Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Hadislerde; Hastalık Sebepleri ve Tedavisi

280

Hastalık Sebepleri

Peygamberimiz (s.a.v.) ”Allah’ ı (c.c.) zikirden ayrılmayan hayvanı avcı avlayamaz,” buyuruyor. Sağlıklı bir hayvanı ne yırtıcı bir hayvan nede avcı avlayamaz. Zikirden ayrılmayan organda hastalanmaz. Bilimsel araştırmalara göre avlanan hayvanların tamamının hasta olduğunu göstermiştir.

Hadis-i şeriflerde: ‘Bir kimse üst üste üç gece ateşlenirse, anadan doğduğu gün gibi günahlarından arınır”, ”Kulun hastalığı hatalarını giderir. Ateşin, altın ve gümüşün kirini gidermesi gibi”. ”Çok yemenin ise, israf ve günah olduğu gibi”, ”Hastalığınızın günahlar, ilacınızın da istiğfar olduğunu unutmayınız”. ”Hastalarınızı yeyip içmeye zorlamayın. Allah onları yedirir ve içirir”, buyrulmuştur.

Bu hadislerde hata, hastalık ve günah kelimeleri aynı anlamı taşımaktadır. O halde hastalandığımız da tedavi olmadan önce hasta olmamıza sebep olan hatalarımızı öğrenmemiz gerekmektedir.

Bir kadın Peygamber Efendimize(s.a.v.) gelerek ben saralıyım. Allah’ a(c.c.) dua ediver dedi. Peygamber Efendimiz(s.a.v.), ”Dilersen sabret, sana cennet verilsin, dilersen sana şifa vermesi için Allah’ a(c.c.) dua edivereyim” dedi. Kadın ”Öyleyse sabredeceğim dedi.

Bu kadın, cennet karşılığında Allah’ tan(c.c.) bile şifa dilememiş, sabretmeyi seçmiştir. Biz ise, en ufak bir rahatsızlıkta, içeriğini araştırmadığımız ilaçlarla, homeostasisi mahvediyor.  Gerekirse ameliyat ile organlarımızı aldırıyor ve cenneti gözlüyoruz.

Peygamberimiz (s.a.v.) bir hastaya ziyarette bulundu ve iki tabip getirilmesini istedi. Onlara ”Bu adamı tedavi edin” buyurdu. Tabipler de bunun üzerine ”Ya Rasulallah, bizler cahiliye devrinde ilaç hazırlardık ve tedavi ederdik. İslam’ aı seçtiğimizden bu yana tevekkülü tercih ettik,” dediler.

Peygamberimiz (s.a.v.) onu tedavi edin,” buyurdu.

O halde Peygambermizinde buyurduğu gibi hastalığa sabretmek ve tevekkül etmek daha iyi bir seçimdir ancak kişi tevekkül edemiyor ise tedavi olması da caizdir. Fakat tedavi ararken ”Haramla tedavi olmaz” Hadis-i Şerifini unutmamak gerekir.

Az yemeye başlayan bu hadislerdeki gerçeği kısa zamanda anlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.