Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Down Sendromu Nedir? Down Sendromu Nedenleri

295

Down Sendromu Nedir? Down Sendromu Nedenleri

Anne karnında genetik faktörler oluşurken fazladan oluşan bir kromozom insanlarda Down Sendromu oluşumuna neden olmaktadır. Birçok kişi durumu bir hastalık olarak görse de sorun tamamen genetik nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Ortalama olarak her 800 bir olarak görülen Sendrom millet, ülke, cinsiyet ayrımı gibi statülere önem vermeden her an anne ve babaların mücadele edebilecekleri bir şekilde çıkmaktadır. Tahminlere göre Dünya üzerinde 6 milyon Sendromlu birey yaşamaktadır. Her yıl Dünyaya gelen birey sayısında artış meydana gelse de ülkemizde yaklaşık yılda 800 sendromlu bebek Dünyaya gelmektedir.

Down Sendromu insalarda çeşitli ön yargıların oluşmasına neden olmakta. Ortalama olarak ülkemizde 100 bin adet bulunan Sendromlu birey sayısı aldıkları eğitimler ile fazladan olan 1 kromozomlarının fark edilmemesine olanak sağlamaktadır. Standart bir çocuktan farklarının olmaması nedenleri amaçları sadece eğlenmek ve çevrelerinde bulunan nesneleri keşfetmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu sendrom ile dünyaya gelen çocuklar genellikle fiziksel olarak birbirlerine benzerler. Bu benzerlik sadece görünümsel olup karakter ya da yapılarına herhangi bir etki etmemektedir.

Down Sendromu üzerine yapılan araştırmalar halen bir sonuca ulaşılamamıştır.  Uzmanlar tarafından genetik nedenler nedeni ile meydana geldiği düşünülen bu soruna karşı herhangi bir tedavi yöntemi de geliştirilemiyor. Birçok aile çocuklarının bu sendrom ile dünyaya geleceğini öğrendiğinde kendilerini suçlamaktadır. Maalesef ki Dünya üzerinde hiçbir etmen bu soruna neden olmamaktadır. Tamamen kişilerin elinde olmayan bu durum herkesin başına gelebilecek birşey olduğunu söyleyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.