Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Gebelikte Kilo Almak

253

Yazı İçeriğinde Bulunanlar (Tıkla)

Hamilelikte Beslenme

Gebelikte kilo almak, her anne adayının karşılaştığı ve insan natürün uygun bir durumdur. Gebeliğin başından doğuma kadar olan süreçte yaklaşık olarak alınan kilo 9-12 kg kadardır. Ancak hamileliğin başından normalden daha zayıf olan anne adaylarında beslenmeye göre alınan kilo 15-17 kg arasında değişiklik gösterebilmektedir. Alınan kilolar bebeğin gelişimi ve beslenmesiyle doğru orantılı olduğundan ikiz doğuran anne adaylarının daha fazla kilo aldıkları görülebilmektedir. Bu noktada önemli olan kilonun miktarı değil uygun miktarda ve düzenli bir şekilde almaktır.

Hamilelikte Kilo Alımı

Peki bu şartları yerine getirmek için ne yapmak gerekmektedir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, gebeliğe uygun kiloda başlamalısınız. Bunun sebebi anne adayının gebelikte sırasında zaten kilo alacak olmasıdır. Gebelikte kilo almak her ne kadar normal bir durum olarak görülse de hamilelik öncesinde aşırı zayıf olan anne adaylarının kilo alarak veya kilolu olanların fazla kilolarından arınarak gebe kalmaları uygun görülmektedir.

Hamileliğinizin uygun kiloda başladığını hesaba katarsak, doğru ve sağlıklı bir beslenme ile normal miktarda kilo almaya daha yatkın bir bünyeye sahip olmuş olursunuz. Bunun temel sebebi gebelikte kilo almanın her anne adayında kaçınılmaz oluşudur. Kimi zaman anne adaylarında gebelikte kilo almaya karşıyı duyulan bir endişe oluşabilmektedir. Bu nedenle gebelik sırasında ilk aylarda bulantı, kusma, iştahsızlık ve tiksinme gibi şikayetler oluşabilir. Bu şikayetler herhangi bir problem yaratmaz ve olağan karşılanmaktadır.

Normalden fazla beslenen anne adaylarının gebelikte kilo kontrolünü ellerinde tutmaları hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Doktorunuzla birlikte hesapladığınız veya hesaplayacağınız kilo kitle endeksi sayesinde gebelikte kilo kontrolü konusunda daha profesyonel yardımlar almanız mümkün olacaktır. Tüm bunlara bağlı olarak annelerin iki kişilik yemek yerine kontrollü besin tüketimini tercih etmeleri gerekmektedir. Bunun dışında gerek gebelik öncesinde gerek sonrasında bu konuyla ilgili uzmanlardan yardım almaları sağlık açısından büyük önem taşımaktadır diyebiliriz. Bu nedenle kilonuzun uygun duruma gelmediği taktirde kilo kitle endeksi takibi yaptırmanız gebeliğiniz ve doğacak bebeğinizi sağlığı ile sizin sağlığınız açısından önem taşıyacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.