Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Doğum, Doğum Anı ve Plasentanın Çıkışı

DOĞUM ANI

Bebeğinizin başı gri ve mavi renkte çıkar ve sırılsıklamdır; önce başının üzerinden kulaklara, oradan alna ve yüze kayar. Baş dışarı çıktıktan sonra yana döner. Bu, omuzlarının pelvisten daha kolay geçmesini sağlar. Önce bir omuz, sonra diğeri, ardından da vücudun geri kalanı dışarıya çıkar. Siz ve eşiniz, bebeğin dışarı çıkışına yardım etmek isteyebilirsiniz.

Başlangıçta bebeğin vücudu mavimsi görünür ve kanla karışık sümüğümsü maddeyle kaplıdır. Ayrıca, kısmen beyaz, losyonumsu verniksle de kaplı olabilir. İlk nefesi bir kaç saniye içinde gelir ve normal ten rengine dönmeye başlar.Bütün bebekler ister esmer, ister beyaz, ister siyahi olsun , hayatlarının bu ilk dakikalarında, her bebek aynı renk değişimini yaşamaktadır.

Bebeğinizin solunum yollarındaki sıvıları, kanı, mekonyumu veya amniyotik svıyı temizleyerek solunumuna yardımcı olmak için doktorunuz yada ebeniz, bebeğin başı dışarı çıktığında, burnunu ve ağzını vakum yardımı ile boşaltabilir ve sonrasında bebek tamamen çıktığında aynı olayı tekrarlayabilir. Bazı bebeklerin buna ihtiyacı olmaz ama genellikle önlem olarak yapılır.

Bebeğiniz kurtulup hemen karnınızın üzerine veya kollarınıza bırakılarak göbek bağına odaklanılabilir.

Kadınların duyguları çeşitlilik gösterebilir. Başlangıçta bu inanamayabilirsiniz, sonra minnet duyabilirsiniz ve bebek çıktığı için rahatlayabilirsiniz. Acı verici büzülmeler nihayet bitmiştir. Bu duygular başlangıçta bebeğe duyduğunuz ilgiye baskın gelebilir; özellikle de uzun, yorucu bir doğum olduysa. Ya da hemen bebeğinize odaklanabilirsiniz. Birçok kadın bebeğini ilk kez gördüğünde şaşırır, hayranlık veya merak duyar. İlk anlar bebeğin nefes almaya ve ağlamaya başlamasını beklemek çok heyecanlıdır. Bebeğin ilk çığlığı, mutluluk ve rahatlamayla karşılanır. Sonra plasentanın doğumunu beklersiniz. Tamamen bebeğinize odaklanamayabilirsiniz, çünkü bu noktada Uzman apış aranızı(vajinal bölge) incelemekte ve plasentanın ayrılışını gerçekleştirmektedir ki bu da acı verici ve dikkat dağıtıcı olabilir. Tam etki -tatmin duygusu ve bebeğinize duyduğunuz sevgi plasenta çıkıp uzmanınız doğum sonrası işleri bitirene kadar hissedilmeyebilir. Sonra kendinizi tamamen bebeğinize verebilirsiniz. Eşinizde bu noktada duygusal açıdan çok yoğun olabilir; mutluluk, bitkinlik, rahatlama, sevinç, size ve bebeğe duyduğu sevgi hep bir arada gelebilir. Göz yaşları akabilir. Ve artık bebeğiniz, ilgi odağınız haline gelebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.