Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Grip ve Gripten Korunmanın Yolları

287

Grip Nedir? Grip Belirtileri?

Grip, kış aylarında pek çoğumuzun başına gelen ve korunmakta güçlük çektiğimiz hastalıklardan biridir. Tıp dilinde “Influenza” olarak bilinen ve halsizlik oluşturabilen grip; ateş, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve öksürme gibi semptomlar gösterebilmektedir. Hızlı bulaşan ve özellikle çocuk ve yaşlılar ile şeker veya kalp hastalıkları olanlarda daha ağır seyreden hastalık genellikle soğuk algınlığı sonucunda da vücutta yer edebilmektedir.

Grip, kolay ve hızlı bulaşan bir hastalık olmakla birlikte sadece soğuk algınlığı değil insandan insana da hızlı geçişiyle bilinmektedir. Hapşırma sonrasında havada dağılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması sonucunda başka bir insana geçebilmekte ve geçen insanda kuluçka süresinden sonra uzun süreli halsizlik yaratabilmektedir. Bunun dışında grip olan kişinin eşyalarının kullanılmasıyla da bulaşabilen hastalık, zamanla bütün vücudu etkisi altına alarak yataktan çıkmanızı zorlaştıracak bir hal alabilmektedir. Peki grip ile nasıl savaşır veya nasıl korunuruz?

Grip Nasıl Geçer? Gribe Ne İyi Gelir?

Grip İçin Vücut Direncinizi Düşürmeyin!

Grip, ile savaşabilmenin ilk koşulu düzgün ve düzenli beslenmekten geçer. Bunun dışında kış aylarında alacağınız özellikle C vitamini gibi çeşitli vitaminlerle vücudunuza destek sağlamanız gerekmektedir. Bu destek hem hastalıktan korunmada, hem de hastalığa yakalandığınız taktirde de oldukça etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Kış ayları süresince bol sulu gıda, taze meyve ve sebze tüketimi sizin gribe olan direnciniz arttıracaktır.

Elbette kış aylarında sıkı giyinmek de soğuk algınlığı riskinizi düşürecek ve grip hastalığıyla problem yaşama olanağınızı düşürecektir. Ancak, gribe yakalandığınız taktirde uzun süreli istirahatler de sizler için en iyisi olacaktır. Bu süreçte yaşadığınız ateş yükselmesi gibi durumlarda vücut halsiz duruma düşeceği için, enerjinizi genellikle hastalığı yenmek için kullanmanız gerekmektedir. Buna bağlı olarak vücut direncinizi düşürmemeniz gerekmektedir. Grip ile savaşan vücut, sizin istirahatte kazandığınız enerjinizi bu savaşta kullanacak ve sizin ayağa kalkmanızı sağlayacaktır.

Grip Aşısı

Grip Aşısı Olmak İsteyenler İçin !

Tüm bu doğal yöntemlere rağmen yine de grip aşısı olması gerekenler için hatırlatmakta fayda olduğunu düşündüğümüz unsurların da olduğunu söylemeden geçemeyiz. Özellikle 65 yaşın üstü bireyler ve şeker hastalığı, astım hastaları, kronik akciğer hastaları, bağışıklık sisteminde düşük olan kişilerin vücut direnci düşük olduğundan dolayı grip aşısı olmaları bu hastalığa karşı olan savaşta daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.