Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Doğum ve Doğum Sonrası

Bir bebeğin doğumundan fazlasıdır, doğum. Bir annenin, bir babanın, kardeşlerin, büyük baba ve büyük annelerin ve diğerlerinin doğumudur. Tek bir günde (3 aşağı beş yukarı) bir çok yaşam değişir ama hiç kimsenin ki elbette ebeveynlerin ve bebeğin hayatı kadar değişmeyecektir.

Doğum Sonrası

Bebek için doğum, harika, sulu, sıcak rahim dışındaki yaşam için hızlı gelişim ve hazırlıkla geçen dokuz ayın sona erişidir. Ebeveynler için, doğum ile birlikte dokuz aylık merak bekleyiş ve endişe sona erer. Ebeveynler ve bebek ilk kez yüz yüze geldiklerinde, birbirlerini hep tanıyormuş gibi veya tam tersi, birbirlerini görmekten çok şaşırmış gibi davranabilirler.

Böylece keşif süreci başlar. Birbirlerine bakar, dokunur, okşar, koklar, sokulur ve ancak bebekle ebeveynlerinin arasında olabileceği bir şekilde birbirlerine aşık olurlar. Şaşkınlık, hayranlık ve tam bir meşguliyet, ebeveynlerin rahimdeki küçük gizemle bu küçük varlığın aynı olduğunu anlamasıyla geçen ilk birkaç saat veya güne damgasını vurur.

Ve gerçeklik kendisini gösterir. Bebekler bağımlıdır; sürekli ihtiyaçları vardır ve bazen o ihtiyaçları anlayıp, tanımlamak zordur.  Aç mı, ıslak mı, üşüyor mu, uykusu mu var, kendini yalnız mı hissediyor, canı mı yanıyor? Onu nasıl yatıştırabilir, nasıl kucağıma alabilir, nasıl altını değiştirebilir, nasıl yıkayabilir, nasıl doyurabilirim?  İyi bir iş çıkarıp çıkarmadığımı nasıl bilebilirim? Nasıl yeterince uyku uyuyabilirim? Bir daha birbirimize zaman ayırabilecek miyiz?

Yaşam asla aynı olmayacak. Bir zamanlar basitti ve artık belirsizliklerle dolu. Becerikli, zeki, kendine yetebilen yetişkinler, kendilerini bebeklerinin yanında şaşkın, sakar ve cahil hissederler. Doğum, bebek bakımı ve emzirme bu kadar sorunlu ve zorken, insan türünün nasıl varlığını devam ettirebildiğine şaşırabilirler. Bütün bu sorular, şüpheler ve taleplerle, güçlü, mantık dışı bir dürtü, onları vermeye ve çabalamaya devam ettirir.

Sonra ödüller gelmeye başlar. Bebek kucaklandığında rahatlar. Alt bezi yerinde durur. Kilo alır. Gülümser. Agucuklar yapar. Gözlerini ebeveynlerinden ayıramaz ve onlar da ona bakmaktan kendilerini alamazlar. Ona şarkı söylediklerinde, bebek ağlamayı keser. Beş saat aralıksız uyumaya başlar. O ebeveynlerinin yeryüzündeki en iyileri olduğunu ve onlar da bebeklerinin yeryüzündeki en özel bebek olduğunu öğrenirler. Bir süre sonra ise, ellerinden gelse bile, bebeğin doğuşundan önceki yaşamalarına asla dönmek istemeyeceklerini anlarlar. Hamilelik, doğum ve bebeğin ilk haftaları arasındaki süreç, hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz en büyük zorluklardan bazıları ve alabileceğiniz en büyük ödüller olabilir. Bu gizemli ve harika süreçte size rehberlik etmek, bizim için ayrıcalıktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.