Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Doğru Oturma Teknikleri

252

Doğru oturma, hepimizin okulda veya iş yerinde, yani günlük hayatında kullandığı ve aynı zamanda ihtiyacı olduğu tekniklerdir. Günlük hayatımızda, günün stresine bağlı olarak farkında olmadan oturma şeklimizdeki yanlışlıklar, ileriki yaşlarda büyük sorunlar doğurabilmekte ve bunun sonucunda istenmeyen veya sonu gelmeyen ağrılara sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlardan etkilenmemeniz için bugünkü yazımızda sizlerle doğru oturma tekniklerini paylaşmak istedik. İşte bu teknikler!

Öncelikle doğru oturma dediğimizde omurgayı düzgün pozisyonda tutmak akla ilk gelenlerden biridir. Buna bağlı olarak bireylerin ileride omurga, sırt, boyun, göğüs ve bel problemleri çekmemeleri için omurgalarını düz tutmaları gerekmektedir. Tabi bu dik oturuş, aynı zamanda karın kaslarına da bağlı olarak rahatlıkla sağlanabilmekte olduğundan bu doğru oturma tekniğiyle birlikte sağlıklı bir yaşama kavuşabilmek için spora başlama ve bunu devamlı hale getirme de önemli bir rol oynamaktadır.

Ofiste çalışanlar için doğru oturma teknikleri büyük önem teşkil etmektedir. Kimi zaman saatlerce yerlerinden kalkmadan çalışmaları gereken bireylerin oturma şekli kalçanın geriye yaslanmış şekilde olmalıdır. Bu oturma şekli çalıştıkları yerlerde  diz üstü bilgisayar kullananlar için de geçerli bir teknik olarak öngörülmektedir. Ancak burada dikkatleri çeken başka bir nokta, bu tarz bilgisayara sahip olanların gözlerinin bilgisayar ekranıyla aynı hizada olması gerektiğidir.

Peki ofislerde kullanılan sandalyelerde doğru oturma nasıl olmalıdır?

Ofislerde kullanılan sandalyeler genellikle arkalıklı sandalyelerdir. Buna bağlı olarak kalçanız mutlaka geriye yaslanmış bir şekilde olmalıdır.  Bunun dışında sandalyenin ayaklarına ayağınızı koymak da belinizi korumanız açısından oldukça sağlıklı bir tercih olacaktır. Bu şekilde doğru oturma tekniklerini uygulamadığınız taktirde ciddi anlamda uzun sürecek sağlık problemleri oluşabilmektedir. 

Belki de bu konuda hiç üzerinde durulmayan bir konu daha bulunmaktadır diyebiliriz. Bu da bilgisayar başında oturan kişilerin ayakkabı tercihleridir. Özellikle kadınların topuklu ayakkabıyı iş hayatlarında tercih etmeleri bel ve diz bölgesinde kırılmalara neden olduğunu için vücut geometrisi bozulabilmektedir. Buna bağlı olarak yaşanan eklem ve diz kapaklarının sıkışması durumu da başka problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle topuklu ayakkabı kullanan kadınların ayaklarının topuk içine oturması ve rahat olmasına özen göstermeleri gerekmektedir.

Sürekli ekran başında olanlar için bu doğru oturma teknikleri dışında günlük hayatta yapmaları gereken spor dalları da bulunmaktadır. Bunların arasında en önde gelen spor yüzmedir. Su içinde ve dışında oynayan bütün vücut tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlayarak tüm vücudun etkin bir biçimde hareket etmesine katkıda bulunmaktadır. Elbette her sporun vücuda bir katkısı bulunmaktadır. Ancak yüzmenin tüm vücudu aynı anda çalıştırması açısından öneminin daha büyük olduğunu söylemeden edemeyiz.

Doğru Oturma Pozisyonları

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.