Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Diş Sıkma (Bruksizm) Nedir? Diş Sıkma Tedavisi?

263

Diş Sıkma Nedenleri?

Diş sıkma yani tıp dilinde bilinen Bruksizm, genellikle uyku sırasında fonksiyon dışı bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Alt ve üst çenenin yemek yeme esnasın dışında bir araya gelmesi olarak da tanımladığımız bu hastalık vücudun fonksiyonları dışında olan ve çoğu zaman bu hastalığı yaşayan kişinin de habersiz olduğu bu hastalığın fazla vakit kaybedilmeden ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Diş Sıkma hastalığının iki ana nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki psikolojik bir sebep olan stres; ikincisi ise fonksiyonel olan kapanış bozukluğudur. Bu hastalığa sahip kişilerin dişlerinde çatlak, kırık veya yer değiştirme gibi vakalara rastlanabilmektedir. Bunun dışında yanak iç yüzünde beyaz çizgiler ile baş, boyun ve yüz kaslarında da ağrılar oluşmaya başlar. Öncelikle geceleri kendini gösteren hastalık daha sonra gündüz vakitlerinde de kendini gösterebilir.

Diş Sıkma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş sıkma problemi yaşayan kişilerin dişlerinde hasar meydana gelmemesi ve daha fonksiyonel bozuklukların oluşmaması nedeniyle bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavisi sırasında çene kaslarını yöneten sinirlere entegre edilmiş bir cihazla yapılmaktadır. Cihaz, gece uyuyan ve probleme sahip olan kişinin çene kasları üzerine yerleştirilir ve kişinin çenesini kaç defa sıktığını ölçer. Daha sonra bu cihazdan alınan verilerle tanı konulur.

İlk gece ölçümleri yapan cihaz daha sonraki gecelerde de problemi yaşayan kişinin çenesinde kalmaya devam eder. Bu defa, çene kaslarını kontrol etmesi şeklinde programlanan cihaz gece uyuyan kişinin kaslarını kontrol altına almaya başlar. Beyin çeneyi sıkmak istediği halde buna izin vermeyerek beyinden gelen ve dişlere zarar veren bu sinyalleri bloke eder. Bunun sonucunda da cihaz bir süre sonra beyinden gelen bu alışkanlığın sonlanmasına katkıda bulunur.

Diş sıkma, Türkiye’de her ne kadar yaygın bir problem olmasa da günlük hayatın stresinden veya başka problemlerden bu hastalığa yakalananlar olabilmiştir. Yapılan araştırmalara göre diş sıkma problemine sahip olan kişilerin bu cihazı kullanmaları sonucunda %70 başarıya ulaşıldığı görüşülmüştür. Ancak burada önemli olan nokta bu problemden dert yakınan bireylerin bir an önce doktora başvurarak kalıcı diş problemlerine neden olmadan problemin önüne geçmeleri gerekmektedir.

Uykuda Diş Sıkma ve Diş Sıkma Tedavisi Videosu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.