Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Enerji Tasarrufu İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Elektrik Tüketimini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Elektrik artık hayatımızın vazgeçilmezidir. Hemen hemen her alanda ve her yerde elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Enerji olmadığında hayat durma noktasına gelmektedir. Isınmamız dan, yemeğimize, temizliğimiz den, iletişimimize hemen hemen her alanda elektrik olmazsa olmazlardandır.

Fakat bu kadar önemli olan bir diğer konu ise evlerde kullanılan elektriğin yarısının boşa gitmesidir. Belkide farkında değilsiniz ama elektrik faturası 2 kat fazla geliyor olabilir. Sizlere sıralayacağımız maddeler ile elektrik faturanızı yarı yarıya indirebilirsiniz. Sizlerde bu maddelere dikkat ederseniz evinizin faturası yarı yarıya düşebilir.

Elektrik Tüketimini Azaltmak

Bir kaç basit önlem ile hem enerji masrafını yarıya indirmemiz hemde dünyamızı korumamız mümkündür. Sizlerde elektrik faturasını azaltmak istiyorsanız vereceğimiz uyarıları dikkate almanız gerekmektedir. İşte elektrik faturanızı yarıya indirecek etkenler:

Elektrik faturasını azaltmanın yolları;

  • Unutmamalısınız ki elektrikli ev aletlerini açmak yada kapatmak sadece 1 saniyeni almaktadır.
  • Priziniz de takılı olarak bekletilen, bilgisayarlar, televizyonlar, cep telefonları vs. elektrik tüketmeye devam etmektedir. Enerji tüketimini en aza indirmek istiyorsanız kullanmadığınız durumlarda bu tür aletleri asla güç kablolarını prizde takılı bırakmamalısınız.
  • Üşüdüğünüz de elektrikli ısıtıcıları açmak yerine üzerinize özellikle de ayaklarınıza ek giysiler veya daha kalın giysiler giyebilirsiniz.

  • Evinizde perdeleri kapalı tutabilirsiniz. Sebebi ise ısıların çoğu camlardan çıkmaktadır. Perdelerinizi kapatırsanız ısının kaçmasını önlemiş olursunuz. Sebebi ise perdeler tıpkı bir ısı paneli gibi ısı kaybını önleyeceklerdir.
  • Elektrik enerjisi ile çalışan mutfak aletlerini, gereksiz kullanımından kaçınmalısınız.
  • Mutfakta veya diğer alanlarda kullandığınız su ısıtıcısına, kullanacağınız kadar suyu koyarak ısıtınız. Aksi durumda fazla suya daha fazla enerji harcayacaktır.
  • Odanızın ısısı yükseldiğinde, üzerinizde bulunan giysileri çıkartmak yerine, ısıtıcılarınızın derecesini düşürebilirsiniz.
  • Evinizde ısı takibi yapmanız çok önemlidir. Bu yüzden kesinlikle evinize termometre almanız şarttır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.