Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Gebelik Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

228

 Gebelik Sonrası , annelerin hamilelik sürecini atlattıktan sonraki kritik olan dönemlerden biridir. 9 aylık özenle ve yoğun geçen bir sürecin ardından vücudunuzda çeşitli problemler meydana gelebilmekte ve bunlar bazı semptomlara neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak sizler için gebelik sonrası yaşamanızın olası olduğu bazı konulara değinmek istedik. Peki, gebelik sonrası vücutta ne gibi durumlar oluşabilir ve neler yapılmalıdır? İşte cevabı!

Gebelik sonrası Perine Bölgesi ‘ne dikkat!

Doğumdan sonra kadınların perine bölgelerinde çeşitli ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken kesinlikle yan yatmak olacaktır. Buna bağlı olarak ağrılarınız hafifleyecektir. Ancak tek çare bu değildir. Aynı zamanda köpükten şişirilmiş olan yastıkta oturarak da ağrılarınızı hafifletebilir, bölgenin daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Eğer doğum sonrasında perine bölgesinde bir yırtık veya Epizyotomi varsa hızlı bir iyileşme süreci geçireceksiniz. Ancak bu bölgede bunlara rağmen ağrılar olabilmektedir. Bu nedenle bölgenin yıkamadan sonra sürterek değil, hafif şekilde silinmesi gerekmekte silinmesi gerekmektedir.

Elbette kadınlarda gebelik sonrası görülen tek sorun bu değildir. Doğumdan sonra meydana gelen Hemoroit vakaları da bulunmaktadır. Bu durumlarda da oturma banyoları yaparak ve krem kullanarak bu vakayı hafifletebilirsiniz. Bunun dışında gebelik sonrası karşılaşılan bir diğer sorun ise kanamadır. Doğumdan sonra uzun süreli olarak devam eden kanamalar emzirme döneminin başlamasıyla son bulmaya başlar. Lohusalık dönemlerinde kanama miktarı azalır ve rengi koyulaşmaya başlar. Ayrıca emzirme döneminde rahmin eski durumuna dönmek için yapacağı kasılmalar da oluşabilmektedir. Bu durumda şiddetli ağrı varsa ağrı kesici kullanılması uygun olacaktır.

Mevcut Vücut Isısı ve Vajina Akıntıları Endişe Yaratmasın!

Gebelik sonrası, kadınlarda mevcut vücut ısısı 37,7 derecede olmaktadır. Ancak bunun dışında rahim ve iç zarda enfeksiyon veya idrar yollarında oluşan enfeksiyon durumlarında vücut ısısı yükselebilmektedir. Bu durumda paniğe kapılmadan doktorunuzla görüşerek size uygun olan tedaviyi uygulayabilirsiniz. Bunun dışında lohusalıkta oluşan ve üst solunum enfeksiyonu veya gribal enfeksiyonlardan kaynaklı olan ısı artışları da olabilmektedir.

Vücut ısısı artışı dışında vajina akıntısı da bu dönemde kadınların başına gelebilecek olan problemlerden biridir. Bu akıntılar genel olarak lohusalık döneminde meydana gelmekte ve 4-6 hafta arasında sürmektedir. Bunun dışında kanamalarda görülebilmektedir. Ancak bu kanamaların rengi zamanla pembeye döner ve daha sonra sarı renge dönüşür. Bu da lohusalığın bittiği anlamına gelmektedir. Eğer bu akıntılar dışında akıntı meydana geliyorsa doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.