunanlar (Tıkla)

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik, gebe kalındıktan hemen sonra fark edilebilecek olmasına rağmen, bir regl öneminizi kaçırana kadar hamile kaldığınızdan şüphelenmeyebilir veya hamilelik testi yapmaya  gerek görmeye bilirsiniz. Bir hamilelik testi idrarda veya kanda ”human chorionic gonadotropin” (hCG) arar ve bu sadece hamilelik döneminde salgınan hormondur.

Hamilelik testi nasıl kullanılır?

Kendi başınıza yapabileceğiniz hamilelik testlerini eczanelerde bulabilirsinz. Bir çok test seti, 2 test için malzeme sunar. Bir regl dönemini bir hafta veya daha fazla süre sonra bir test yapabilir bir kaç gün veya bir hafta sonra testi tekrarlayabilirsiniz. 2 test kullanmanız bir test kullanmanıza oranla daha yüksek tutarlılık sağlayacaktır. Laboratuar da yapılan kan testleri yumurtlamadan 2 ila 4 hafta sonra yapılabilir. Yani buda regl dönemini kaçırdığınız döneme denk gelmektedir. Evde kendi yaptığınız testlerden daha da doğru sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Hamilelik testiniz için verilen kutu içerisinden çıkan çubuklara bir iki damla idrarınız dan sürerek bir süre bekleyiniz.

Hamilelik testi tek çizgi oluşması: Hamile olmadığınızı(negatif -),

Hamilelik testi çift çizgi oluşması: Hamile olduğunuz(pozitif +) anlamına gelmektedir.

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız evde test uygulayın veya uygulamayın bir tıp uzmanına hamileliğinizi doğrulatmanız daha iyi bir netice verecektir. Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez doğum öncesi bakıma başlayın çevresel tehlikelerden uzak durun ve beslenmenize dikkat edin.

Hamileliğin İlk İşaretleri

Hamile olduğumu nasıl anlarım?

Hormon salgılanmasında ki değişim neredeyse gebelikten hemen sonra başlar ve bebeğinizin ideal gelişimine yardımcı olur. Aşağıdaki hamilelik işaretlerinin çoğu bu  hormon değişikliklerinden kaynaklanır. Hamilelik belirtileri;

 • Regl döneminin(adet döneminin) kaçması,
 • Göğüslerde değişiklikler; ağırlık ve doluluk duygusu, hassaslık, meme uçlarında hafif karıncalanma ve meme uçları etrafındaki koyu kısımların(areolanın) kararması,
 • Karnın alt kısımında doluluk, şişme veya ağrı,
 • Yorgunluk ve uyku hali,
 • Sersemlik,
 • Mide bulantısı, kusma veya her ikisi(sabah hastalığı),
 • Sık idrar boşaltma,
 • Vajina sıvılarının salgılanmasında artış,
 • Hamilelik testinin pozitif çıkması

hamilelik belirtileri arasındadır. Yinede en net bilgi kan tahlili yaptırmanızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. faydalirehber dedi ki:

  Teşekkürler efendim. Ayrıca başka aklınıza takılan, cevabını bulamadığınız veyahut istediğiniz cevapları alamadığınız sorularınız var ise sitemizin en üstünde bulunan  Soru Sor  butonuna veya BURAYA tıklayarak dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Sağlıklı günler.

 2. hamilelik konusunda hiç bilgim yoktu ama verdiğiniz bilgiler sayesinde aklımdaki soruların birçoğu gitti ayrıca hamilelik belirtileri taşıdığımı hissediyorum. Umarım verdiğiniz bilgiler ışığında bende sevinirim çok teşekkürler.